Aihe: boss me-50 kysymys
1
bloodsucker
26.08.2006 09:34:07
kuinka tuossa laitteessa saa wahin yms. efektit päälle? mulla on tuollainen koekäytössä enkä saa poljinta toimimaan kuin volumepedaalina.
JuliusUK
26.08.2006 10:03:30
kuinka tuossa laitteessa saa wahin yms. efektit päälle? mulla on tuollainen koekäytössä enkä saa poljinta toimimaan kuin volumepedaalina.
 
Manuaalistahan noi selviää. Noin 2 minuutin surffailuilla löytyi toi:
 
http://www.roland.com/manuals/en/index_alpha.html
 
Tuolta esille me-50:sen manuska. Ei tää palsta ihan tällasta kyselemistä varten ole mielestäni..
www.opaquebuff.com Party tight, in the night with Opaque Buff!
Maiden01
26.08.2006 11:29:01
Sitä kohtaa jossa lukee BOSS kuuluu polkea aika kovaa lattiaa kohti. Tosiaan tälläistä voisi kysyä jossain muualla, mutta mikäpä minäkään olen sanomaan. Sitä tarvittavaa voimaa jolla saa wahin ym. pois ja päälle voi sitten muuttaa, luen manuaalista lisää.
Elänkö soittaakseni vai soitanko elääkseni?
this1sux
26.08.2006 11:36:44
eli lyhyesti, painat sen volumepedaalin TÄYSILLE ja sitten polkaiset sitä vielä 'vähän pidemmälle', siinä matkitaan saman tyyppistä tapaa pistää se efekti päälle kuin mitä on jossain perus dunlop crybabyssä.
 
eli kuvittelet sinne tavallaan tommosen napin mikä tossa kuvassakin näkyy:
http://www.chrisguitars.com/dun-crybaby-050305.jpg
alex
Werihukka
26.08.2006 13:36:47
 
 
Juu siellä ME-50:ssä on ihan nappi (se on vaan koneen sisällä), ja kun polkasee niin johan lähtee pelittämään. :)
 
Me-50 tarvii vähän enemmän voimaa siihen polkasuun, kuin esim monet muut käyttämäni pedaalit. Ei se siitä rikki mene, kuhan pysyy kohtuudessa. Kokeilee ensin vähän hiljempaa ja jos ei rupea pelittämään niin lisää vähän voimaa peliin. :)
Pois alta porot ja punahilkat! Taas tuli kirveelle töitä!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)