Aihe: Ongelma 5150 combon kaiussa
1
tinde
01.11.2006 10:44:15
 
 
Moro vaan.
 
Mulla on ollut alusta saakka 5150 combon kanssa sellainen ongelma, että kaiku "vuotaa" aina vähän läpi.
 
Eli:
 
1) laitan kaiun päälle jalkapolkimella
2) säädän tason vaikkapa 6 - 7 nurkille
3) sammutan kaiun jalkapolkimella
 
Sen jälkeen mulla on edelleen jäljellä sellainen pieni kaiku, huomattavasti vähemmän toki, kuin mitä jos kaiku on "virallisesti" päällä.
 
Ainoa konsti saada täysin kaiuton soundi on vääntää se namiskasta nollille ja se harmittaa, koska sen jälkeen jalkapolkimella ei ole mitn virkaa kaiun suhteen.
 
Putket on vaihdettu ja vehje pelaa muuten moitteettomasti.
 
Onkos muilla tullut tällaista vastaan?
 
Tinde
Deranged
01.11.2006 11:53:19
Onkos muilla tullut tällaista vastaan?
 
Kaverin combossa sama ongelma.
 
Tuo 5150 oma kaiku ja efektiluupin toteutus on ihan sieltä ja poikittain. Sääli, että muuten ihan loistavassa vehkeessä ei ole kiinnitetty noihin enempää huomiota.
 
Vielä kun saisi saman soundin pienemmällä wattimäärällä (Vaikka tuo combo 6V6 tuubeilla 6L6 sijaan), ni jopa olisin ostamassa laitetta.
tinde
01.11.2006 12:23:36
 
 
Sääli, että muuten ihan loistavassa vehkeessä ei ole kiinnitetty noihin enempää huomiota
 
Aivan. Vielä kun crunch- napikan saisi jalkakytkimen taakse...
 
Hönkää koneesta tulee tosiaankin enemmän kuin tarpeeksi, en muista, että olisin ikinä pitänyt mastervolumea treeni / keikkatilanteessa nelosta kovemmalla.
 
Hmm... kaikuprobleemi kuulostaa siis tyyppiongelmalta, täytyneepä ottaa Peaveyn huoltoon yhteyttä ja kysellä sieltä lisää.
 
Tinde
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)