Aihe: Bassoreflexiputki kitarkaapissa.
1
pekurides
06.12.2006 00:13:42
 
 
Mitenköhön tuon pitäisi vaikuttaa käytännössä?
 
Mulla Krankin kaapissa refleksireikä valmiina ja tarttu biltemasta puoli-ilmainen Putki käteen.. pikkasen pitäs rööriä viäl hoonata ja sitten sopisi:)
 
Tai sitten pistän sen 2x12 projektiin testiksi!
 
Onks kellään tietoa/kokemuksia miten tuo putki toimisi vai toimisiko ollenkaaN? :)
 
semmoinen epäilys että näillä kitaran taajuuksilla ei päästäisi niin alas että olisi mitään vaikutusta.. tai sitten ehkä tiukentaisi botnea.. tai ei mitään:)
 
Spekuloikaa!
Tunteella päin vittua.
Da Make
06.12.2006 00:19:51
Viemäriputki on halpaa, liima kallista.
Katso omat plussasi täältä! : Kamarinki: H&K ZenTera Combo - Helsinki : "Oh Yeah! E-minor!" - Patrick
mailbag
06.12.2006 00:27:26
riippu kaapin mitoista ja putken pituudesta sekä käytössä olevista kamoista :)
pekurides
06.12.2006 00:29:37
 
 
Tää on ihan oikea Bassorefleksiputki , ruuvinreiäit ja kaikki! 1,70e. ei tarvi liimaa:)
Tunteella päin vittua.
pekurides
06.12.2006 00:33:32
 
 
riippu kaapin mitoista ja putken pituudesta sekä käytössä olevista kamoista :)
 
voisitko pikkasen valaista asiaa lisää? ..jos olisi vaikka normikokoinen4x12...
Tunteella päin vittua.
pekurides
06.12.2006 16:38:51
 
 
Kokeilin sitten tuota 2x12 projektiin ja hiukan tuntui jollain tavalla avartuvan sointi ja ehkä pikkasen löystyvän... tosin sama vaikutus pelkällä lisäreijällä.
 
njaa. empä nyt tiedä onko ainakaan mitään hyötyä:)
(keskiäänet vaimenivät)
 
ps.Kyllä tuossa krankin 4x12kaapissa ainakin jytky potku ja siin n.5cm reikä.
Tunteella päin vittua.
Antti1
06.12.2006 17:31:06 (muokattu 06.12.2006 17:34:02)
Kannattaa ottaa, ennen refleksisysteemien suunnittelemista, selvää vähän vaikka perinteisen hifi-kaiuttimen toimintaperiaatteista. Toimiva refleksisysteemi on erittäin vaikea rakentaa suljettuun ratkaisuun verrattuna. Putken pituus, paksuus, kappalemäärä, päiden pyöristys ja jopa sijoittelu vaikuttavat moneen asiaan aina soundista refleksiportin puhinoihin ja elementtien kestävyyteen saakka. Summamutikassa tehdyllä kotelolla ja putkikokeilulla on todennäköisesti seuraavanlainen vaikutus: alapään toisto lisääntyy, toisto löystyy ja elementit menevät kovilla äänenpaineilla helpommin rikki.
 
EDIT: Hyvää refleksisysteemiä suunniteltaessa täytyy jo alusta asti tietää elementtien lukumäärä, small- ja thiele-arvot, noinniinku ainakin. Noista sitten lähdetään laskemaan jonkun ajatusmallin pohjalta sopivan kokoinen ja -muotoinen kotelo sekä siihen ympätään sopivan kokoinen putki, jotta saadaan halutunlainen lopputulos. Sitten rakennetaan viisi erilaista protoa ja mittaillaan vasteita labrassa. Loppuleleissä ostetaan kolmen vuoden päästä valmis ratkaisu ja kirotaan kulunutta aikaa ja rahaa. Tossa homma yksinkertaistettuna.
trih
06.12.2006 18:02:07
semmoinen epäilys että näillä kitaran taajuuksilla ei päästäisi niin alas että olisi mitään vaikutusta.. tai sitten ehkä tiukentaisi botnea.. tai ei mitään:)
 
Spekuloikaa!

 
Kyllä kaikissa äänissä on aikalailla kaikki kuuloalueen taajuudet käytössä. Eri voimakkuuksilla eri äänilähteissä ovat tietenkin. Varmaan tuosta putkesta on iloa mikäli se taajuusalue mitä se mahdollisesti korostaa ei ole hirveästi muuta tavaraa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)