Aihe: Apua vaihdoin kitaran kielet. Viritin ei liiku
1 2
Jaqqi1991
22.11.2006 19:32:29 (muokattu 22.11.2006 20:22:49)
Kaverin asialla ollaan. Eli
 
Vaihto kitaran kielet 10setistä 12- 54. Sano että ei oo vaihdellut kieliä kovin paljoa että saatta olla että vaihtanut jotenkin väärin
 
Eli siis kaikki virittimet on tosi tiukkoja ja A kielen viritin pysähtyy niin ettei kieltä saa enää korkeammalle vähän ennen A:ta. Kitara on ltd mh-1000
 
E. Tuolta löytyy sivun puolseta välistä http://saitenkatalog.de/catalog/pro … _info.php/cPath/65/products_id/3197
 
E2: Mikähän linkki toi on :D Tässä oikea http://www.espguitars.com/guitars_deluxe.html
Jaqqi1991
22.11.2006 19:42:35
Niin ja onko siitä mitään haittaa jos vaihtaa suoraan kybästä kahteemtoista? Olisko pitänyt säätää jotain etukäteen?
Härski
22.11.2006 19:48:53
Niin ja onko siitä mitään haittaa jos vaihtaa suoraan kybästä kahteemtoista? Olisko pitänyt säätää jotain etukäteen?
 
No huh! Säätäminen on kyllä paikallaa, todennäköisesti kaularautaa saa kiristää reilustikin ja intonaatio säätää. Se voi epäilemättä tuntua se virittäminen raskaalta noilla kielillä. Onko kieltä punottu liikaa tapin ympärille?
kivi
22.11.2006 19:52:41 (muokattu 22.11.2006 19:54:24)
Kaverin asialla ollaan. Eli
 
Vaihto kitaran kielet 10setistä 12- 54. Sano että ei oo vaihdellut kieliä kovin paljoa että saatta olla että vaihtanut jotenkin väärin
 
Eli siis kaikki virittimet on tosi tiukkoja ja A kielen viritin pysähtyy niin ettei kieltä saa enää korkeammalle vähän ennen A:ta. Kitara on ltd mh-1000
 
E. Tuolta löytyy sivun puolseta välistä http://saitenkatalog.de/catalog/pro … _info.php/cPath/65/products_id/3197

 
Eipä varmaan ole kielistä kiinni.
 
Onko kyseessä floyd rosella tai vastaavalla kammella varustettu malli? Niissä hienoviritysruuvit liikkuvat vain jonkun matkaa, ja kieliä vaihtaessa ne kannattaa ruuvata vaikkapa puoliväliin syvyyttään ennen kuin kitara viritetään lavan virityskoneistoilla lähes oikeaan vireeseen.
 
Toinen mahdollisuus on, että lavassa on lukkovirittimet. Niistä pitäisi löytyä vapautusvipu, jolla ne saa kiertymään kevyemmin.
 
EDIT: ei siis oo floikka. Sitten lukkovirittimet?
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
Jaqqi1991
22.11.2006 19:54:28 (muokattu 22.11.2006 19:57:31)
Meinaa vaihtaa takasin. Jos vaihtaa takasin 10- setin niin eikö se oo sillä selvä? Mitään haittaa kitaralla tälläsestä kielten kanssa säätämisestä?
 
Kuulemma bendattua ei oikein meinaa saada :D
 
E: joo lukkovirittimet löytyy
McNulty
22.11.2006 19:59:35
Deluxe-sarjan LTD:ssä on Sperzelin lukittavat virittimet. Kannattaa siis vetää kieli kireälle, lukita se virittimeen ja sitten virittää ja leikata loput kielestä mäelle. Ja todellakin... 12-setti vetää muutaman kilon suuremmalla voimalla kuin 10-setti, joten kaularautaa täytyy suurella todennäköisyydellä säätää kireämmäksi, jotta kaula ei vedä koveraksi kielten jännitteestä. Samalla myös tuo hienovire eli intonaatio kohdilleen.
 
Jollei itsellä ole kauheasti kokemusta, niin kannattaa viedä kitara liikkeeseen ja siellä pyytää sedän näyttämään kuinka homma tapahtuu. Oppii kitaran omistaja siinä samalla tuon homman.
"I'm out! Yea, I'm out of the contest!" -Cosmo Kramer
Jaqqi1991
22.11.2006 20:01:47 (muokattu 22.11.2006 20:02:53)
Vaikka sen lukon ruuvaisi kokonaan auki niin silti se on niin jäykkä. Kauanko tuon uskaltaa antaa olla tuollaisenaan säätämättä yhtään?
 
E: mikä ihmeen vapautusvipu?
kivi
22.11.2006 20:08:30 (muokattu 22.11.2006 20:08:46)

E: mikä ihmeen vapautusvipu?

 
Ei varmaan sitten tuossa mallissa. Joissakin on renkaan asemesta sellainen sivulle osoittava rautavipu jota kierretään.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
Jaqqi1991
22.11.2006 20:21:59
Mitään ideaa mikä tuossa on vialla? kauanko tuon uskaltaa antaa olla tuollaisenaan säätämättä yhtään?
diabami
22.11.2006 20:22:09 (muokattu 22.11.2006 20:24:10)
Kannattaa katsoa, että ei virittimessä ole kieli kiertynyt itsensä ympäri montaa kertaa.
Jos ei ole, niin ennen kuin ruvetaan monimutkaisiin toimenpiteisiin, niin kannattaa koittaa uutta laittaa kieltä.
 
Itsellä kun oli akustisella kerran sama ongelma. Laitoin sitten uuden kielen ja toimi taas. Epäilen, että asia oli vain niin, että kieli oli kiertynyt virittimessä itsensä ympäri monesti. Mitään väkivaltaa ei kannata käyttää. Kyllä sen pitäisi mennä, jos kieli on kunnolla virittimessä.
 
Ja punotuilla kielillä ongelma on tietenkin huomattavampaa, jos se on liika itsensä ympäri pyöritelty.
Jaqqi1991
22.11.2006 20:41:07
Uskaltaako tuota nyt jättää yön yli noin vai pitäisikö sille tehdä jotain säätöjä? Kaveri aivan paskat housuis täälä :D
Härski
22.11.2006 20:45:11
Uskaltaako tuota nyt jättää yön yli noin vai pitäisikö sille tehdä jotain säätöjä? Kaveri aivan paskat housuis täälä :D
 
No löysätkää ne kielet löysiksi, jos arvelluttaa. Ja kaveri voi käydä löysällä vessassa, jos siltä tuntuu.
thekimble
22.11.2006 22:40:38
 
 
Tuli mieleen että jos on jo kierretty A:n yli ja ollaa menossa jo pitkälti toista oktaavia.
Illalla hilpeenä kaljaa, aamulla hilpeenä kaljaa.:sananlasku remix
Tasapaino
22.11.2006 22:45:49 (muokattu 22.11.2006 22:46:28)
Uskaltaako tuota nyt jättää yön yli noin vai pitäisikö sille tehdä jotain säätöjä? Kaveri aivan paskat housuis täälä :D
 
Ota se irti ja laita uudelleen. Jos ei toimi, niin sitten voipi olla syytä käydä vessassa ja tuumia uudestaan.
 
Edit: Voihan se tietty olla, että virittimen rattaassa on hammas lohjennut, mutta hyvin vahvasti epäilen.
Se ottaa ken ottaa ja joskus voipi ottaa kunnon shamanistisen kännin ja olla lähempänä esi-isiä, mutta silloin soittamiset voi sitten jättää muille.
darrell
22.11.2006 22:58:17
Voiko viritin olla rikki, eli viritintappi (jonka ympärille kieli kiertyy) pääsisi nousemaan ylös ja kierteet lakkaa toimimasta?
Antaa kaikkien kitaroiden soida. Kielten värähtely yleinen ja yhtäläinen.
fox
23.11.2006 00:31:18
 
 
Voiko viritin olla rikki, eli viritintappi (jonka ympärille kieli kiertyy) pääsisi nousemaan ylös ja kierteet lakkaa toimimasta?
 
Ei mun mielestä mahdollista.. Sperzelit tuossa ´crusherin mukaan on, ja Sperzelin lukko-virikoneet on mun näkemän mukaan ihan OK pelejä.. Toki voi olla, että olis hammas mennyt, ei mahdotonta, ja senpä vuoks vehkehissä on takuu.
Muuten vähän "mietintää aiheuttava", että mikä voi jumittaa virittimen..
-virittimessä ilmenny vika (just tuollanen rattaan hampaan lohkeaminen)
-lukot kiinni
-säätöruuvi (jos on) kiristetty ihan tappiin ja lisää
-kieli ottanut kiinni (liikaa kierroksia tapissa, tms)
-viritetty "yli" jota tuolla jo tarjottiin..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Jaakko Hyvärinen
23.11.2006 11:55:59
ei kai satula voi olla liian tiukka...ei kai..en usko, mutta kävi mielessä..
 
veikkaan sitä rattaan hammasta.
Kaksi mummoa ajoi tandemilla, keskimmäinen keuli!!!!!!!
Murgo
23.11.2006 12:14:51
 
 
Koetapa ottaa kieli vaikka kokonaan pois ja sitten testata että viritintappi pyörii koko kierroksen pehmeästi ja rahisematta eikä kummassakaan akselissa ole hirveästi väljää mihinkään suuntaan(pieni klappi on ok). ja tosiaan kannattaa katsoa ettei kielen kierrokset ota kiinni virittimen holkkiin. Eihän siinä lukkosatulaa ole?:)
Värkkäily on nastaa!
skellu
23.11.2006 13:13:49
Mulla on Viper 1000 deluxessa sellainen ongelma, että g-kielen viritystappi pitää juuri ennen oikeaa virettä pyörittäessä "sping!" -ääneen ja vire hyppää suoraan yli g:n.. Muistaakseni heti kun ostin kitaran, takuuhuollossa vihdettiin tuo g-kielen virityskoneista, toivottavasti ei ole sama edessä uudestaan :/
M4ss3 m/
23.11.2006 16:22:13
Itse vaihoin 9-setistä 12-settiin ja hyvin on toiminu.
Siis mikä tää on??soittanu ½vuotta oppilaana ½ ei oppilaana:)Jackson on paras(ehkä)älkää vetäkö hernettä nenää tän takii(pelkkä vitsi tää homma)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)