Aihe: Putki vai joku muu?
1
föödel
17.02.2007 13:59:29
Sanokaapa, kannattaako ostaa muutama satanen halvemmalla joku mallintava trankku/hybridi jossa olis sitte ehkä enemmän tehoja, vai joku 20w putkicombo (esim. edition tube) pääasiassa kotisoittoon, mutta mahdollisesti myös treeneihin?
 
Ku mietin sitä, että kun jos jatkossa kunnolla pääsee keikkailemaan ni putkikamoilla sitä kai soitellaan. Ni kannattaako nyt seuraavaksi ostaa sitten jo putkipeli ja totutella ehkä siihen saundiin? vai ostaa sitten tehokkaampi mallintava, esim. vox? Noita putkiahan pitäis soittaa aika lujaa että siitä lähtis se "putkisaundi" niin siks vähän epäröin ostaa tota edition tubea.
bluehippie
17.02.2007 14:07:07
Taannoin jonkin aikaa Edition Tuben omistaneena voin kommentoida, että soundit on kyllä hyvät, mutta jos vahvaria luukuttaa vähänkin isommalla, niin pääteputkia menee vähän turhankin tiheään. Vehkeessä on nimittäin putket kiinni suoraan piirilevyssä, joka taas ilman kunnon tärinänvaimennusta kiinni takapaneelissa. Militariputket kestävät paremmin, sellaiset oli ainakin omassani ensiasennusputkinakin, mutta normi-Sovtekkejä söi aikamoiseen tahtiin. Kokeilkaapa kädellä takalevyn tutinaa soittaessa...
 
Omani tosin oli niitä ensimmäisiä, liekö jo tehty redesigniä?
 
Mulla oli myös vähän aikaa Flextone II+, eikä siinä juurikaan haukkumista ollut.
föödel
17.02.2007 14:11:28
Millasia noi flextonet on verrattuna spideriin? spiderit on mielestäni aivan turhia. kauheeta digitaalishittiä. Mutta noi voxin hybiridit voisi olla myös hyvä vaihtoehto. se ad60vt. sen saa samalla hinnalla kuin edition tuben. saattaisi olla kotisoittelu+treeni yhdistelmäksi ehkä parempi. siihen sitten vc12 joskus kaveriksi.
lukeman
17.02.2007 14:13:24
Tuo on ihan makuasioita sanoi mäyräkoira kun..... Täälläkin monta kertaa neuvoksi todettu toteamus, että kokeilet mikä kuulostaa omaan korvaasi hyvälle. Tuo millä vahvistimilla keikoilla soitetaan ei ole minkäänlaista merkitystä onko putki- vai trankkuvahvistin. Jos tykästyt putkisoundiin, osta pienempitehoinen sellainen. Mallintavista taas sen verran, että Vox valvetronix 120vt-sarjalaiseen olin tyytyväinen. Siinä on paljon tavaraa yhdessä paketissa ja hyvin toteutettu käyttäjäystävällinen käyttöliittymä. Lopuksi vaihtelunhalu iski ja Vox vaihtui putkikoneeseen. Ei muuta kuin testaamaan eri vaihtoehtoja.
lukeman
17.02.2007 14:15:48
Millasia noi flextonet on verrattuna spideriin? spiderit on mielestäni aivan turhia. kauheeta digitaalishittiä.
 
Kummastakin on kokemusta ja suoraan sanottuna kauheata muovikökköä.
föödel
17.02.2007 14:16:25
Kummastakin on kokemusta ja suoraan sanottuna kauheata muovikökköä.
 
okei kiitti;)
saastara
17.02.2007 14:17:55 (muokattu 17.02.2007 14:18:07)
Kummastakin on kokemusta ja suoraan sanottuna kauheata muovikökköä.
 
Spiderin kohdalla voin tämän jotenkin allekirjoittaa.. mutta tuon Flextonen kohdalla en millään. Sen soundi kun on tasan niin hyvä kuin soittajansa osaa säätää.
 
Itse olen kuullut tuosta Flextonesta loihdittavan todella komeita soundeja joita ei ole laisinkaan hävetä tarvinnut, omissa käsissä se kuitenkin kuulostaa kököltä. :(
 
E: Eli siis.. Säätöä, säätöä.
Lisää middleä ja vähemmän volumea. Minä soitan A-vireestä koska minulla ei kasva parta vielä ja kikkelini on kovin pieni. Sitten kun tuo partaongelma ratkeaa, voin virittää kitarani takaisin E:hen ja ryhtyä soittamaan oikeaa musiikkia.
bluehippie
17.02.2007 14:20:39
Millasia noi flextonet on verrattuna spideriin? spiderit on mielestäni aivan turhia. kauheeta digitaalishittiä. Mutta noi voxin hybiridit voisi olla myös hyvä vaihtoehto. se ad60vt. sen saa samalla hinnalla kuin edition tuben. saattaisi olla kotisoittelu+treeni yhdistelmäksi ehkä parempi. siihen sitten vc12 joskus kaveriksi.
 
Spideriä testasin joskus pikaisesti, ei hyvä, kyllä Flextone on jo ihan eri kone. Ja onhan mallintavat sitten tosi monipuolisia. Line6:n tuotokset on mielestäni paremmin säröttelykoneita, Voxit (itselläni Tonelab SE) sitten paremmin puhtaisiin ja rokkirosoihin soveltuvia.
 
Mutta tulipa Flextone-aikoihin verrattua sen Deluxe Reverb -mallinnusta Fenderin Deluxe Reverb -reissueen: Vähäsen ruuvaamalla sai kyllä niin lähelle, että en kyllä pystynyt sanomaan eroa.
duc
17.02.2007 14:25:07
Alkuperäiseen kysymykseen, itse ottaisin putkipelin jos budjettia kerran on. Pienehkö putkicompo kuulostaa hyvältä kyllä kotivoluumeillakin, vaikka isommalla soitettaessa tietenkin vielä paremmalta.
battery
17.02.2007 14:33:55
Edelleen kyllä olen sitä mieltä, että itte sitä pitää testata mistä tykkää. Edition tube varmasti hyvä peli, mutta eihän me tiedetä sopiiko se sulle? Voxin nämä mallintavat combot ovat kyllä mainioita pelejä ja pääsee hivenen käsiksi oikeeseen dynamiikkaan. Siitä löytyy myös kohtuulliset mallinnoxet humpasta-heviin.
 
http://www.thomann.de/fi/vox_ad50vt212.htm
 
'yleensä seon vaan niin, että ensimmäiset soittokamat lähtee aika nopeasti kiertoon, kun rupee vähän kehittymään ja tietämään mitä haluaa vahvistimelta.
 
Toivottavasti se sopiva vahvistin löytyy :-)
You cant always get what ya want, youll get what you need like..
Wespa
17.02.2007 14:49:04
Militariputket kestävät paremmin, sellaiset oli ainakin omassani ensiasennusputkinakin, mutta normi-Sovtekkejä söi aikamoiseen tahtiin. Kokeilkaapa kädellä takalevyn tutinaa soittaessa...

Omani tosin oli niitä ensimmäisiä, liekö jo tehty redesigniä?

 
Valaisepa tyhmää, mitä tarkoittaa "militariputki"? Sulla oli vissiin semmonen, missä on ruskea etukangas, eikä vaalee, niinku noissa 20th Anniversary -malleissa?
 
Ja threadin aiheeseen, pari vuotta Flextone ii:nen viipyi minulla ruuvailtavana. Todella monipuolinen vermes, helposti roudattava jne., mutta en vain koskaan löytänyt siitä sitä omaa soundiani. Hyvää soundiahan siitä irtoaa, sen on vaikkapa Nymanin Marzi aikoinaan JHS:ssä osoittanut. Jos jaksaa ruuvailla, ja tarvitsee monenlaista soundia vaikka coverien veivaamisessa, niin ihan pätevä peli.
 
Viikko sitten Flexu sai lähteä, ja tilalle tuli Edition Tube. Kovin vähän olen ehtinyt testaamaan, mutta aika maukkaalta kuulostaa, ja mukavaa vaihtelua mallintaville. Särösoundeja löytyy luultavasti omiin tarpeisiini jo ihan omasta takaa riittävän erilaisia, mutta efektejä varten pitänee hommata Boss GT-8, kunhan budjetti antaa periksi.
 
Kotisoittelussa tärkein kysymys on, asuuko omakotitalossa vai kerrostalossa. Suurimmassa osassa kerrostaloja vaikkapa Pod+stereot tai Micro Cube riittää tuottamaan hyvää soundia niin kovalla, kuin on mahdollista luukuttaa. Omakotitaloon voikin toki hommailla äänekkäämpääkin peliä. Rivitalot ovat sitten vähän rajatapauksia.. ;)
"Malmsteen and I broke up over religious reasons... He thought he was God, and I didn't agree... Blackmore's God!" - Joe Lynn Turner
föödel
17.02.2007 14:54:30
Mitäs sitten jos ostaa tollasen voxin ad50vt, eli 400e, niin kun siinä on vaan 2 kanavaa? niin onko sitten mitään järkeä ostaa esim. joku me50, kun tossa combossakin on jo efektit? eli miten niitä kanavia saisi lisää?
 
ad60vt on jo eri peli, 4 kanavaa, mutta 600e. siihen saisi sitten vc12 footswtichin.
battery
17.02.2007 17:01:46
Mitäs sitten jos ostaa tollasen voxin ad50vt, eli 400e, niin kun siinä on vaan 2 kanavaa? niin onko sitten mitään järkeä ostaa esim. joku me50, kun tossa combossakin on jo efektit? eli miten niitä kanavia saisi lisää?
 
ad60vt on jo eri peli, 4 kanavaa, mutta 600e. siihen saisi sitten vc12 footswtichin.

 
Joo no nuo on tavallaan kaksi muistipaikkaa mihin saat tallennettua tietyn presetin ja ilmeisesti 60vt:Ssä on neljä niitä. Voit siis nauhottaa yhteen paikkaan vaikka särökanavan ja vaikka jollakin efektillä ja toiseen puhtaan ja jnejne.. mieti tarviitko monta kanavaa omaan käyttöösi. Tuo 2x12" elementit ainakin itelle tuntuisi aika kivalle tuossa mitä tarjosin linkkinä aiemmin.
You cant always get what ya want, youll get what you need like..
föödel
17.02.2007 17:05:23
niin, tuo 50w 2 kajarilla saattaisi toimia. siihen saa kaiketi 3 kanavaa, manual + ch1 + ch2. Manualista en tiedä sitten että jos siitä lähtee pois niin sinne ei varmaan pääse enää takas. mutta kyllä 3 kanavalla aina yhen biisin vetää, sitten käy vaihtaa tallennuksia jos on tarve.
 
Onko siitä mitään haittaa että sitten jos ostaa tollasen mallintavan, ja ostaa sitten tyyliin jonku gt-8 joskus aikojen päästä niin kun ne menee "päällekkäin". ei siinä kait sinänsä haittaa ole, tulee vaan enemmän mallinnuksia ja efektejä käyttöön.
bluehippie
19.02.2007 09:50:59
Valaisepa tyhmää, mitä tarkoittaa "militariputki"? Sulla oli vissiin semmonen, missä on ruskea etukangas, eikä vaalee, niinku noissa 20th Anniversary -malleissa?
 
Militariputki tarkoittaa armeijakäyttöön tehtyä tukevampaa versiota, joka kestää vaikkapa raketin tärinää. Ainakin Sovtekilta löytyy näitä.
 
Ruskea kangas oli.
LaXu
19.02.2007 14:25:34
Onko siitä mitään haittaa että sitten jos ostaa tollasen mallintavan, ja ostaa sitten tyyliin jonku gt-8 joskus aikojen päästä niin kun ne menee "päällekkäin". ei siinä kait sinänsä haittaa ole, tulee vaan enemmän mallinnuksia ja efektejä käyttöön.
 
Ei siitä sinänsä haittaa ole, mutta vähän turhalta kuulostaa. Noista Voxin mallintavista kuitenkin saa aika kattavan kirjon soundeja irti. Loppupeleissä useimmat mallintavien omistajat päätyvät käyttämään vain muutamaa mallinnusta. Mielestäni kaksi presetia on ihan riittävästi, aina voi opetella ruuvaamaan kitaran kontrolleja erilaisten soundien hakemiseksi.
Vipu
19.02.2007 15:29:01
Putki
 
Virhe! Tyhjä tai liian lyhyt kirjoitus!
TILU soolot < all! Ja 90% sooloista kans turhia! (IMO)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)