Aihe: Bigsby B6 Les Pauliin?
1
opaa
21.08.2007 16:30:22
Sopiiko kyseinen Bigsbyn malli Les pauliin? Ja kuinka hyvin/huonosti, sillä tuohan on alunperin tarkoitettu akustisiin? Mulle tarjotaan sellaista nyt käytettynä nimittäin.
hollstro
21.08.2007 17:12:26
 
 
Oikea olisi B7, B70 tai B12. Noissa on se kieliä alas painava tanko tallan ja vibraosan välissä. B6sta se puuttuu ja kielten paine tallaan voi olla liian pieni eikä kielet kestä tallan urissa.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
opaa
03.09.2007 19:43:47 (muokattu 03.09.2007 19:49:50)
Nostan, vähän otsikosta poiketen nyt asiaa..
 
Jos nyt hommaisin Bigsbyn kullanväristä B70 kampea jenkeistä nii täytyy tietysti se toinenkin tallan "puolisko" vaihtaa sävy sävyä. Mikä siihen nyt kannattaisi laittaa, en tiedä ensimmäistäkään asiaa näistä tallavalmistajista tai itse talloistakaan. Mitä nyt eikö sellaiset pyöreät tallapalat olisi paremmat kammen kanssa vireen kannalta? Ja kieliäkin katkeaisi vähemmän?
 
Mutta heittäkää ihmeessä jotain fiksuja ratkaisuja ja valmistajia ym.
 
Edit: Tässä vielä linkki varmuudeksi, tuollaista kattelin http://www.bigsbyguitars.com/products_b70g.html
 
Edit: Nii ja saatte tietysti ehdottaa halvempiakin värkkejä tuon Bigsbyn tilalle jos ovat hyviä.
darrell
03.09.2007 20:08:42
http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces.html
 
Tuolta aikoinaan sai myös Bigsby-kopioita.
Antaa kaikkien kitaroiden soida. Kielten värähtely yleinen ja yhtäläinen.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)