Volcom: https://www.thomann.de/fi/line6_helix_hx_effects.htm
Saako tuollaiseen kytkettyä sitten erillisen pedaalin millä pystyisi operoimaan laitteen efektejä? Onko näissä laitteissa nykyään mahdollisuus sellaiseen, että jollain kytkennällä toimisi myös nupin kanavanvaihtajana? Siinä jäisi taas yksi ylimääräinen pedaali pois jaloista pyörimästä. Tuossa itsessäänhän on kahdeksan nappia mihin voit ohjelmoida kaikki efektit tai presetit ja siinä on myös optio komentaa vahvistimen kanavan vaihtoa (riippuu tosin vahvistimesta miten siinä on kanavan vaihto toteutettu)
Tuolla voit siis vaikka tehdä presettejä missä yhdellä napin panalluksella vaihtuu kaikki efektit ja vahvistimen kanava tai sitten käyttää sitä "perinteiseen" tapaan, eli steppailemalla noita nappuloita ja laittamalla efektejä ja kanavaa yksitellen päälle.
Molemmat onnistuu yhtäaikaa, eli siinä on tuo MODE nappi missä toisessa asennossa se on tuommoisessa perinteisessä moodissa ja toisessa preset moodissa. Kannattaa katsella Youtube esittely videoita ja lukea manuaali Line6 sivulta.