Aihe: 2x12 putki-combon lisäkaapista ja ohmeista
1
Noidan Nuoli
18.03.2008 13:18:08
Hommasin tuolle vanhalle JCM800-marsulle kaveriksi 2x12-kaapin. Ongelmaksi osottautui, että mitkä ne ohmit nyt pitää oikein olla?
 
Kaappi on Marshall 1936 ja tietojen mukaan se toimii monona 8 ohmilla. Combossa on vipu ollut myös 8 ohmissa kun on soittanut pelkillä combon elementeillä. Combon ohmi-vivussa on vaihtoehdot 4 ja 8 ohmia. Combon selkäpuolella on ruotsinkielinen tarra ja jos oikein ymmärsin tekstiä niin jos kahdesta paikkaa ajetaan vahvistinta 8 ohmilla, vivun pitäisi olla 4 ohmissa. Käykö tämä järkiinsä? Niin ja epäselvyyden välttämiseksi vahvistimessa on 2 kaiutinliitäntäpaikkaa.
 
Ja lopuksi vielä haluaisin tietää ne asiat mitä EI ainakaan kannata alkaa tekemään, ettei vahvistin tai kaappi vaurioituisi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)