Tässäpä pieni HAASTAVA pähkinä purtavaksi palstan vintage-vahvariguruille: vahvarin tunnistusta erittäin minimaalisilla taustatiedoilla.
Sattui 1980-luvun loppupuoliskolla tällainen tapaus: oli tarkoitus nauhoitella lyhyt hupidemo. Valitettavasti kitaravahvariksi tarkoitetusta marsunupista hajosi virtalähde/muuntaja juuri nauhoittelun kynnyksellä. Saatiin häthätää lainaksi Peaveyn nuppi, joka kuulosti kyllä aika erilaiselta, mutta Tube Screamerin avulla siitä saatiin kuin saatinkin ulos melkein hienolta kuulostavia ääniä. Ei tietoa, kenen nuppi oli tai mitä sille sen jälkeen tapahtui.
Olin jo unohtanut koko tapauksen, kunnes kyseinen nauha tupsahti vastaan remontin yhteydessä. Kuuntelin ko. biisin ja rupesin ihmettelemään, että millä ihmeen vahvarilla kitarajutut olikaan soitettu. Kaikki muut liikkuvat osat muistan & olen tunnistanut (Jackson-superstrato, Tube Screamer, 4x12-marsukaappi), mutta tuo soundi on silti niin veikeä, että ihan jo uteliaisuuden vuoksi haluaisin selvittää, mikä vahvari siinä oli käytössä.
Haastavaksi homman tekee se, että tiedän/muistan nupista harvinaisen vähän:
- Musta kitaranuppi. Peavey-teksti ja potikat edessä.
- Vuosimalli 19** - 1988, mutta ei ainakaan uudempi.
- Se olisi VOINUT olla tällainen Mace (
http://www.guitarshop.net/peaveymaceamphead.htm ), paitsi että en muista Mace-tekstiä.
..eli en muista edes oliko trankku vai putkilaite, en potikoiden lukumäärää, en sitä oliko kangas tai ritilä edessä jne. Suurinpiirtein Macen näköinen se joka tapauksessa oli. Mitä muita tuntomerkkeihin sopivia mustia nuppeja Peaveyllä oli 1980-luvun loppupuolelle mennessä? Elättelen toivoa, että jos näkisin kuvan ko. nuppimallista, tunnistaisin sen. Vaikka kyllä se tuo Macekin todellakin saattoi olla.
Tiedän, että tämä on aika paha ja arvailuksi menee. Olen kuitenkin kiitollinen pienistäkin tiedonjyvistä.
"Why are you smiling?"
"Why? 'Cos I'm trigger-happy, that's why!"
(Sledge Hammer)