Aihe: Uudessa Hiwattissa vika?
1
opaa
22.10.2008 20:49:58
Noniin, tänään saapui Briteistä Hiwattin DG-130. Tyyppasin sitä reeniksellä ja soundaa muikealle, mutta yksi asia siinä ihmetyttää. Siinä on kolme inputtia: Normal, Bright ja Linked (molemmat aikaisemmat yhtä aikaa päällä). Kuitenkin työnsipä sen piuhan mihin tahansa noista, niin sekä Bright että Normal volume vaikuttavat kokoajan. Bright input korostaa Bright kanavaa vähän enemmän, Normal vähemmän ja Linkedissä nämä ovat aika tasavahvuiset.
 
Ilmeisesti siis Linked-input on ainoa, joka toimii about niinkuin pitäisi, sillä kahdessa muussa ei kyllä toisen kanavan volyymin pitäisi vaikuttaa. Ja Linked-kanava on ehkä vähän hiljaisempi kuin pitäisi, mene ja tiedä. Onko tällainen ongelma kenellekään tuttu? Joskus lukenut ohimennen tätä esiintyneen jollakin, mutta eipä tärpännyt haku eikä google nyt äkkisältään.
 
En nyt tiedä mitä tekisin. Nuppi kuitenkin soundaa miltä pitääkin, lukuunottamatta tuota vikaa. Digital Villagelta tilasin, joten takuunhan pitäisi hoitaa tämmöinen, mutta tuntuu tosi vastenmieliseltä, että lähettäisi tämän takia takaisin vaihdettavaksi tai muuta. Niin pitkään tätä kuitenkin odottanut, ja ääntä lähtee ja hyvältä soundaa. Vika on kuitenkin vika, ja en tiedä mikä tuon tekee, mutta jos se soundiin vaikuttaa, niin eipä varmaankaan hyvällä tavalla.
 
DV247:lle laitan tietysti sähköpostia asiasta seuraavaksi, saa nähdä mitä he sanovat. Joku m-nettiläinen joskus sai heiltä perittyä korjauskulut, kun viallinen tuote oli tullut perille ja soitinkorjaaja oli korjannut (näin muistan lukeneeni)?
 
Mitä ihmiset on mieltä? Kellään esiintynyt vastaavaa?
opaa
23.10.2008 20:06:49
DV:ltä ei vielä vastausta. Anyone?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)