Aihe: vht ja engl päätteiden soundierot?
1
hayland
03.11.2008 00:38:47
Mitä eroja on soundissa VHT 2/90/2 ja ENGL E 850/100 -päätteissä käytettäessä Englin E570 -etusta? Hinnassa olisi muutama satanen VHT:n eduksi. Onko E570+E850 käytännössä sama kuin ENGL SE -nuppi?
Antti1
03.11.2008 00:44:19
Vertaillut en ole, mutta kuulopuheiden perusteella ENGL häviää alapääntoistossa ja olisi jotenkin hitusen steriilimpi. ENGLin päätteitä ei yleisestikään "isojen poikien" keskuudessa ihan älyttömästi arvosteta.
Diezel huone: http://muusikoiden.net/huoneet/tiedot.php?id=775
pekurides
03.11.2008 18:40:45
 
 
Kerran pääsin tekemään a/b testin englin 2x 50w ja vht 2/90/2 välillä ja ero oli kyllä huomattava VHT eduksi kun sellaista jykevää metallisaundia hain.
 
Tosin aivan eri putkilla ja teholuokissa olivatten että ei oikein vertailukelpoinen ollut tämä testailu.
 
...oliskohan siinä englissä ollut peräti el84 putkia .... vastaan KT88 (vht), onhan ne ihan eri jytkettä tuottavia lähtökohtia.
 
..jollain muulla pikkurososaundilla ehkä eri tuloksia.
..niin ja makuasioitakin vielä päälle :=)
Tunteella päin vittua.
klunssila
03.11.2008 19:51:42
Mitä eroja on soundissa VHT 2/90/2 ja ENGL E 850/100 -päätteissä käytettäessä Englin E570 -etusta? Hinnassa olisi muutama satanen VHT:n eduksi. Onko E570+E850 käytännössä sama kuin ENGL SE -nuppi?
 
Mulla on ollut aktiivikeikkakäytössä VHT 2/50/2 ja velipojalla on VHT 2/90/2. Englin päätettä en ole soittanut kuin kaupassa, joten soundieroihin en ota kantaa. Itselleni ostin VHT:n ja olen ollut todella tyytyväinen. Nämä molemmat VHT:t soivat ja potkivat kyllä kunnolla, itselläni on stereoksi modattu Marshalin 1960 TV Greenback-kaappi päätteen jatkeena (etuasteena Koch pedaltone + g-major efektilenkissä).
 
Koskaan ei ole tarvinnut edes 2/50/2 päätteestä kääntää nuppeja kuin 1/3 volumesta, joten siinäkin riittää hönkää. Fyysisesti päätteet ovat samankokoiset ja ulkoapäin identtiset. 90 wattisessa on KT88 putket ja 50 wattisessa "pikkuveljessä" enemmän marsuhenkiset EL84 putket. Erittäin erotteleva ja tanakka soundi, ainakin minun mieleen. Hienoutena on "voicing", joka teke soundistä enemmän "sweet ja pron". Voin varauksetta suositella VHT:tä, mutta jokainen tekee lopullisen valinnan tietysti omien mieltymysten mukaan.
- puoliamatööri -
Nacher
03.11.2008 21:20:42
Itse olen kuullut VHT päätteistä pelkkää hyvää. ENGLin vahvareissa noin yleensä päätteet eivät ole olleet kaksisia, lukuunottamatta Invaderia ja SE:tä, joissa on melkoisen tukevat päätteet.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)