kierreltyäni ympäri ämpärin havaitsin noiden halpisten olevan melko aneemisen kuuloisia. Kitarapajassa tietty oli hienoja Nationaleja, mutta oli hintakin melko hieno:) Toisaalta puukoppaiessa on soundi jotenkin lähempänä hakemaani.Pääsisiköhän tuollaista suosittelemaasi puukoppaista koittamaan jossain? Ainakin epiphone oli aika kamala.
Luulen että nykyiset nationalit (kopioitahan nekin tavallaan ovat, hyvin tehtyjä kylläkin) on hintansa väärtejä, onko dollari vielä halpa? Kesällä kyselin mm. palm guitarsista nationaleista ja silloin olisi löytynyt mm. puukoppainen M2. Kaulathan noissa kai kaikissa on aika muhkeita.
Tsekeissä tehdään vähän nationalia halvempia Amistaria ja Continental lienee sieltä myös, puurunkoisia eivät taida tehdä. Ranskalainen
http://www.fineresophonic.com/ tekee myös puista triconea, aika arvokkaita nuokin.
Kiinalainen Hound Dog jota kokeilin lähikaupassa näytti jo menneen, vanhemmat jenkkiversiot on kai maksaneet käytettynäkin tonnin, tai ainakin pyydetty suunnilleen sen verran.
Bob Brozman tietää jonkin verran resonaattoreista, mutta myös myy uusia nationaleja.
http://www.bobbrozman.com/national.html Tuossa myös muutama soitinarvio
http://www.michaelmesser.co.uk/review.htm