Aihe: Kitaramikkien kuorista
1
jan_k
22.04.2009 18:08:05
Eli tarkiotus olisi vaihtaa duncanin jb ja 59 kromikuoret mustiksi.
 
Kysymys 1.
 
Miten kuoret lähtee irti ?
Mikit on vielä kitarassa kiinni, enkä sen enempää ole ehtinyt tutkia.
 
Kysymys 2.
 
Mitä kuoren alta paljastuu ? Tuleeko sieltä vastaan ihan tollanen perus "naku" humppari ?
 
Kysymys 3.
 
Tämänhetkisissä kuorissa on noi kuusi ruuvinpäätä ainakin näkyvillä, liittyvätkö mitenkään napapaloihin ? Onko mahdollista asentaa umpinainen musta kuori päälle, ilman, että vaikuttaa soundiin. Ja jos ei, niin mistä helvetistä lyötää sopivat mustapäiset ruuvit, koska tompalla näyttää olevan myynnissä noita reijällisiä, mutta ruuveista ei hajuakaan ?
 
Valaiskaa tyhmää, kiitos !
ravensoul
22.04.2009 18:34:41
Mites laiska vaihtoehto: lompsi lähimpään markettiin, osta mattamustaa suihkemaalia, ota mikit irti, maalaa?
"Only two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe." - A. Einstein
kissakissala
22.04.2009 18:39:00
Kysymys 1.
 
Yleensä kuori on juotettu pohjalevyyn kiinni pienillä tinajuotoksilla, eli tarvitset kolvin ja ehkä tinaimurin tai vastaavan.
 
Kysymys 2.
 
Juu "naku" humpparihan siellä pitäisi olla.
 
Kysymys 3.
 
Ne ruuvit on niitä napapaloja. Umpinainen kuori todennäköisesti vaikuttaa soundiin, miten? en tiedä. Ruuveja löytyy alan liikkeestä, tarkasta kumminkin sopivuus (tuumakierteet jne..) tai vedät ne ruuvin päät vaikka tussilla mustiksi.
Vapour
22.04.2009 19:39:18
Kuoren alta paljastuu iso klönde vahausmteriaalia, jonka haluat varmaankin poistaa. Onko kysymyksessä puhtaasti esteettinen tarve, vai haluatko kenties kierron, tai soundin pehmeyden takia poistaa kuoret? Itse en lähtisi pelkän ulkonäköseikan takia tuota tekemään.
 
Jäsen Fox osaa eelektroniikkapalstalla kertoa tarkemmin, miten kuorien poisto käytännösä kannattaa toteuttaa. Haulla löytyy apua.
If the real jesus christ were to stand up today, He'd be gunned down cold by the c.i.a. -TheThe.
fox
22.04.2009 19:46:54 (muokattu 22.04.2009 19:47:46)
 
 
jan_k:
Kysymys 1.
 
Miten kuoret lähtee irti ?

 
Tuolta voit lueskella.. tosin siinä lähemmin on selostettu sitä johdotuksen modaamista, mutta muistaakseni kirjoitin mikkien "avaamisestakin" pitkät jutut..
 
Kysymys 3.
 
Tämänhetkisissä kuorissa on noi kuusi ruuvinpäätä ainakin näkyvillä, liittyvätkö mitenkään napapaloihin ?

 
Juurikin ovat ne "naparuuvit".. toisesta päästään kiinni vastakappaleessa, joka taas on yhteydessä magneettiin.
 
Onko mahdollista asentaa umpinainen musta kuori päälle, ilman, että vaikuttaa soundiin.
 
Ei se umpikuori tavallista ruuvin-reiällistä kuorta enempää soundiin vaikuta, ainoa vaan, että jää mahdollisuus hienosäätää kielten välistä balanssia. Ja naparuuvit kannattaa sitten ruuvata tasoon sen kelarungon kanssa, että saa kuoren kelarunkojen päälle hyvin.
 
Ja jos ei, niin mistä helvetistä lyötää sopivat mustapäiset ruuvit, koska tompalla näyttää olevan myynnissä noita reijällisiä, mutta ruuveista ei hajuakaan ?
 
Katsele suuren maailman tarjontaa.. Jos ei löydy mistään mustina, niin sitten vaan värjäämään??
 
No hitto, se linkki...
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=31&t=103106#p3427674
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
jan_k
23.04.2009 01:09:16
Kiitokset kaikille vastauksista !
 
Ja kyllä tosiaankin pelkästään esteettinen tarve on. Tarkoitus on tollasesta vanhemmasta ltd ec 400 at'sta tehdä täysin musta versio ja kun en varsinkaan tuosta jb'stä halua luopua niin kuorien vaihto jääpi melkein ainoaksi vaihtoehdoksi.
 
Silläkään ei sitten pitäisi olla mitään merkitystä onko kuori muovia taikka metallia ?
fox
23.04.2009 01:25:58
 
 
jan_k:
Silläkään ei sitten pitäisi olla mitään merkitystä onko kuori muovia taikka metallia ?

 
Kuorilla on perinteisesti 2 tarkoitusta, mekaanisesti ja sähköisesti suojata keloja. Muovikuori suojaa vaan mekaanisesti. Mutta jos tarkoitus on vaan pääosin esteettinen, mikäänhän ei estä vaikka ihan mustia muovikuoria laittamasta, ottaen toki huomioon sen, että kokonsa puolesta on käypäset. Tietysti se koko-kysymys on olennaista myös metallikuorissa, ja jos valittee sellaiset kuoret, joissa on naparuuveille reiät, on huomioitava se ruuvien välien etäisyys ja reikäjako. Nimittäin siin on eroja. Myös metallikuorten materiaalissa on huomattaviakin eroavuuksia, niin kuin missä hyvänsä muissakin osissa, tarkoitan sitä, että useimmiten niissä "hinnakkaammissa" on huomattavasti paremmat speksit... ;)
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)