Aihe: P90/Minihumbukcer yhteensopivat mikit
1
Juzpe
20.05.2009 12:56:43
 
 
Herätänpä keskustelun henkiin aiheesta mitä kaikenlaista eri valmistajilta löytyy heitettäväksi P90/Minarin kokoiseen koloseen.
 
Oma ongelmani on se, että ihan kivathan nuo minihumbuckerit ovat, mutta välillä voisi testata esim P90:n kokoisia/näköisiä humppareita. Isommista lafkoista ainoastaan DiMarzio tekee sellaisia, ja tietysti kaikki ovat yhtiön yleisen linajn mukaisesti vitullisella outputilla ja keraamisilla (allergia..) magneeteilla. Lisäksi P90:n näköiset mikit saattaisivat näyttää hiänommilta.. :P
 
Ehotelkaas mitä laitetaan. perus 90 ja sen johdannaiset ei oikein ton yksikelaisuutensa vuoksi kiinosta.
If practising doesn't sound good, why bother? - Saul "Slash" Hudson
Dunga
20.05.2009 13:04:37 (muokattu 20.05.2009 13:09:05)
Rio Grande Babybucker vois olla yks vaihtoehto (kokonsa puolesta, P90 ulkonäköä ei oo). Omaa kokemusta valitettavasti ei kuitenkaan ole: http://www.warmoth.com/Babybucker-Humbucker-Zebra-P1304.aspx
 
http://www.riograndepickups.com/sca … nk=BYHZ/C&ProductName=For+P-90s
 
e. kannattaa varmaan kysäistä esim. BKP:ltä jos ne tekisivät sulle P90 kokoisen ja näköisen mikin? Et ainakaan häviä mitään :)
War... war never changes.
Juzpe
20.05.2009 13:20:35 (muokattu 20.05.2009 13:55:36)
 
 
e. kannattaa varmaan kysäistä esim. BKP:ltä jos ne tekisivät sulle P90 kokoisen ja näköisen mikin? Et ainakaan häviä mitään :)
 
Lähetin niille piruuttani postia ja kyselin mitä maksoo.
 
Edit: Eivät tee.
 
Otin suoran lainauksen lainkuuliaisena kansalaisena pois.
 
Että se siitä. Dimarziolla on (kuten jo sanoin) pelkästään keraamisia magneetteja.
 
E2:_
 
http://shop.gmf.se/
 
ja tuolta niitä sitten saa.
If practising doesn't sound good, why bother? - Saul "Slash" Hudson
fox
20.05.2009 13:57:31
 
 
Juzpe:
Että se siitä. Dimarziolla on (kuten jo sanoin) pelkästään keraamisia magneetteja.

 
Kattelepa vaikka Seymour-sedän alnico-Firebirdmikkejä.. Menee ihan sun kehyksiin, jos kerran homma pelittää toisinkin päin, eli Firebirdeihin vaihdeltiin Deluxen humppareita..
Elginin tehtaan (Gibson) mikit Firebirdeihin on nykyään keraamisilla magneeteilla myös..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Juzpe
20.05.2009 14:12:24 (muokattu 20.05.2009 14:12:50)
 
 
Kattelepa vaikka Seymour-sedän alnico-Firebirdmikkejä..
 
Kiitos vinkistä... Mulla vaan sattuu olemaan sellaset (SM-1 ja 3) jo tossa deluxessa kiinni (ja avatarissa on kuvakin tosta SM-1:stä...). Jotain muuta siis haetaan. RioGrandet vaikutti nopeesti tsekattuna ihan jeeskamalta, ovat kivannäkösetkin (saa ihan oikeen humpparin näkösenä seeprana/yksvärisenä)
If practising doesn't sound good, why bother? - Saul "Slash" Hudson
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)