Aihe: Mikä 2x12" kaappi Traynor YCS50-nupille
1
artha61
12.05.2009 16:00:23
Innostuin noista YCS-malleista, kun onnistuin hankkimaan YCS50 combon taannoin:
http://www.traynoramps.com/products.asp?type=3&cat=63&id=392
Ehdin nauttia siitä vähän aikaa ja sain sen sitten helposti myytyä - myin, koska ajattelin, että nuppi olis vielä sopivampi.
 
Ja niinhän se onkin - sain hankittua tämän nupin:
http://www.traynoramps.com/products.asp?type=1&cat=60&id=404
Mutta en kaappia =(
Tosin se 4x12" olisikin turhan iso mun selälle ja pikkuautolle.
 
Olisiko hyviä ehdotuksia 2x12" kaapille?
Tai jopa 1x12"-kaapille (1-2kpl) kunhan vaan leveys riittää nupille (69 cm leveä) ?
 
Tuo nuppi taittuu erittäin hyvin ja monipuolisesti puhtaista rosoihin ja mediumista aina high-gainiin (vaikken heviä soitakaan), joten ehkäpä hiukan haastetta kaapinkin monipuolisuutta ajatellen - vai onko?
Musatyylit lähinnä:
- rock perinteisestä suht moderniin
- jazz (fuusio tms) ja joskus jotain proge-häröä..
 
Tällä hetkellä alla 2x12" kaappi, jossa Celestion:in seventyt tms. ja ovat liian "tumput"
(sain ilmaiseksi testiin, joten ei taloudellisia menetyksiä =)
 
Jos jotain vinkkejä kohtuuhintaisista kaapeista (alle 600 eur) - etenkin niiltä, joilla omia kokemuksia (myös niistä kaapeista, joita kannattaa välttää..)
 
Kiitos.
artha61
15.05.2009 23:36:58
Okei - tuo nuppi on aikas harvinainen...
 
Helpottaisikohan semmonen tieto, että YCS50 combossa on Celestion V30, joka oli soundiltaan suht ok eli aika lähelle sitä mitä haen (siinä Traynorin omassa 4x12"-kaapissa on 4kpl V30:iä).
Mutta jollain tapaa pelkillä V30:llä soundi saattaisi jäädä yksipuoliseksi sekä persoonattomaksi.
Ja siitä soundimaailmasta sen verran, että ei tarvi mitään järisyttävää botnea (ei seiskakielisiä), mutta saa toki potkia tarvittaessa ja toisaalta yläpää "avoin", mutta ei raaka/kireä...
 
Tiedä sitten, josko nämä kuvaukset helpottavat ehdotuksien suhteen?
Vai pitäisikö vaan suosiolla nostaa sitä budjettia sinne 1000 euron pintaan?
 
Tack - nääs - siis - kiitos.
penatuna
16.05.2009 20:12:34
Koch 2x12 voisi olla ihan jees. Elementit ovat vintage 30 henkiset, mutta eivät niin kireät IMHO. Hinta St pauls soudissa muistaakseni n. 500€ nurkilla.
artha61
18.05.2009 09:11:35
Kiitos vinkistä.
Osuu hyvin hakemaani hinta/ominaisuudet-luokkaan.
 
Tästä sopivan kaapin metsästämisestä taitaa tulla pidempi projekti (arvattavissakin, kun noita aiempia ketjuja aiheesta lukenut - täällä m.netissä ja muuallakin).
 
Pitää vielä tsekata nuo V30-elementeilläkin olevat komerot laajemmin, kun hoksasin sen, että esim. takaa enempi/vähempi avoimet jääneet testaamatta (siinä takaa avoimessa combo-versiossahan on V30, joka toimi suht hyvin...).
 
penatuna: Koch 2x12 voisi olla ihan jees. Elementit ovat vintage 30 henkiset, mutta eivät niin kireät IMHO. Hinta St pauls soudissa muistaakseni n. 500€ nurkilla.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)