Aihe: VARASTETTU: Gibson Les Paul Standard DC, Helsingin kalliossa.
1
Vegelious
15.05.2009 01:11:52 (muokattu 15.05.2009 15:40:21)
Hei,
 
Minulta on varastettu Gibson Les Paul Standard DC murtovarkauden yhteydessä. Varkaat murtautuivat studiotiloihin, talon kellariin maanantain ja tiistain välisenä yönä (11.5-12.5). Kitara on väriltään meripihka (amber) ja siinä on plektran kuluttama jälki lakassa etumikin alapuolella. Katoamisen aikaan siinä oli Seymour Duncanin humbuckerit ilman suojuksia. Kyse on siis siitä "Santana-kitaran" näköisestä ja värisestä PRS-tyyppisestä Les Paulista. Sarjanumero on 91978513.
 
Lähettäkää viestiä, jos törmäätte tällaiseen kitaraan!
 
puh. 050 3683686
 
Veikki Virkajärvi
 
PS. Saisiko aiheen pysyväksi?
hapan
15.05.2009 01:26:13
Onko tapauksesta kauankin aikaa? Keikalta vai treenikämpästä?
Tatuo
15.05.2009 11:28:33
painoin varotusta, et huomataa.
 
oikeesti kuka varastaa soittimia?
LISÄÄ FUZZIA!
fox
15.05.2009 11:36:52
 
 
Varoitusta painettu...
Jälleen kerran: mikä mahtaa olla se sarjanumero? Helpottaa mahdollista tunnistamista, ja on tällaisissa tapauksissa enemmän kuin syytä mainita. Jos sitä sarjanumeroa ei oo ylhäällä, on tunnistaminenkin vähän hankalahkoa. Mikit voi aina vaihtaa, kulumajälkiä on varmaan jokaisessa enemmän soitetussa soittimessa.
Nostanpa taas tuon "ikuisuusaiheen" tapeetille, samalla kun kerää niitä kamalistoja, voi samaan prosessiin vallan hyvin liittää vaikka tuon sarjanumeroiden kirjaamisen.
 
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=1&t=163265#p8109569
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
hapan
15.05.2009 11:40:27
Tatuo: oikeesti kuka varastaa soittimia?
 
oikeesti kuka ees kyselee tällaisia?
 
Eiköhän se ole selvä juttu, että rosvo rosvo vaikka voissa paistaisi. Jos hää tietää, että jossain on jotain arvokasta jonne pääsee kohtuullisellakin vaivalla, there's no stoppin'!
fox
15.05.2009 11:40:58
 
 
Tatuo:
oikeesti kuka varastaa soittimia?

 
Aika moni. Kannattaa olla terveellä tavalla "vainoharhainen" ettei esim. netissä aivan hirveesti levittele esim. bändin sivuilla niitä "kalustoluetteloita". Saattaa olla, että treeniksellä vierailee ei toivottu vieras..
Vierailusta tuli mieleen, tuossa juuri kuulin, että erään bändin kämpillä oli käynyt "treenejä katsomassa" joku loppupelissä ihan tuntemattomaksi jäänyt kaveri, ihan ilmeisesti "tiedustelureissulla" ja sitten olikin käynyt "muitakin vieraita" myöhemmin.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Vegelious
15.05.2009 15:20:22
Nyt on sarjanumero ilmoitettu julkisesti. Kaipa varas joka tapauksessa sitäkin viilailee, jos on viilaillakseen...
Onko jollain muuten listaa kaikista liikkeistä, jotka myy käytettyjä soittimia, että voisin pistää niille mailia tapauksesta?
fox
15.05.2009 16:31:19
 
 
Vegelious: Nyt on sarjanumero ilmoitettu julkisesti. Kaipa varas joka tapauksessa sitäkin viilailee, jos on viilaillakseen...
 
Joka tapauksessa "pikaisen jälleenmyynnin" kannalta otettu hyvä haittaava liike.. ;) Jos sitä sarjanumeroa sitten rosmo viilailee, muuttuu soitin "pykälän verran" huomiota ja epäluuloa herättävemmäksi ostajan kannalta. Katselin, että tuo on niitä ensimmäisiä DC Standardeja, sarjanumerosta päätellen..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
powerfly
15.05.2009 20:21:26
Vittu et kyl pelottaa tommoset nyysimiset!! Lähtis varmaan järki jos omat romut häviäis..
Ronkeli ei saa rinkeliä
Vegelious
20.05.2009 18:56:58
Juu, sehän siinä harmittaakin, kun noita ensimmäisiä DC standardeja ei tosiaan kauhean montaa edes olla tehty. Eli samanlaista ei ainakaan uutena kaupasta löydy.
Funkyshiva
25.05.2009 21:22:33
Jos yhtään lohduttaa, niin kyllä noita alkupään DC:tä on Suomessa liikenteessä. Omani ostin joskus 2000-luvun alussa ja silloin 3 amberia ja yksi see-through-black pyöri samaan aikaan käytettynä markkinoilla, 2 niistä Kitarapajassa.
Pätee yhtä lailla puheessa kun soitossakin:"Less is more"
fox
26.05.2009 00:33:19
 
 
Funkyshiva: Jos yhtään lohduttaa, niin kyllä noita alkupään DC:tä on Suomessa liikenteessä. Omani ostin joskus 2000-luvun alussa ja silloin 3 amberia ja yksi see-through-black pyöri samaan aikaan käytettynä markkinoilla, 2 niistä Kitarapajassa.
 
Tais se trans black olla kuitenkin näitä uudempia? En oo ihan 100-varma, mutta muistelisin, että värit noissa "läpikuultavissa" oli amber, trans blue, trans red ja jalapeno green?? No itse asiaan ei oikein liity tää..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Funkyshiva
26.05.2009 02:10:06
Tämäkään kirjoitus ei liity varsinaiseen aiheeseen:
Surffailin netissä ja nimenomaan -98 malleissa (joka käsittääkseni toi varastettukin on),oli black pepper/trans black-värisiä yksilöitä (lähteestä riippuen). Tosin en miltään Gn virallisilta sivuilta löytänyt mitään infoa minkä värisiä minäkin vuosina on valmistettu ja kuinka paljon.
Pätee yhtä lailla puheessa kun soitossakin:"Less is more"
fox
26.05.2009 04:23:52
 
 
Funkyshiva: Tämäkään kirjoitus ei liity varsinaiseen aiheeseen:
Surffailin netissä ja nimenomaan -98 malleissa (joka käsittääkseni toi varastettukin on),oli black pepper/trans black-värisiä yksilöitä (lähteestä riippuen). Tosin en miltään Gn virallisilta sivuilta löytänyt mitään infoa minkä värisiä minäkin vuosina on valmistettu ja kuinka paljon.

 
Pitääpi paikkansa..black pepper/ trans black oli yks optio 1998 malleissa..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)