Aihe: Hyvä clean boost?
1
FreshPots
04.12.2009 11:48:01
Olen Käyttänyt bossin blues driveria boostaamaan tubescreameria (ja toisin päin), mutta en ole ollut tyytyväinen saundiin.Varsinkin jos polkaisee vielä fuzzin päälle.
Onko jotain vinkkejä joilla saisi homman pelittämään.
Jos tiedätte jonkun melko halvan boosterin kertkokaahan ihmeessä.
McNulty
04.12.2009 12:27:11
Crossfire96: Olen Käyttänyt bossin blues driveria boostaamaan tubescreameria (ja toisin päin), mutta en ole ollut tyytyväinen saundiin.Varsinkin jos polkaisee vielä fuzzin päälle.
Onko jotain vinkkejä joilla saisi homman pelittämään.
Jos tiedätte jonkun melko halvan boosterin kertkokaahan ihmeessä.

 
Visual Sound V2 Truetone Clean Boost on ihan ok boosteri. Volume ja Tone säätimet. Sillä oli itseasiassa hyvä boostailla joko speduja tahi styrkkaria itseään. Visual Soundin speduja on kehuttu myös hyvästä bufferista, joten jos siulla on enempikin pedaaleita ketjussa, niin tuolla saat paikkailtua hivenen signaalihävikkiäkin.
 
http://www.visualsound.net/index.ph … s/guitar_effects_pedals/v2_truetone
Maahantuoja: www.musamaailma.fi
I've spent most of my money on booze, women and guitar gear. The rest I've just wasted.
Marzi
04.12.2009 12:37:09
 
 
Tarpeeksi on liian vähän.
oiva tumpeloinen
04.12.2009 13:20:32
Marzi: Sama aihe:
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … sts.php?c=15&t=184103&oo=30

 
Suoranaisestihan boosti ja clean boosti ei ole sama asia, mutta onhan tuolla tosiaan aiheesta puhuttu.
 
Clean boostiksi ehdottaisin kuitenkin Keeleyn Katanaa. Toisena vaihtoehtona Xoticin RC boosteria. BB Preamp käynee myös, mutta siitä ei ole käytännön kokemusta, niin enpä mene sanomaan. Nuo kaksi ensimmäistä on ainakin todella värittömiä.
FreshPots
04.12.2009 13:40:42
Entäs se boost´n´buff.Eikös se toimi myös treble boosterina.
Marzi
04.12.2009 13:55:59
 
 
oiva tumpeloinen: Suoranaisestihan boosti ja clean boosti ei ole sama asia, mutta onhan tuolla tosiaan aiheesta puhuttu.
 
No nimenomaan clean boostiahan se aloittaja kaipasi. Ihmiset vaan ehdotteli muutakin.
Tarpeeksi on liian vähän.
PekKampela
04.12.2009 14:37:11
 
 
BYOC:in TriBoost. Kolme erilaista boostia samassa boxissa.
Oli ainakin tovi sitten torilla. Muaki vois kiinnostaa.
Torvi.
Terry Pantheras
04.12.2009 16:02:33
Ehdottomasti LOISTAVA clean boost on Barge Conseptsin DB (versiot 1, 2 tai 3) dual booster. Paras siihen hommaan mitä olen ite testaillut - eikä ole kallis boutiqueksi. Mulla on siis tuo kakkonen ja maksoin 70 euroa rahteineen. En tiedä saako enää...
 
http://www.bargeconcepts.com/db1.html
einzweidreivier MASTEROID ~~ stoner rock - doom - heavy - death metal ~~
FreshPots
04.12.2009 17:45:01
Täytyy tarkistaa asia...Missä järjestyksessä kannattaa laittaa purkit ensin boost ja sitten vasta särö vai toisin päin.
oiva tumpeloinen
04.12.2009 17:48:36
Crossfire96: Täytyy tarkistaa asia...Missä järjestyksessä kannattaa laittaa purkit ensin boost ja sitten vasta särö vai toisin päin.
 
Ei ole mitään varsinaista sääntöä. Mitä sä haluat sen tekevän? Jos laitat boosterin särön eteen, saat lisää tiukempaa säröä. Jos laitat boosterin särön perään saat nostettua äänentasoa ja samalla soundista "ilmavampaa" (joku kohtaa taas kuittaa näistä termeistä). Jälkimmäinen siis, jos vahvistimessa riittää vielä boosterin perään headroomia. Jos ei riitä, niin silloin booster ajaa senkin paikan tukkoon, ja lisää jonkinsorttista rutinaa olisi luvassa.
FreshPots
05.12.2009 11:02:14
oiva tumpeloinen: Ei ole mitään varsinaista sääntöä. Mitä sä haluat sen tekevän? Jos laitat boosterin särön eteen, saat lisää tiukempaa säröä. Jos laitat boosterin särön perään saat nostettua äänentasoa ja samalla soundista "ilmavampaa" (joku kohtaa taas kuittaa näistä termeistä). Jälkimmäinen siis, jos vahvistimessa riittää vielä boosterin perään headroomia. Jos ei riitä, niin silloin booster ajaa senkin paikan tukkoon, ja lisää jonkinsorttista rutinaa olisi luvassa.
 
Kokeilin ja ei auttanut.Onko jotain vinkkejä vai pitääkö ostaa boosteri.
Jungleman
05.12.2009 13:34:11
Crossfire96: Kokeilin ja ei auttanut.Onko jotain vinkkejä vai pitääkö ostaa boosteri.
 
Mikä ei auttanut? Kokeilit purkkeja eri järjestyksessä? Eri säädöillä? Ei havaittavaa muutosta?
 
Säädä yhdestä purkista särö isolle ja vola pienelle, toisesta taas särö pienelle ja volyymi isolle. Kokeile, vaihda sitten purkkien järjestystä keskenään, uudelleen ja uudelleen, tee hienosäätöä, kuuntele. Huomaatko eron?
 
Vaihda sitten purkkien säätöjä keskenään: väännä säröt isolle ja vola pienelle siitä purkista jonka särö oli aiemmin pienellä ja vola isolla. Ja toiselle purkille vastavasti toisinpäin. Vaihtele purkkien paikkoja keskenään, kuuntele ja säädä. Huomaatko eron?
 
Varaa säätämiselle aikaa. Tunti-pari humahtaa vaivattomasti ohi jo kahden särön optimaalista suhdetta etsiessä. Tavoitteena on löytää asetukset ja keskinäinen järjestys, joissa molemmat purkit sekä erikseen että yhdessä päällä ollessaan kuulostavat sinun mielestäsi hyviltä. Jos pääset tähän tavoitteeseen, hienoa. Jos et, mieti mikä on pielessä - mutta älä ryntää ostamaan seuraavaa purkkia, boosteria tai mitälie, ennen kuin diagnoosi on tehty.
 
...puhun kokemuksesta, nimim. "Yli 200 pedaalia kokeiltu"
Ei se ole vika. Se on ominaisuus.
Romantikkoitkijät #1
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)