Klezberg: Jatkona tuolle yleisemmälle kysymykselle, mitä olette mieltä, onko tämä soitin vai ei: http://youtu.be/g0mlNH8PnN0 Se on soitin mutta ei OMA soittimensa vaan jälleen kerran syntetisaattori "poikkeavalla" käyttöliittymällä. Aivan kuten syntetisaattori on edelleen syntetisaattori vaikka sitä ohjaisi esim. nauhakontrollerilla tai laserharpulla.
Eli nauhakontrolleri tai laserharppu eivät minusta ole soittimia sinänsä vaan tapoja ohjata syntetisaattoria vaikkeivät varsinaisesti mitään akustista soitinta jäljittelekään, hiukan sama juttu kuin että minusta haitari on haitari riippumatta siitä onko siinä pianokoskettimet vai näppäimet vaikka soittotekniikka onkin erilainen.
Theremin onkin sitten jo hiukan vaikeampi tapaus, periaatteessa sekin menee syntetisaattorien ryhmään mutta on senverran erikoinen ääneltään ja soittotekniikaltaan että voisi jo sanoa "omaksi" soittimekseen.
Mutta kaipa se rajanveto on aika henkilökohtaista, varmaan joku ei sähkökitaraakaan pidä erillisenä soittimena.
Hieno soundi kyllä tuossa videossa. Englannintorvi kuuluu fagotin ohella niihin puhallinsoittimiin joita olisi kiva joskus opetella soittamaan mutta ei kovin todennäköistä kun ovat hirmuisissa hinnoissa ja erittäin vaativia.