Aihe: Tietoa Banjosta..
1
JimJim
13.09.2004 22:47:05
Löysin kaverin pölyisistä nurkista banjon ja olisin erittäin kiinnostunut opettelemaan soittamaan sitä. Bnajo on 6-kielinen eli alkutapailua varten eikö sen voisi virittää ihan tavalliseen kitara vireeseen? Siis C-vireeseen. Ja sitten euvwta kikkailemaan niiden vireiden ja muun soiton kanssa kun vähän on saanut tuntumaa. Jos on antaa jotain hyviä nettisivuja mistä löytyy tietoa ja jotain oppimisen arvoista niitäkin voi kiitos laittaa (suomeksi on edes varmaan turha olettaa, että jotain löytyisi?). Kiitos.
kivi
14.09.2004 19:05:06 (muokattu 14.09.2004 19:07:37)
Bnajo on 6-kielinen eli alkutapailua varten eikö sen voisi virittää ihan tavalliseen kitara vireeseen? Siis C-vireeseen.
 
6-kielinen banjo on ns. kitarabanjo, ja se tosiaan laitetaan useimmiten kitaravireeseen, EADGHE (ellei erikseen haluta jotain erikoisvirettä). Kannattaa käyttää hyvin ohutta kitarankielisettiä, esim .008 tai jopa .007, ellei varsinaista kitarabanjosettiä kaupasta löydy.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
rattledad
14.09.2004 22:13:20
 
 
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=14&t=66029
 
Luin, muuten, vanhasta Acoustic Guitar -lehdestä, että aikoinaan mm. Louis Armstrongin Hot Fiven banjisti viritti 'guitjonsa' normaalivirettä ylemmäs... Ei ehkä kannata kokeilla ihan ensimmäiseksi kotona.
"Sometimes you're the windshield, sometimes you're the bug."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)