Aihe: Pioneer DJM-707 rätisee ja paukkuu
1
shimmysemi
11.06.2019 20:42:25
Eli nostaessa volumea tarpeeksi, lähelle "oranssin ja punaisen rajaa" alkaa järkyttävä rätinä ja pauke. Tämä tapahtuu myös jos nostaa volaa tarpeeksi master levelistä.
 
Johdot on vaihdettu ja liitokset tarkistettu. Rätinä ei kuulu kuulokkeista. Mikäköhän tuon aiheuttaa?
basisti1971
12.06.2019 06:19:49
Moi.
 
shimmysemi: Eli nostaessa volumea tarpeeksi, lähelle "oranssin ja punaisen rajaa" alkaa järkyttävä rätinä ja pauke. Tämä tapahtuu myös jos nostaa volaa tarpeeksi master levelistä.
 
Johdot on vaihdettu ja liitokset tarkistettu. Rätinä ei kuulu kuulokkeista. Mikäköhän tuon aiheuttaa?

 
Service Manual löytyy esim. osoitteesta:
 
https://elektrotanya.com/pioneer_djm-707_sm.pdf/download.html
 
Jo pelkän lohkokaavion avulla pääset haarukoimaan vian aiheuttajaa hivenen, ja tarvittaessa skemoista loput.
 
Jos lukuisista ulsostulovaihtoehdoista ainoastaan luurilähtö toimii moitteetta, itse tarkistaisin ensinnä liittimet CN1452 ja CN119, myös ko. liitinten juotokset ja välijohdon.
 
Jos RCA päälähtö on ainoa joka rätisee, on vika todennäköisesti päälähdön vahvistimessa ja/tai sen jännitesyötössä.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)