Aihe: äänikortti-etuaste yhdistelmää hankkimassa
1
pearce
05.02.2008 20:28:26
Olen ostamassa RODE NT-1-A mikrofonin, ja sille äänikortti-etuaste yhdistelmän. Olen katsonut mm. seuraavia vaihtoehtoja:
 
http://www.thomann.de/fi/maudio_firewire_solo.htm
 
M-AUDIO FIREWIRE SOLO
 
http://www.thomann.de/fi/maudio_ozone_midikeyboard.htm
 
M-AUDIO OZONE
 
http://www.thomann.de/fi/maudio_mobile_pre_usb.htm
 
M-AUDIO MOBILE PRE USB
 
Kiinnostaisi ostaa tuo OZONE, koska siinä myös midikiippari mukana,
mutta saako sillä samantasoista mikkisaundia sisään kuin tuolla SOLO:lla?
Molemmat 24bit/96kHz. Määritteleekö nuo luvut yksin äänenlaadun, ja mitä ne käytännön tasolla tarkoittaa?
Tuossa MOBILE PRE:ssa 16bit/48kHz.
 
Mikä olisi paras noista?
vanaha kettu
09.02.2008 23:08:20 (muokattu 09.02.2008 23:10:21)
Bitit ja näytteenottotaajuus (24bit ja 96khz) eivät kerro siitä äänenlaadusta paljoakaan vaikkakin on hyvä, että ne ovat korkeat. Noista jutuista pitäisi löytyä paljon keskustelua, joista voit lukea mitä nuo tarkkaan ottaen tarkoittavat. Ne ovat kumminkin noissa korteissa ihan riittävän korkeat.
 
Äänenlaatuun vaikuttavat monet seikat. Pääasiassa AD/DA muuntimet. Ne muuntavat analogisen singaalin digitaaliseksi. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että esimerkiksi laulu muutetaan siitä ihmiskorvan kuulemasta äänestä tietokoneen ymmärtävään muotoon. Kun se menee sinne tietokoneelle se muunnetaan uudelleen analogiseksi, jotta sitä voi kuunnella vaikkapa kaiuttimista.
 
Etuasteissa on paljon eroja. Laadukkaat eivät kohise niin paljoa ja äänenlaatu on selkeämpi tai muhkeampi jne. Noissa M-Audioissa on uskoakseni samat etuasteet.
 
Uskoisin, että mikä tahansa noista äänikorteista on huima parannus entiseen ja saat niillä riittävän hyvää jälkeä.
 
Noista kuitenkin ostaisin varmaan tuon firewire solon, koska se on firewire-liitännällinen, joka on käytännössä nopeampi kuin USB.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)