Aihe: Big in China?
1
puusormi
25.08.2009 21:18:22
 
 
Meille on webisivuille tullut ladattaviin mp3:iin koko kevään ja kesän ajan kiihtyvällä tahdilla hittejä baidu.com:n hakupalvelusta. HTTP-referer on http://202.108.23.172/index.html
 
Palvelu on ilmeisesti joku kiinankielinen mp3-hakukone. Parhaillaan tulee joitain kymmeniä latauksia per päivä. Lisäksi aina toisinaan tulee latauksia mp3-tiedostoille jostain kiinalaisesta nettiradiosta, en muista tähän hätään refererin osoitetta. Eikä siinä mitä, mukavaa että Kiinan väki jaksaa perinteistä suomirokkia kuunnella, saman verran varmaan avautuvat sanoitukset heille keskimäärin kuin englanninkielisissäkin biiseissä.
 
Onko kellään kokemuksia näistä kiinalaisista lataajista? Miten tuonne hakuun on päädytty? Onko niillä joku crawleri vai miten ne osasivat perille? Googlailemalla löytyy että joidenkin eurooppalaisten bändien sivuille tulee niin paljon latauksia tuolta että palvelupaketista menee kuukausittainen kaistarajoitus päälle.
Saapiko lähettää terveisiä?
Numb
26.08.2009 08:03:10
 
 
Kiinalaisia on paljon... :)
 
Baidu on tosiaan kiinalainen hakukoneyhtiö, ja vaikkei se täälläpäin kovin kuuluisa olekaan, se on maailman toiseksi suurin hakukone. Että voipihan se olla, että botitkin ovat aktiivisia.
Teoria ja käytäntö ovat teoriassa sama asia, mutta käytännössä eri.
Juntunen
26.08.2009 15:22:09
 
 
Meille tuli kans rutosti jossain välissä Baidusta ja Sososta. Itseasiassa suurin osa kaikista sivulatauksista tuli Sososta. Baiduhan on Kiinasta juu ja Soso käsittääkseni Japaniasta. Molemmilla pystyy hakemaan suoraan mp3:sia, eli kai ne spiderbotit jotenki tonkii mp3-linkityksistä fileet esille. Vaikka toivoisinkin, niin en jaksa uskoa että aasialaisia olisi yhtäkkiä alkanut suomalainen funkrock kiinnostaa.. =)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)