Aihe: Vahvistinten ja soittajien sijoittelu treeniksellä
1
alphamale
09.03.2004 17:58:15 (muokattu 09.03.2004 17:59:07)
 
 
Tuli tässä pohdiskeltua onko yleisesti minkään valtakunnan järkeviä sääntöjä kamojen sijoitteluun treeniksellä, muita kuin "missä tuntuu hyvältä".
 
http://www.eroticsupport.net/kamppa.gif on meidän ennen- ja jälkeen kuva, vasemmalta oikealle. Ympyräkasa esittää rumpuja ja mustat laatikot styrkkareita, ruksit on ukkoja missä yleensä tulee seisoskeltua. Laulukamat on selvyyden vuoksi jätetty nyt tästä veke, niissä on muutenkin tärkeintä meillä että itse laulaja eli allekirjoittanut niistä jotain (ehkä) kuulee.
 
Tuo jälkeen- järjestely on vasta nyt testiajossa kun rumpali valitti ettei kuule kitaroita tarpeeksi hyvin, ja volyymia oli jo muutenkin tarpeeksi. Nyt lyhyen testin jälkeen valittaa ettei saa selvää ;)
 
Tuossa saattaa olla mittasuhteet vähän viturallaan, tilaa on about 15m2 ja nuo laatikot ylhäällä kuvastavat ikkunoita. Koko tila on kyllä akustointilevyillä vuorattu, ikkunat ovat vielä patjoja vailla.
 
Aikaisemmin kun kannut olivat tuolla nurkassa saundasivat paremmin, nyt taitaa helistä ikkunoista takaisin tuosta keskemmältä huonetta.. nyt kyllä menee vähän ohi aiheen.
 
Eli lukekaa tuo eka kappale uudestaan ;D
Lahtelaista, totta kai
Erotic Support
poppamies
09.03.2004 19:20:07 (muokattu 09.03.2004 19:22:03)
 
 
No tuo ensimmäinen on sikäli huono että kitaristi ei kuule omaa soitinta, paremminkin vain toisten kitaroita.
Toisessa kitarat kuuluu kaikille yhtälailla(paitsi ehkä rumpalille). Ainoa mitä minua vituttasi (basistina) on se että on sotkettu yks kitaravahvistin siihen bassokamojen päälle. Tuossa on kyllä kaikki kilpavarustelun ainekset.
Molemmissa toki on se hyvä pointti(taas basistin kannalta) että basso (basisti) on rumpalin vasemmalla puolella. Basistin on nimittäin hyvä olla haikkapuolella. Haikat on basarin lisäksi tärkein tiktakki basistin kannalta.
"G-strings are for strippers"
alphamale
09.03.2004 20:02:11
 
 
Sille pikkustyrkkarille ei löytynyt paikkaa muualta kuin sen bassoskoben päältä. muutenhan se olisi siellä seinän vieressä jonkun pallin päällä.
 
Haikkajuttu pitää kyllä paikkansa, kaikki muut yleensä menee miten sattuu mutta haitsu pitää taimin sentään :)
Lahtelaista, totta kai
Erotic Support
alphamale
13.03.2004 12:53:31 (muokattu 13.03.2004 12:53:47)
 
 
tää asetteluhan on nyt hyväksi havaittu. Tasojen säätö on helppoo, harmi vaan että bassoo ja toista styrkkaria ei saa noin pienes tilassa erilleen. Kannut saundaa vähän huonosti tossa mutta pitää keksiä ikkunoiden eteen jotain.
 
Ainoo miinuspuoli taitaa olla se ettei pääse helposti kiertään säätää omaa vahvistinta. Käytän itse ja suosittelen!
 
Tää ois pitäny tehä jo vuonna 1994 :)
Lahtelaista, totta kai
Erotic Support
Sam
15.03.2004 15:26:43
Tuossa saattaa olla mittasuhteet vähän viturallaan, tilaa on about 15m2 ja nuo laatikot ylhäällä kuvastavat ikkunoita. Koko tila on kyllä akustointilevyillä vuorattu, ikkunat ovat vielä patjoja vailla.
 
Toi "täys-vuoraus" vaikuttaa kyllä soundeihin, negatiivisesti.
Akustolevyt "imevät" yläpäätä ja tasoja täytyy nostaa, että kuulisi.
 
Meillä oli treeni-kämpällä seinille "haja-sijoitettuna" akustolevyjä sekä läjä ylimääräisiä. Kerran sitten laitettiin seinät umpeen niillä ylimääräisillä.
 
Seuraavissa treeneissä ihmeteltiin huonoksi muuttuneita soundeja ja "hiljaista" äänen tasoa -> vahvistimet kovemmalle.
Kunnes pidettiin taukoa ja totesin selkeä tinnitus-alun korvissani, jolloin hokasin syyksi em. täys-vuorauksen. -> Ylimääräiset levyt pois seiniltä, jolloin soundit palautuivat ennalleen.
alphamale
15.03.2004 16:17:42
 
 
Toi "täys-vuoraus" vaikuttaa kyllä soundeihin, negatiivisesti.
Akustolevyt "imevät" yläpäätä ja tasoja täytyy nostaa, että kuulisi.

 
Siis ei meilläkään ole ihan pehmustetut seinät :)
 
Levyjen (about metri kertaa metri) välissä on ehkä 30cm joka suuntaan paljasta.
Lahtelaista, totta kai
Erotic Support
juici
15.03.2004 16:56:55
 
 
Meillä kun on laulu-basso-kitara-rummut -tyyppinen bändi niin meillä on rummut keskellä, siis seinän vieressä. Oikealla on basso- ja vasemmalla kitarastyrkka. Laulu pyritään laittamaan keskelle kohti rumpalia. Eli meillä kamat on ristin muodossa. Kaikki kuuluu suht' hyvin paitsi laulu, mutta se onkin vahvistimen vika.
"Kiss FM:n mä lakkauttasin. Ja sit sen tyhmän hittiaseman mikä siel' Helsingissä on, jota en oo onneks ikinä kuullu. Se on aika huono.", Tuukka Temonen Apulannan Mustahevonen videolla.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)