Aihe: c- duuri
1
4_music
18.09.2003 17:27:09
Mistä kaikkialta kitarankaulalta sen c-duuriasteikon voi soittaa? Siis perinteisen 2. kieleltä 3. nauha ja kolmas kieli jne. lisäksi Voiko soittaa siitä 2. kieleltä 7. nauhalta? Viittiskö joku pistää tablatuurit , kiittää ja kumartaa..
Spiridon
18.09.2003 18:22:47
Eikös C-duuriasteikkoon kuulu C D E F G A B nuotit eli kaikki jotka ei oo ylennettyjä tahi alennettuja.
 
kitaran kielet on eadgbe, nuotit mennöö A A# B C C# D D# E F F# G G#. Siitä sitten vaan otelaualta laskemahan.
Jos täytyy nimetä yksi hyvä urheilulaji, niin kyllä se on tämä koripulloilu.
Eemil
18.09.2003 18:35:18
Niin, eli skaalahan toimii aina ihan mistä tahansa kohtaa kaulaa, niinkuin kaikki muutkin asiat, esim. barret. Jos soitat sen skaalan jostain muualta kuin a-kielen 3. nauhalta lähtien, se ei enää ole c-duuri skaala. Duuri-skaala kylläkin aina. Jos aloitat sen esim. saman kielen 5. nauhalta, se on d-duuri skaala. Ja ehkäistäkseni pilkunviilausta todettakoot vielä, että jos aloitat skaalan a-kielen 15. nauhalta, on se taas c-duuri, mutta oktaavin erolla.
Torilla 3kk vanha Ibanez S540wnsol 900€ ja Zoom gfx-8 350€ Tiedustelkaa perkeleet.
lxi
18.09.2003 19:12:39
Mistä kaikkialta kitarankaulalta sen c-duuriasteikon voi soittaa? Siis perinteisen 2. kieleltä 3. nauha ja kolmas kieli jne. lisäksi Voiko soittaa siitä 2. kieleltä 7. nauhalta? Viittiskö joku pistää tablatuurit , kiittää ja kumartaa..
 
Hyvin, hyvin monesta kohtaa.
 
Käytännössä kuitenkin voisi sanoa, että se -- kuten jokainen diatoninen skaala -- on hyvä hallita noin seitsemällä eri sormituksella, jotka olen kirjannut seuraavaan tiedostoon:
 
http://www.cc.jyu.fi/~altikeur/sormitukset.txt
 
Eli kolme sormitusta, joissa perusääni on 6. kielellä, kolme, joissa perusääni 5. kielellä ja yksi, jossa perusääni 4. kielellä.
 
Tuossa esimerkissä on A-duuri, mutta ihan sama logiikka pätee C-duuriin, mihin tahansa duuriin, ja tarkemmin ottaen mihin tahansa diatoniseen skaalaan. Tietysti 12. aseman voi soittaa myös oktaavin alempaa vapaita kieliä käyttäen, ja sitä ylempää soitettaessahan sormitukset alkavat luonnollisesti toistumaan samoina.
Mainostilaa vuokrattavana
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)