Aihe: plektran pitely
1
Quilombo
05.08.2003 23:01:15
Oon päälle vuoden soitellu ja bänditoiminnan alotettua
moni on kummastellut sitä miten pidän plektraa kädessä.
En pidä sitä "oikein" eli peukalon ja etusormen viimeisen nivelen välissä vaan tuen sitä melko voimakkaasti keskisormella. Soitto on rentoa ja sujuu eli fysiologisesti ei haittaa.
 
Kysyisin siis että onko plektran pitelyllä soittotekniikan kannalta ajateltuna suurta merkitystä?
\"Free thinkers are dangerous\" -System Of A Down
MeatPie
05.08.2003 23:16:13
Onhan noissa tyyleissä omat hyvät ja huonot puolensa.
Paras tyyli on kuitenkin se, mikä itsestä tuntuu parhaalta.
Aardfather
06.08.2003 15:36:09 (muokattu 06.08.2003 15:37:37)
Totta.
 
Kuitenkin neuvoisin opettelemaan mieluummin sillä kahden sormen tyylillä ihan sen takia, että se antaa hiukan enemmän joustavuutta, ketteryyttä ja herkkyyttä plektran liikkeiden hallintaan. Mitä useampi sormi pitää plektrasta kiinni, sen kömpelömmäksi ja kankeammaksi käden liikkeet ja sitäkautta soittaminen muuttuu. Se on jo ihan fysikaalinen faktakin. Toki myös ote plektraan on silloin vastaavasti tiukempi ja tukevampi, mutta kyllä kahdellakin sormella sitä plektraa pystyy ihan riittävän tukevasti pitelemään. Kolmen sormen otteella ei mm. pysty joustamaan ylös/alas-suuntaisesti (eli sormien liike kämmeneen päin) niin hyvin kuin kahdella sormella. Jos haluat soittaa todella nopeita ja teknisesti vaativia juttuja niin kahden sormen ote on kutakuinkin vättämättömyys, mutta kyllä kolmellakin sormella pystyy kitaraa hyvin soittamaan toki. Kahden sormen ote on myös edellämainituista syistä hiukan rennompikin, jolloin käsikään ei väsy aivan niin helposti.
 
Mutta soita vaan sillä kolmen sormen otteella jos se tuntuu paremmalta tavalta. Ei sitä väkisin kannata kahdella sormella soittaa jos se ei ota sujuakseen. :-)
 
- Aardfather
Äksmän
08.08.2003 11:04:18
Steve Morse pitää plektrasta kolmella sormella ja pikkaa aivan jumalattoman pahoja kuvioita. Että sikäli voit jättää keskarin paikoilleen. Tosin kyllä muistelisin, että Morsekin käyttää joskus välillä kahden sormen otetta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)