Aihe: Mitä eroa distortionilla ja overdrivella?
1
blackorwhite
28.12.2005 21:20:42
Voisko joku kertoo mitä eroo on distortion säröllä ja overdrive säröllä?
kivi
28.12.2005 21:36:23
Voisko joku kertoo mitä eroo on distortion säröllä ja overdrive säröllä?
 
Ei välttämättä mitään.
 
Perinteisesti Distortionissa oli useampi vahvistinpiiri itsessään, ja särö siis synnytti yliohjauksen itsessään, Overdrive taas yliohjasi vahvistimen sisääntuloa, mikä putkivahvistimien aikaan oli ihan järkevä tapa hakea hyvää soundia. Käytännössä kuitenkin Distortionin ja Overdriven määritteet ovat nykyään hämärtyneet - ne ovat enäöä vain nimiä joilla pedaaleja myydään.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
ravensoul
28.12.2005 21:39:11 (muokattu 28.12.2005 21:44:45)
Molemmathan säröyttävät signaalia, mutta hieman eri tavalla. Yksinkertaistettuna suurinpiirtein näin: Äänisignaalihan on aaltomuotoista. Distortion on särö sanan varsinaisessa merkityksessä. Signaalin "aallonhuippuja" leikataan selvästi (=säröytyminen). Se itsessään säröyttää signaalin, joten saadaan raaka särösaundi vaikka kliinikanavaa ajettaessa. Overdrive sen sijaan ei leikkaa signaalia yhtä radikaalisti vaan "yliajaa" (=overdrive) sitä kevyemmin ja tuloksena on pehmeämmin säröytynyt "aallonhuipuistaan" hieman lytistynyt kompressoitunut signaali, joten sitä voidaan ajatella ikäänkuin miedompana särönä. Overdrivea käytetäänkin usein vahvistimen oman särökanavan buustaamiseen.
 
EDIT: Joo tosiaan, niinkuin kivi tuossa totesikin, nuo mitä tuossa selitin ovat siis vain ne eri käsitteet. Ei se pedaalin nimi välttämättä sen tyyppiä kerro.
"Only two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe." - A. Einstein
Romantikkoitkijät #27 :'-)
Luojan kiitos, olen ateisti!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)