Aihe: Viritysmittarin käyttö
1
Don Corleone
29.03.2007 15:51:27
Olen melko alussa vielä kitaransoiton kanssa enkä ole ehtinyt opetella teoriaa juuri nimeksikään, viritänkin kitaran pääasiassa viritysmittarilla. Viritysmittarin mukana tulleet ohjeet olivat kuitenkin mielestäni aika minimalistiset, eivät taida olla enää tallessakaan. Olisi kuitenkin mukava kokeilla virittää kitara kokeeksi D-vireeseen normaalin E-vireen sijaan, mutta en oikein tiedä kuinka se käytännössä tapahtuu.
 
Mittari on Seikon perusmittari, SAT 100 taitaa olla merkki. Mittarissa on perusasetuksena perusvireessä olevat seitsemän kieltä, mutta kuinka mittarin asetuksia voi muuttaa, että se mittaisi kielten virettä sävelastetta alempaa, jotta saisin kielet tuohon D-vireeseen? Ilmeisesti jotenkin noita ylennys- ja alennusmerkkejä käyttämällä, eli mittarissa b ja #, mutta kuinka noita pitäisi lisätä, että saisin kielet haluttuun vireeseen.
 
Esimerkiksi, jos otan mittarista 6. kielen E-vireen ja lisään mittarissa tietyn määrän noita alennusmerkkejä, niin onko lopputuloksena saman kielen D-vire?
"Listen, I have no clue who you are, but we both know who I am, so shut the fuck up and listen to my music!" - Dave Mustaine
oiva tumpeloinen
29.03.2007 15:55:15
Esimerkiksi, jos otan mittarista 6. kielen E-vireen ja lisään mittarissa tietyn määrän noita alennusmerkkejä, niin onko lopputuloksena saman kielen D-vire?
 
Kaipaa kaksi alennusmerkkiä.
Chemo
30.03.2007 12:26:37
 
 
Vaihtoehtoisesti voit virittää kitaran normaaliasetuksissa olevalla viritysmittarilla niin, että painat kieltä kakkosnauhalta jolloin soiva sävel vastaa normivireessä olevan kitaran vapaata kieltä.
Päätän raporttini ulkoavaruudesta tähän.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)