Aihe: Johnny Cashin joutsenlaulu
1 2
hoja
02.03.2006 23:18:07
 
 
...niin kait tota "Hurt":ia vois kuvata. Upea, vangitseva kappale. Ihan kuin mies mustissa kävis läpi elämäänsä ja valmistautuis kohtaaman kuoleman:
 
http://video.google.com/videoplay?d … 98982473010416253&q=johnny+cash
K100 #8 Minäkö tyhmä? Nyt en ymmärrä..
MadMatt
02.03.2006 23:35:08
 
 
The man comes around on kokonaisuudessaan veret seisauttava levy. Takakannen kuvassakin on jäljellä vain tyhjä tuoli kuin tulevaisuutta enteilen...
Lilli
03.03.2006 05:13:39 (muokattu 03.03.2006 05:34:29)
...niin kait tota "Hurt":ia vois kuvata. Upea, vangitseva kappale. Ihan kuin mies mustissa kävis läpi elämäänsä ja valmistautuis kohtaaman kuoleman:
 
http://video.google.com/videoplay?d … 98982473010416253&q=johnny+cash

 
Totta tuhiset. Herkän kappaleen taustalla pyörii sekaisin muistoja menneestä - naisia, paikkoja, vanha koti... Pysäyttävää.
 
Ja eikös JC pian tämän valmistumisen jälkeen vaihtanut majapaikkaa?
'Tärkeintä on dägä-dägä!' - MAN
SuperJeesus
03.03.2006 08:21:06
Taisi June Carter Cash kuolla ihan muutama kuukausi tuon videon jälkeen. "Everyone I know goes away in the end" indeed. Eipä sitten Johnnykaan enää kauan tuon jälkeen jaksanut.
Sure 'nuff 'n yes, I do!
Mrezzye
05.03.2006 22:04:28
 
 
Kyseinen biisihän oli cover. Biisin alkuperäinen esittäjä oli Nine Inch Nails. Ei uskoisi.
Jos eläimiä ei ole tarkoitettu syötäväksi, niin miksi ihmeessä ne sitten on tehty ruoasta???

Veikko
05.03.2006 22:06:21
Onneksi Cash kerkesi saamaan arvonsa takaisin ennen kuolemaansa. Haudattua kamaa taisi olla jo suurenmaan kantripiireissä ennenkuin Rubin astui ruoriin.
I'm shufflin' thru the Tampere sand, but my head's in Mississippi.
elbowski
06.03.2006 01:22:54
Biisi on ehkä maailmankaikkeuden upein cover koskaan. Veret seisauttava veto, yksinkertaista, kaunista, rujoa, raskasta tulkintaa. Johnny Cash on nero.
Raivo määrää nuotin
Blue Moon
06.03.2006 03:06:41 (muokattu 06.03.2006 03:15:05)
 
 
Se ensimmäinen "American Recordings" - albumi on oma suosikkini noista levyistä ja etenkin aivan loistava "Delia's Gone". Myöhemmät levyt eivät mielestäni yllä kokonaisuutena aivan samalle tasolle, vaikka todella hienoja hetkiä niiltäkin löytyy runsain mitoin. Välttämättä en kuitenkaan lukisi kaikkia levyiltä löytyviä pop/rock-vetoja niihin levyjen parhaisiin hetkiin. "Hurt" - tulkinta on kyllä mielestäni oikein onnistunut ja vaikuttava esitys.
 
Itselleni Cashin laajasta tuotannosta - josta iso osa on minulta edelleen kuulematta - ne kaikkein hienoimmat hetket taitavat kuitenkin löytyä uran alun Sun - tuotannosta esim. sellaisten biisien kuin "Big River", "Hey Porter", "Wide Open Road", "Come In Stranger" ja "House Of The Blues" muodossa.
 
Eli kaipa tässä voi jonkinlaista country-/rockabilly - natsinkin viittaa sovitella päälle.
- Joka väittää ettei rockabilly muka ole maailman parasta musiikkia on kyllä päästään vialla - TJ Malin
Marlowe
06.03.2006 11:31:17
Pidän kovasti American Recordings -sarjan levyistä, mutta kyllä suosikkini löytyvät kuitenkin Johnny Cashin vanhemmasta tuotannosta. Columbialle levytetyistä biiseistä veretseisauttavan hienoja biisejä ovat muun muassa Kris Kristofferson-veto "Sunday Morning Coming Down" (paras Cashin levyttämä biisi?), "I Still Miss Someone", "Wanted Man" ja nämä perinteiset "I Walk the Line", "Ring of Fire" ja "Folsom Prison Blues".
 
"Hurtille" alkaa käydä kohta samalla tavalla kuin monelle muullekin sinänsä erinomaiselle biisille, eli se kärsii vähäsen ylisoitosta ja -hehkutuksesta.
The unhappiest people I know, romantically speaking, are the ones who like pop music the most. (Nick Hornby)
Jani The Rock
06.03.2006 11:41:15
 
 
Kiitokset mutsille, joka opetti aikoinaan meitsin kuuntelemaan Cashia. Suomentelipa vielä biisien sanojakin, jotta ymmärsin mistä on kyse. Tuntui ihan käsittämättömältä, että joku voi tehdä esim. sellasen biisin kuin "Boy Named Sue".
 
Noista parinkymmenen vuoden takasista ajoista lähtien mun Cash -suosikki (joskaan ei miehen omaa tekoa) on ollut biisi "Devil To Pay".
Daddy Was A Preacher But Mama Was A Go-Go Girl! * Bella Italia #1 * MegaMan Club #002 - Quiff Man * ASHC #1 * YSKÄ #2
elbowski
06.03.2006 21:04:22
Itse tosiaan arvostin aina Cashia muusikkona, mutta jätin silti herran epähuomioon. Kuoleman johdosta sitten tuli tutuksi tuotanto puolin kuin toisinkin, erityisesti aloittaen juuri kyseisestä joutsenlaulusta. Nyttemmin kävin tsekkaamassa elokuvan Walk The Linen, mikä sitten räjäytti tajunnan. Nykyään en voi olla kuulematta herra Cashin ääntä saamatta mielettömiä viboja ja kylmiä väreitä. Parhautta.
Raivo määrää nuotin
Walrus
07.03.2006 01:49:39
Mulla on kanssa Cash kolahtanut aika kovasti ton Hurt:in kuultuani. Sitä ennen tiesin äijältä suunnilleen vaan jonkun I walk the line:n ja Ring of fire:n ja itetenkin Paten coveroiman Highwayman:in mutta nyt Cash:iä ilmestyny useampi levy soittolistalle. Kävi jo mielessä että jos pistäisi Cash-coverbändin pystyyn ja sen nimeksi tulisi: Out Of Cash :D
Well - The house is a rockin' Don't bother knockin' Yeah - The house is a rockin' Don't bother come on in
kiriminni
07.03.2006 22:54:29
Johnny ja Junen rakkaus toisiaan kohtaan oli aidointa mitä voi olla olemassa.
Esim.biisissä If I were a carpenter,Girl from the North country.
Hurt-biisi tosiaan riisui naamion esittäjältä pois kokonaan.
Koko elämä yhdessä vilauksessa...
Artist
08.03.2006 09:33:10
Mulle tuota "Hurtia" vielä hienompi veto on Cashin ja Joe Strummerin yhdessä laulama "Redemption Song".
"Dance like no one is watching. Sing like no one is listening. Love like you've never been hurt."
pliksu
08.03.2006 09:39:31 (muokattu 08.03.2006 09:40:03)
Johnny ja Junen rakkaus toisiaan kohtaan oli aidointa mitä voi olla olemassa.
Esim.biisissä If I were a carpenter,Girl from the North country.

 
Girl of the North Country on muutes Bob Dylanin biisi.
 
Mulle tuota "Hurtia" vielä hienompi veto on Cashin ja Joe Strummerin yhdessä laulama "Redemption Song"
 
Mulle taas se on nimenomaan Joen takia tosi kaunis veto. Samalla lailla tirautti vedet silmiin toi Redemption songin video kuin Cashin Hurtin video. Levyraadissa olivat molemmat. Molemmathan(?) julkaistiin esittäjän siirryttyä jo manan majoille. Redemption Song kiteytti niin hienosti Joen elämäntyön, vaikka siinä noita rasta-vivahteita onkin. Esim. kertosäkeen:
 
Won’t you help to sing
These songs of freedom?
’cause all I ever have:
Redemption songs
 
Mitä muuta Joe olisi tosiaan koskaan laulanutkaan kuin maailmanparannuslauluja? :) Se oli samanlainen joutsenlaulu Joe Strummerin osalta.
And there ain't nothin' like a friend who can tell you you're just pissin' in the wind.
Blue Moon
08.03.2006 11:31:15
 
 
Girl of the North Country on muutes Bob Dylanin biisi.
 
Ja "If I Were A Carpenter" tietysti Tim Hardinin.
- Joka väittää ettei rockabilly muka ole maailman parasta musiikkia on kyllä päästään vialla - TJ Malin
herlevi
09.03.2006 17:59:11 (muokattu 09.03.2006 17:59:44)
Johnny cash on muutenki kurko äijä....meikä tykkää..
http://www.vesterman.com/Images/JohnnyCash.jpg
siinä kaikille jotka eivät yhdy ajatuksiini!!!!
rivo setä
11.03.2006 00:11:18
kyseinen biisi oli kyllä hieno heti samana päivänä täyty käydä ostaa cashin levy enkä pettynyt joten kiitos siitä!
steelin
14.03.2006 00:47:51
Kauheasti ihmettelin, kun samasta sarjasta levyjä löytyi "Danny Boy"...
"Helposti pilata voi kantrinkin, ja sit se on kuin viinaton lantrinki." -FMEJ
samueld
22.03.2006 16:29:00
 
 
Kiitokset mutsille, joka opetti aikoinaan meitsin kuuntelemaan Cashia. Suomentelipa vielä biisien sanojakin, jotta ymmärsin mistä on kyse. Tuntui ihan käsittämättömältä, että joku voi tehdä esim. sellasen biisin kuin "Boy Named Sue".
 
Noista parinkymmenen vuoden takasista ajoista lähtien mun Cash -suosikki (joskaan ei miehen omaa tekoa) on ollut biisi "Devil To Pay".

 
Onhan "Boy named Suekin" ulkoistettua tuotantoa. Tekijä on vanha linnakundi Shel Silverstein. Mun ykkössuosikkeja kyllä Cashin uran varrella. Ja sitä on niin sika hauska vetää itsekin...
I'd sell my sister to whorehouse rather than play a Korean guitar.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)