Aihe: Anna Eriksson ja rock
1 2 3 4 5
arse
09.06.2008 22:50:28
 
 
"Suomalainen rock on ollut virsiä sähkökitaroilla, iskelmä virsiä ilman niitä kitaroita."

"Siitä (jalansijaa ulkomailla saanut suomalainen rock) on tehty koko maailmaan menevää, ja samalla se on kadottanut _sen jonkin omansa_. Iskelmässä on kaikessa kliseisyydessäänkin jotain suomalaista, joka koskettaa meitä."

"(Miten rock voitaisiin pelastaa?) Rehellisyydellä. Rock-artistit ovat imagonsa vankeja. Vapautuisivat, kohtaisivat sisäisen rääpäleensä. Rakastaisivat enemmän musiikkia. Olisivat rohkeita, kapinoisivat joskus muullakin tavoin kuin veganismilla. Olisivat ihmisiä. Se on tässä ajassa hemmetin radikaalia."

 
No perhana, toihan on pelkkää asiaa! Ton perusteella Anna saisi multa anteeksi jopa yhdyssanavirheen.
 
Rehellisyys olisi kyllä kelpo lääke moneen muuhunkin ongelmaan kuin rockin alennustilaan. Kaikki haluavat miellyttää kaikkia, mutta lähinnä oman edun nimissä. Pitää laskelmoida ja pelata kaikenlaisia typeriä pelejä eikä mitään tehdä täysillä, koska aina on pakko varmistaa itselleen jonkinlainen etulyöntiasema tai vähintäänkin takaportti.
 
Äh, ei musta ole palopuhujaksi. Sori offtopic, aina ei vaan maailman meno maistu missään mittakaavassa.
"The first thing, when you go into the studio, is that the engineer says, 'I hear all this ringing,' and I say, 'That's the sound of the drumkit, you prick! That's the way it's supposed to sound.'" -Cozy Powell
rokiroki
09.06.2008 23:19:37
On tuo Anna vaikuttanut aina jonkinlaiselta tiukkapipolta.....
Ja oli minullakin ennen kategoriassa ynnämuut iskelmälaulajat.
 
Mutta pari vuotta sitten taisi Raumanmeren (meri Rauman..) jussijuhlilta tulla tv:stä Annan liveveto. Olin periaatteessa menossa jo nukkumaan, mutta jämähdin tv:n ääreen.
 
Se nainenhan osasi todella laulaa, ja oli aika tiukka veto livenä. Kyllä iskelmääkin jaksaa joskus kuunnella. Ja mielessäni nousi kyllä tuon lajin huipputekijäksi.
 
Niin...Paula Koivuniemihän se sitten vasta todella ns. rock-uskottava on, nahkaa piiskaa ja kaikkea !
Allekirjoitus_____________ nimen selvennys
Feggy
10.06.2008 08:23:23
 
 
Turun Sanomat:
 
Ajassa
Anna Eriksson lyttää suomirockin
Helsinki, STT
Iskelmälaulaja Anna Eriksson haukkuu Image-lehden haastattelussa koko suomirockin pystyyn.
- Suomalainen rock on tällä hetkellä teennäisempää kuin koskaan aikaisemmin, ja siksi iskelmä on tulossa takaisin, Eriksson sanoo.
- Nykyrock on täynnä pullamössösukupolven pateettista angstia. Se on suorastaan vitsikästä, laulaja jatkaa.
Anna Eriksson syyttää suomalaista nykyrockia myös valheellisuudesta.
- Vaikka rockissa yritetään yhä pitää yllä kuvaa kapinallisuudesta, rock-laulajathan on ihan täysin keskiluokkaisia, niillä on hemmetin hirsihuvilat ja leasing-BMW:t.
- Ei joku lievä alkoholismi auta siihen, että yritetään luoda jotain rock-imagoa, Eriksson jyrisee Imagen sivuilla.
 
Julkaistu 6.6.2008 12:01:05
 
No, oikeassa vai ei??

 
No kieltämättä kun näitä pandapartioita katsoo, niin ajatukselta on kovin vaikea välttyä. Sama muotti kloonataan sitten vielä myös Idols- ja euroviisukohderyhmälle. Vaihtoehtona sitten Lauri Tähkän kaltainen pelimannivaihtoehto. Äkkiseltään edes jollain tavalla vaarallisesta suomirockista tulee mieleen vain Risto.
Sertzo S
10.06.2008 08:45:38
On tuo Anna vaikuttanut aina jonkinlaiselta tiukkapipolta.....
Ja oli minullakin ennen kategoriassa ynnämuut iskelmälaulajat.
 
Mutta pari vuotta sitten taisi Raumanmeren (meri Rauman..) jussijuhlilta tulla tv:stä Annan liveveto. Olin periaatteessa menossa jo nukkumaan, mutta jämähdin tv:n ääreen.
 
Se nainenhan osasi todella laulaa, ja oli aika tiukka veto livenä. Kyllä iskelmääkin jaksaa joskus kuunnella. Ja mielessäni nousi kyllä tuon lajin huipputekijäksi.
 
Niin...Paula Koivuniemihän se sitten vasta todella ns. rock-uskottava on, nahkaa piiskaa ja kaikkea !

 
Tähän näkemykseen ja ajatuksenjuoksuun voin yhtyä.
laite
10.06.2008 11:03:37
Niin...Paula Koivuniemihän se sitten vasta todella ns. rock-uskottava on, nahkaa piiskaa ja kaikkea !
 
Paula on kyllä suunnilleen yhtä rock kuin litran maitopurkki.
- Tarjoilija! Yksi kahvi kuumana ja tyttö polvillaan, kiitos.
Tuomas
10.06.2008 11:26:11
 
 
Paula on kyllä suunnilleen yhtä rock kuin litran maitopurkki.
 
Eiks niissäkin oo nykyään niitä basistilehmiä?
Kirjoituksia:
Ajassa irrallaan.
@ 26.05.2008 / Fiktiivisiä keskusteluja. @ 03.06.2008
McNulty
10.06.2008 11:28:31
Paula on kyllä suunnilleen yhtä rock kuin litran maitopurkki.
 
Litran maitopurkki on itseasiassa aika rock...
 
Siinä kun sitä vetää hodaria sinapit rinnuksilla kaameessa darrassa keskellä yhteiskunnan ylimystöä kadun laidassa, kiskoo litrasesta täysmaitopurkista menovettä kiduksiinsa, niin on aika helvetin rock :)
Sertzo S
10.06.2008 11:33:12
Litran maitopurkki on itseasiassa aika rock...
 
Siinä kun sitä vetää hodaria sinapit rinnuksilla kaameessa darrassa keskellä yhteiskunnan ylimystöä kadun laidassa, kiskoo litrasesta täysmaitopurkista menovettä kiduksiinsa, niin on aika helvetin rock :)

 
Plussa! :)
Ziggy Bubba
10.06.2008 12:42:17 (muokattu 10.06.2008 12:42:54)
 
 
No kieltämättä kun näitä pandapartioita katsoo, niin ajatukselta on kovin vaikea välttyä. Sama muotti kloonataan sitten vielä myös Idols- ja euroviisukohderyhmälle. Vaihtoehtona sitten Lauri Tähkän kaltainen pelimannivaihtoehto.
 
Tämä on kyllä totta, kyllähän tuo mainstream-rock on selkeästi formatoitua settiä ollut jo hyvän aikaa. Toisaalta en voi olla vetämättä mukaan sitä "kaiken pelastavaa" iskelmäskeneä - missä siellä ovat ne todelliset tekijät joihin Annakin taitaa viitata? Aika väljähtäneeltä vaikuttaa meno sielläkin.
 
Äkkiseltään edes jollain tavalla vaarallisesta suomirockista tulee mieleen vain Risto.
 
Noh, noh. Kyllähän niitä hyviä rock-bändejä on vaikka kuin, musta tuo vaarallisuus on todella epäoleellinen tekijä loppupeleissä. Toki rockmusalta voi jotain tiettyä särmää odottaa humppaan nähden, mutta musta tuo rockin vaarallisuus on jo aikansa elänyt klisee.
"It's always funny until someone gets hurt. Then it's just hilarious." -Bill Hicks
Osteri
27.02.2010 19:53:43
No niin. Lehdistössä kirjoitetun mukaan Anna on pitänyt reilun tauon keikkailussa ja keskittynyt uuden levynsä tekemiseen. Uutukainen englanniksi Garden Of Love julkaistiin tällä viikolla. Ehkä samalla aika nostaa tämäkin ketju 1,5 vuoden tauolta.
Anna ja rock ? Levy on luokiteltu pop/rock .
http://download.netanttila.com/albu … 2D39B4-BB51-498F-A944-9945FF28D0CF/
 
Tästä linkistä eräs maistianen. No onhan se Anna aika rock ;)
http://www.youtube.com/watch?v=la0x_xeb_XM
adrianman
27.02.2010 23:00:01
^Alku lupas hyvää. Sit tuli karsea namusetä ja tylsä kertosäe. Missä ovat murskaavat kitarat? Älä puhu rockista sitä ennen
JMP71
28.02.2010 18:24:55
Oho. Yllätin itseni diggailemasta Annan versiointia Who wants to live forever:istä. Hieno on.
www.myspace.com/deadbydolls3
Rhapa
28.02.2010 21:13:24
Ainahan tämä laulaja on lemppareihini lukeutunut. Toi uusi skipalekin miellyttää korvaa. Tulee yövissy jotenkin mieleen. Holapainen piisin takana?
gigity gigity
JCM
01.03.2010 02:23:38
 
 
Hyvä laulaja kyllä. Ja cleavage on ainakin viikonlopun lehden perusteella myös melkoisen jees.
 
Laulajana haluaisin arvostaa enemmän toki.
Osteri
26.03.2010 22:08:23
Tuli käytyä tänään Savoy'ssä katsastamassa Annan uuden levyn julkaisukeikka.
Kyllä on mimmi iskussa, voe perhana poijjaat! Anna on selkeästi live-artisti, biisit ovat livenä paljon rikkaampia kuin miltä levyllä kuulostaa. Annan ääni vaan kuulostaa soittimien keskellä paremmalta kuin levyllä.
Oli jotenkin sellainen "vedän ilman limitteriä" fiilis.
Ja miltä Anna näytti lavalla, kaunis ja sexy kuin mikä.
Kyllä tällä esityksellään Anna on noussut ihan toiseen kastiin perinteisestä suomi-iskelmästä, josta hänet paremmin tunnetaan.
Karipiirto
27.03.2010 00:16:20
 
 
Kävin äsken näytteitä kuulemassa tosta anttilan sivulta ja toi uutukainen meni juuri pakkohankintalistalle. Olen kyllä tykännyt ennenkin mutta nyt tuli semmonen napakymppi että oksat pois.
 
Ja mitä tulee tohon rock-uskottavuusjuttuun niin en nyt kyllä oikein osaa olla eri mieltäkään. Eipä ole ainakaan omiin korviin kantautunut enää pitkiin aikoihin semmoista suomalaista, eikä kyllä ulkomaistakaan rockyhtyettä/artistia, joka tärähtäisi kunnolla etupaneeliin. Jotenkin vain ei toi "rikkoutuneet ihmissuhteet" -teema enää vakuuta. Tulis joku mutkaton kaveri vaikka ihan vaan akkarin kanssa ja vetäis ilman mitään kummempia kikkailuja ja angstaluja semmosen kunnon renkutuksen vaikkapa siitä, miten vittumaista on ulkoiluttaa tyttökaverin koiraa, joka pienestä koostaan huolimatta pitää itseään tarpeeksi vaarallisena uhitellakseen vaikka karhuille. :D
"Sä osaat purra ja raapia mutta tapella et kyllä osaa." - 7 vuotias serkuntyttö pikkusiskolleen mummoni 91 päivillä.
Rhapa
27.03.2010 12:27:21
Karipiirto: Tulis joku mutkaton kaveri vaikka ihan vaan akkarin kanssa ja vetäis ilman mitään kummempia kikkailuja ja angstaluja semmosen kunnon renkutuksen vaikkapa siitä, miten vittumaista on ulkoiluttaa tyttökaverin koiraa, joka pienestä koostaan huolimatta pitää itseään tarpeeksi vaarallisena uhitellakseen vaikka karhuille. :D
 
Anssi Kela? ;)
gigity gigity
-Cale
27.03.2010 12:55:24
Minulle tuli tuosta Garden Of Lovista jotenkin myötähäpeinen olo, jo spotify mainoksista lähtien ja vielä kun kävin katsomassa videon. Ollaan pyritty niin kansainväliseen ja hienoon meininkiin, vaikka tosiasiassa karisma ja kyvyt ei riitä kuin kotimaan iskelmäkentälle.
Osteri
27.03.2010 17:27:11
Levyn nimikkobiisi ei mitenkään ole listan kärjessä mun mieleest. Laulukin menee osin hieman huutamiseksi....? Levyllä on muita parempia biisejä joista mun mielestäni nr1 on Mad Girl's Love Song.
Enivei, keikalla kaikki esitetyt biisit toimivat paremmin. Live sopii Annalle, joten laittaa vaan uutta keikkaa esille niin kyllä porukat paikalle tulee.
Suosittelen.
Juhani
27.03.2010 22:47:26
 
 
-Cale: Minulle tuli tuosta Garden Of Lovista jotenkin myötähäpeinen olo, jo spotify mainoksista lähtien ja vielä kun kävin katsomassa videon. Ollaan pyritty niin kansainväliseen ja hienoon meininkiin, vaikka tosiasiassa karisma ja kyvyt ei riitä kuin kotimaan iskelmäkentälle.
 
Nyt kun Spotifystä tuon kävin kuuntelemassa niin tuli ekana mieleen Hanna Marsh.
 
Laulu on niin suora tunnejuttu. Se tekee siitä tosi vaikean ja se usein määrittää kuka menestyy ja kuka ei loppupeleissä. Tässä tulkita on vähän päällekäyvä ja suureellinen, joka työntää mut ainakin pois fiilispohjalta. Varmasti tää kuitenkin toimii niille, jotka saa tästä voimaa tms. En kuulu kohdeyleisöön sinänsä.
 
Jokatapauksessa eroaa entisestä tuotannosta piristävänä juttuna.
 
Tää on varmaan Annalle tosi henkilökohtainen unelma ja juttu, joten hyvä niin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)