Aihe: Vanhat kaiuttimet televisioon?
1 2 3
AP
11.01.2023 12:56:26
Vessajono: Juu, kyllähän se USB:n yli kulkee siinä kuin esim. kuva ja äänikin.
 
Okei, mulle uutta tämä. Kotona meillä on ihan wifi, mutta just töissä on jokainen ethernet-pistoke "naitettu" palvelimelle niin, että sille pääsee vain tietyistä töpseleistä ja kai vain tietyillä koneillakin. Usbin kauttakin pitäisi sitten palvelimen haistaa koneen IP.
 
No, tämä menee jo ohi aiheen. Enemmän siihen taas liittyy se, että kotona on kyllä ehdotettu varovasti, josko telkkarin voisi päivittää isompaan. En ole innostunut, ennen kun vanha lopullisesti leviää. Toistaiseksi se ei ole osoittanut hajoamisen merkkiäkään.
"Että se tulisi seinän läpi ja kaataisi hellan, ja menisi toisesta seinästä ulos. Sitten muumimamma sanoisi että "kah, nyt taitavat kakkuset uunissa olla hieman vituillaan" -Tempura
Jucciz
11.01.2023 17:14:42 (muokattu 11.01.2023 17:20:27)
AP: Ei varmaan ole ihan perusmalli.
 
Toisaalta on ihailtava, jos muistit koko mallimerkinnän ulkoa. Itsehän en ssattaisi. Tosin telkku ostettiinki 50 eurolla kaverilta, hoho.

 
Totta puhuen mallinimike piti luntata tilausvahvistuksesta. :D
 
En osaa sanoa, oliko perusmalli vai erikoismalli. Taisi tuo uutena maksaa kaksi tonnia, joka on mun mielestä järkyttävä hinta telkkarista, mutta perustelin hankinnan sillä, että se oli mun elämäni ensimmäinen telkkari (liki 36 vuoden iässä), joten aiemmin "säästyneillä" rahoilla ostin sitten kerralla semmosen, jolla pitäisi pärjätä edes jonkin aikaa. Ja toden totta: tuossa se nyt on kököttänyt viisi ja puoli vuotta ja toimii kyllä edelleen aivan niin kuin pitääkin. Halusin OLED:in, jotta musta oikeasti on mustaa ja 4K-resoluutiosta on iloa - jos ei TV-lähetyksissä niin - ainakin silloin kun kytkee tietokoneen tuohon kiinni ja tarttee oikeasti isoa ruutua. Myös esim. ihan YouTuben 4k-sisältö on kyllä parhaimmillaan aika mukavan skarppia katseltavaa.
 
Okei, sen verran otan takaisin tuota "elämäni eka telkkari"-määritelmää, että meillä kävi ensin kääntymässä puolet halvempi Sony, mutta voi veljet, siinä ei toiminut kertakaikkiaan mikään, korostan: ei mikään. Käynnistyminen takkuili, kanavan vaihtaminen (!) takkuili, kaikki älyominaisuudet takkuili, softien asentaminen ja käyttö takkuili ja välillä vehje kaatuili ihan itsekseen. Laitteen mukana tuli kaksi kaukosäädintä, eikä koskaan tiennyt, kumpi niistä sattuisi milläkin kerralla toimimaan. Kyseinen romuläjä lähti aika nopeasti takaisin kauppaan, ihan hirveä kakkapökäle. Sitten tuli tuo LG - ja kun siinä sitten yhtäkkiä toimikin kaikki heti laakista kuten pitää, olin ihan että vee tee äf.
Sinä olet ihan saatanan perseestä ja typerä paskaperse.
-Sir Jöpötin
Jucciz
11.01.2023 17:18:14
Epämuusikko: mäkissä sentään toivat liitäntöjä takaisin, mutta en lepää ennen kuin takaisin ovat myös ethernet-reikä ja dvd-asema.
 
Mutta se siitä. Itellä menee telkkarista joku piuha vahvistimeen ja sieltä onneksi saa ääntä.

 
Olikos sulla tähän Ethernet-hommaan syynä se, että wifi aiheuttaa päänsärkyä tai jotain muuta vaivaa? Muutenhan langallinen nettiyhteys on kyllä niin 90-lukua kuin olla ja voi, mutta tuossa tapauksessa ymmärrän.
Sinä olet ihan saatanan perseestä ja typerä paskaperse.
-Sir Jöpötin
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)