Aihe: Hyvä levy - Ruma kansi?
1 2 3 4 5
Strutsi
24.11.2005 15:18:03
Säikähdin joskus ensin Steve Vain "Fire Gardenin" kantta.
Mutta sisältö on kyllä sitten aivan sanoinkuvailemattoman mahtavaa.
 
Ei se kansikaan sitten loppujen lopuksi niin kauhealta vaikuttanutkaan.
 
Muuttuukohan se kansi kauniiksi sen jälkeen kun huomaa että itse musiikki on hyvää?
"No onhan proge ihan mukavaa jos se on hyvää eli sopivan hevahtavaa"
Leper Messiah
24.11.2005 16:23:20
tuli mieleen soadin mezmerize.
Lord of the strings
24.11.2005 16:44:49
Genesiksen Selling England by the Pound.
Proge ei ole musiikkityyli. Proge on elämäntapa.
author
24.11.2005 16:47:43 (muokattu 24.11.2005 16:49:29)
Weezerilltä kaikki muut paitsi Pinkerton.
 
Edit: http://emeryofnormajean.tripod.com/ … ures/weezer-green_album-frontal.jpg
Progressor
24.11.2005 16:54:42
No, Rushilla ei taida hienoja kansia ollakaan. Muutenkin progebändeillä tuntuu hienot kannet olevan aika harvassa.
 
Mielipiteemme ovat näemmä täysin päinvastaiset. Minusta nimittäin Hugh Symen kansitaide on aina ollut poikkeuksellisen tyylikästä ja kekseliästä.
Se, joka ei tiedä mitään ja tietää, ettei tiedä mitään, on viisaampi kuin se, joka ei tiedä mitään eikä tiedä, ettei tiedä mitään.
Heartwood
24.11.2005 17:15:03
CMX:n Auran ja Mewin uuden ohella tulee ensimmäisenä mieleen Mokoman Tämän maailman ruhtinaan hovi. Ei toimi ei.
"From far beyond the galaxies / I've journeyed to this place / to study the behavior patterns / of the human race / And I find them highly illogical" - Leonard Nimoy" Romantikkoitkijät #42
rrroope
24.11.2005 17:16:18
Jimi Hendrixin Electric Ladyland. siis se kansi missä on vaan utuinen kuva jimin päästä. Se briteissä julkaistu tissikansikuva on kyllä hieno mutta eipä sekään ollut se mitä henkka olis halunnut tuon levyn kanneksi. Harmi kun ei kukaan viitsinyt kuunnella artistia itseään tuossa kansiasiassa.
arppah8
24.11.2005 17:36:30
 
 
Kai se on taas jo edelliseen ruma kansi-topiciin laittamani Tarotin Follow me into madness-levyn alkuperäinen vinyylikansi.
http://www.vibrationsofdoom.com/test/covers/Tarot-FMIM.jpg
...and music? Well, it's just entertainment folks.
Skige
24.11.2005 17:42:44
Genesiksen Selling England by the Pound.
 
Se maalaushan on vallan kaunis.
texjazz
24.11.2005 18:48:06
 
 
Hassisen Koneen Täältä tullaan Venäjä. LP:llä ainakin se ei herätä esteettisiä eikä sympaattisia tuntemuksia. Sisältöhän on sitten klassikkokamaa.
Surullisilla talonmiehillä on melankolia
mr_b
24.11.2005 19:04:21
 
 
Mewin uusimman levyn kansihan on aivan tajuttoman hieno! Tämä siis ihan ei-fanipohjalta, sisältö ei ole yhtään tuttua.
 
Wigwamin uusin sen sijaan on yksi karmeimmista ikuna: http://www.wolfgangrecords.com/file … ists/wigwam/pictures/wigwam_cd1.jpg Sisältö ehkä ihan hyvääkin.
Paha musta enkeli vei pikku julmurin
Härski
24.11.2005 19:22:23
Scorpionsin Fly To The Rainbow. Aivan kauhea, vaikkakin sisältö on ihan hyvää. Myös Hurriganesin Hot Wheels on huono kannestaan. Ja vielä toi AC/DC:n Dirty Deeds Done Dirt Cheap on perseestä.
Robbo
24.11.2005 19:49:32
Toolin Opiate sekä Undertow.
Roger
24.11.2005 20:00:52
 
 
Stefan Lindforsin Ismo Alangolle tekemät levynkannet ovat tekotaiteellista roskaa...
 
http://www.ismoalanko.com/fi/images/irti.jpg
 
http://www.ismoalanko.com/fi/images/jaatyneita.jpg
"I'm not going to be a star. I'm going to be a legend!" Freddie Mercury vuonna 1969.
Nimismies
24.11.2005 20:45:26 (muokattu 24.11.2005 20:45:33)
Aika monta hyvää tässä on jo mainittu. Mielestäni Absoluuttisen Nollapisteen Seitsemäs sinetti on kansikuvaltaan melkoisen tylsä, ei nyt ihan ruma mutta kerrassaan mitäänsanomaton(vaikka siinä onkin Renki): http://absoluuttinennollapiste.fi/levyt/7.sinetti.jpg
Senkin rontit. Menkää ja järjestäytykää Muusikoiden kirjailijaklubiin: Täällä näin.
rheinone
24.11.2005 21:53:32
Tuosta ei aurinkolasit enää hienone.
 
Metallican Loadissa on mun mielestä ruma kansi.
 
http://pochettescd.free.fr/images/m/Metallica_load-front.jpg

 
Toi Loadin kansihan on aivan mainion valokuvataiteilija Andres Serranon työ. Näin alkuperäisen teoksen kun Serranon näyttely oli stadissa. Siinä on käytetty materiaalina spermaa ja verta. Repikää siitä.
 
Suosikkini Serrenon töistä on "Piss Christ", jossa Jeesus-krusifiksi ui lasiastiassa aidossa virtsassa. Loistava kontrasti!
All you gotta do is plug me into High Voltage Rock'n'Roll.
Toveri
24.11.2005 21:57:01
 
 
Toi Loadin kansihan on aivan mainion valokuvataiteilija Andres Serranon työ. Näin alkuperäisen teoksen kun Serranon näyttely oli stadissa. Siinä on käytetty materiaalina spermaa ja verta. Repikää siitä.
 
Suosikkini Serrenon töistä on "Piss Christ", jossa Jeesus-krusifiksi ui lasiastiassa aidossa virtsassa. Loistava kontrasti!

 
Minäkin kävin katsomassa samaisen näyttelyn Tennispalatsissa, olinkohan 16-vuotias tuolloin. En päässyt kuitenkaan katsomaan k-18 -elokuvaa, mutta näin kuvia siitä, kun mies ottaa itseltään suihin. Grreat.
 
Ja "Load" -levyssä parasta taitavatkin olla nuo kannet, jotka ovat ihan hienot. En keksi nyt yhtään rumia.
Romantikkoitkijät #2
Groovelover
25.11.2005 19:02:38
tuon voi allekirjoittaa muitta mutkitta (ei kuvaa levyn sisältöä juuri ollenkaan jne.)
 
Kuin niin ei kuvaa? Ainakin mun mielestä In The Court Of The Crimson King- LP:n kansi kuvaa sisältöä - kuuntele sanat. Ja se on mun yksi ikisuosikeista levynkansien joukossa. Nih.
Minstrel
25.11.2005 19:53:59
Mewin uusimman levyn kansihan on aivan tajuttoman hieno!
 
Höpöhöpö. Näyttää lähinnä jonkun teinin ensimmäiseltä Photoshop-kyhäelmältä.
 
Olkoonkin Beatlesin Magical Mystery Tourin kansi enemmän tai vähemmän huumorilla tehty, niin on se kyllä hurjan ruma. Jotenkin on ristiriitaista kuunnella Strawberry Fields Foreveria ja katsoa levyn kantta.
"Sometimes you eat the bar, and sometimes, well, the bar eats you."
Tietysti Pauligin
25.11.2005 20:18:11
Twilightningin Delirium Veil (debyytti) .. onha tuo ihan jees levy mutta...
Elämä on kuin banaani, johon apinat ei yllä.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)