Aihe: Härskeimmät plagioinnit?
1 2 3 4 514 15 16 17 18172 173 174 175 176
Taika-Jim
18.08.2005 20:51:38
Black Sabbathin The Wizardin ja Blue Öyster Cultin Cities On Flamesin alkuriffi. Wizard taitaa olla vanhempi biisi, mutta silti en suostu uskomaan että BÖC ois tuon kopioinu. Kunhan vaan keksivät identtisen riffin.. öhh.
 
Kuten kyuss asiasta jo aikaisemmin mainitsi, kyseessä on ihan kunnianosoitus Sabbathin suuntaan. BÖC:in pojat olivat kovin tykästyneet Wizardin riffiin ja halusivat ehdottomasti vääntää vastaavanlaista pörinärunttausta. Ja näin kerrotaan Blue Öyster Cult -albumin kansilirpakkeessa.
 
Jos plagiaatteja haetaan, niin minusta Bryan Ferryn Let's Stick Together muistuttaa kovasti Canned Heatin Let's Work Togetheria.Toisena mieleen tulee Alice Cooperin Elected, jonka introriffi on (miltei) yksi yhteen Hendrixin Dolly Daggerin vastaavan kanssa.
 
Tämä on sitten täysin offtopicia, mutta on pakko mainita Cities on Flamesista puhuttaessa, että kappaleen lyriikoista löytyvä säe "Marshall will buoy, but Fender control" on jäänyt allekirjoittaneelle palavasti mieleen. Jotenkin aika... rok.
lxi
18.08.2005 20:57:40
"Ihan hyvin..." Härskisti plagioitu komppi + laulu + kitarariffi
 
Pahoitteluni. Verestin muistiani Call Men suhteen ja onhan tuo alkuriffi tosiaan aika pitkälti samaa kamaa.
The fact that no one understands you doesn't make you an artist.
kuunneltua
aslave
19.08.2005 01:41:41
 
 
Audioslaven Doesn't Remind Me:n alku kuulostaa erehdyttävästi Swing Lowlta. Samaisen bändin Be Yourself kappaleen soolo alkaa KiSS yhtyeen I Was Made For Loving Your Babyn laulumelodialla. Häiritsee.
Tämä sielu on liian pieni meille kahdelle.
Jannipaali
19.08.2005 14:28:30
Audioslaven Doesn't Remind Me:n alku kuulostaa erehdyttävästi Swing Lowlta. Samaisen bändin Be Yourself kappaleen soolo alkaa KiSS yhtyeen I Was Made For Loving Your Babyn laulumelodialla. Häiritsee.
 
Öhöm, se on I Was Made For Lovin' You
 
Nus, nus ;)
THV-klubi #40 Rässiä perkele!
lxi
19.08.2005 14:46:33
I Was Made For Loving Your Baby
 
Hauska lipsahdus!
 
Tuo sama biisi tulee muuten Call Men laulumelodiastakin mieleen... kaikki plagioivat kaikkia.
The fact that no one understands you doesn't make you an artist.
kuunneltua
piiska
19.08.2005 14:47:24
 
 
Shakiran under neath your clothes ja Banglesin eternal flame ovat jokseenkin samankaltaisia monin paikoin.
 
Samanlaiset vibat on itsellenikin tullut. Ja monesti olen miettinyt myös näiden samanlaista fiilistä:
 
Texas: Black eyed boy - Beatles: While my guitar gently weeps
Pitkavirta
19.08.2005 15:09:15
Eikös joku ollut kävellyt Herra Ylpön pöytään tumpaten tupakan Ylpön tuoppiin ja lausahtanut "en koskaan tykännyt Zen Cafeesta".
 
Varmaan kiva tapaus.
 
Ainiin. Se on totta. Luin netistä.

 
Joo, mäkin oon tän kuullu. Täällä mnetissäkin.. :)
Velve - Aivan Kuin Tuulisi demostudiossa!
Luulin olevani pohjalla nii joku heittää lapion. -L.C.F
Aerodactev
19.08.2005 15:46:47
Tähän pitäisi pistää muuten se nimimerkki Card:n joskus vuonna nakki väsäämä heavysävel-medley... ainakin nää biisit oli siinä (yhteensä jotain kymmenkunta kenties):
 
Iron Maiden - Aces High
Primal Fear - Chainbreaker
Vanden Plas - Rainmaker
Joku Ynkän biisi
Long = progressive = good
Abugali
20.08.2005 12:14:10
Iron Maidenin The Assassin kappaleessa on sama kohta kuin Maidenin To Tame a Landissa. Ja Kotiteollisuuden alku on melkein suoraan KISSin God of Thunderista, hieman eritavalla soitettuna vaan.
lxi
20.08.2005 13:02:47
Tähän pitäisi pistää muuten se nimimerkki Card:n joskus vuonna nakki väsäämä heavysävel-medley... ainakin nää biisit oli siinä (yhteensä jotain kymmenkunta kenties):
 
Iron Maiden - Aces High
Primal Fear - Chainbreaker
Vanden Plas - Rainmaker
Joku Ynkän biisi

 
Kuusi tai seitsemän, minusta. Mainittujen lisäksi yksi oli joku Iron Saviourin biisi.
The fact that no one understands you doesn't make you an artist.
kuunneltua
Kaake
17.09.2005 18:57:49 (muokattu 17.09.2005 18:58:19)
System of a Downin -Needles ja Metallican St.Anger veisut kuulostavat osittain samalta. Kuunnelkaa peräkkäin.
 
EDIT: tai no lähinnä se "mättö" kohta..
mikseri.net/deadblue
Naama-amis
17.09.2005 19:10:23
Anna Eriksonin se "Kaikista kasvoista" -biisin kertsi on kyllä jollain tapaa tuttu myös Movetronin Romeo ja Julia -biisistä. Melodian häntä ei ihan osu nappiin, mutta muistaakseni muuten oli melko lailla samma saak.
Kanttuvei.
julio
18.09.2005 02:16:13
RHCP:n instrumentaalista tehty Crazytownin Butterfly.
 
tämä vituttti lujaa.
emmätiä - Fishbone Soldier #7
A1mo
18.09.2005 09:53:19
 
 
En tiä lasketaanko sitä plagioinniks jos lainaa omaa kappaletta sanotuksissa, kuten metallica teki:
 
Damage Inc.: "Fuck it all and fucking no regrets,
never happy endings on these dark sets"
St. Anger: "Fuck it all and no regrets,
i hit the lights on these dark sets"
Mahtaa olla äijiltä ideat lopussa tai jotain..
Aivo the Aivostus
pseydonymous
01.10.2005 00:14:34
Sisters Of Mercy - Black Planet
Type O Negative - My Girlfriend's Girlfriend
HaloOfFlies
01.10.2005 00:59:31 (muokattu 01.10.2005 01:05:30)
 
 
Kotiteollisuuden uuden sinkun taustakomppi on kyllä otettu suoraan Alice In Chainsin Grindista.
 
Pearl Jamin Yellow Ledbetterin ja Pixiesin Here Comes Your Manin laulumelodiat menevät yksi yhteen.
First they steal your mind and then they steal your soul
maelstorm
01.10.2005 04:43:00
Muistaakseni bändi itse ihmetteli miksi Teen Spirit oli niin suosittu biisi, vaikka se oli "vain pixies-kopio". Itse en biisissä pixiesiä kuule muuta kuin idean ja rakenteen tasolla (säkeistössä pelkkä basso ja laulu, prechoruksessa dronea ja kertsissä powersoinnut ja huutoa. vrt. Pixiesin Gigantic)
 
Tuskin sentään koko levy...

 
Saman levyn myönnetty ja jo nirvana leirissä pohdiskeltu "onko liian härksi varastus" -keissi:
 
Nirvana: Come as you are --> Killing Joke: Yesterday(s?)
the Mystic may release maelstorms of fire, delete freewill, enter the land of the Spirit, or even stop time.
maelstorm
01.10.2005 05:02:59
En tiedä oletteko huomanneet, mutta Mötley Cruen If I Die Tomorrown alkuriffi on sama kuin Lordin Would You Love A Monstermanin väliosa.
 
Lordin would you love a monsterman oli minusta, videoineen päivineen, turhan tehokas plagiaatti rob zombien sekä aiemmin white zombien remix-levyistä. Ja nyt siis tarkoitan ihan oikeaa plagiaattia niin että mennään jo keksityllä imagogimmikillä ja musiikillisella muodolla samaan aikaan.
 
tyhmempi ei tajuaisi jos päittäin vaihtaisi.
 
ja tiedän, kyseinen kappale on erilainen kuin loput lordista, mutta tämä mielikuva elää minulla koska se oli se kriittinen ensireaktio.
the Mystic may release maelstorms of fire, delete freewill, enter the land of the Spirit, or even stop time.
carnation
02.10.2005 14:31:58
W.A.S.P.:n Raven Heart-kappaleen riffi on nyysitty School's Outista.
"Oon käyny Cindy Lauperin keikalla, mut se oli niin hyvä ettei tarvi enää koskaan mennä uudestaan." (Perttu, Big Brother)
monotone
02.10.2005 14:53:44
 
 
Paul McCartney lainaa uusimmallaan (Anyway taisi olla) aika sujuvasti People get ready'a koko värssyn verran.
...looking California and feeling Minnesota.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)