Aihe: Rahanahneelle TO-järjestölle turpaan hovissa
1 2 3 4 59 10 11 12 13
FastEddie
13.12.2007 10:11:39
 
 
Itsekin arvelen että olisiko tästä kysymys, eli että kappaleet toimivat vain yhdessä puhelimessa...
 
Jossa on rajoittunut muistikapasiteetti (esim 4G) eikä biisejä pysty siirtämään puhelimesta muualle.
 
Tämä on silti ehkä se tulevaisuudentie.
I don't remember, I don't recall, I don't know anything, anything at all.
jäykkis
13.12.2007 22:46:35
Ja mun mielestäni on ihan aiheellistakin tukea monipuolisesti yleishyödyllisiä asioita julkisista varoista. Tosin joissain asioissa olisin valmis joustamaan.
 
Veromalli puhuttaa tietenkin, mutta niistä, veroista, tai niiden käyttämisestä ei ole ennenkään päätetty huutoäänestyksellä. Useimmiten ei äänestyksellä ensinkään, jonka kyllä huomaa käytännössäkin. Seuraan läheltä mm. projektia jossa valtion verovaroin tuetaan upporikkaan yksityisfirman kehityshankkeita ja kukaan ei edes huomaa ihmetellä mitään. Mitäpä näitä, ellei käytetä tässä niin sitten jossain muualla.
 
Ja onhan se niinkin, että ei se ole vain O'Hare ja erään ämnetin eräs idioottinimimerkki joka näitä malleja funtsii:
 
http://digitoday.fi/mielipide/2007/ … /13/Avoin+vallankumous/200731660/66
 
Kun sanon, että onnen avaimet on, että to-järjestöjä heikennetään ratkaisevasti, niin se ei tarkoita, että ne olisi turhia. Se tarkoittaa, että ne eivät tee niitä asioita joita niiden pitäsi tehdä. Niiden tehtävä on ajaa jäsenistönsä etua eikä sitä ole se, että mestaroidaan pikkukakaroiden joululauluesityksiä. Onglema sitten taas on se, että avaintehtävät on miehitetty virkaheitoilla säveltäjillä ja vastaavilla juristeilla. Avainpaikoilla, eikä edes konsultteina, ei ole ainoatakaan yritysjohtajaa saati visionääriä.
 
Jos tämä ala, musiikkiala, selviää, niin se tekee sen johdostaan huolimatta.
 
Ajallista perspektiiviä aiheeseen saa kun lukee Pekka Heikkisen pro gradun vuodelta 1997.
 
https://oa.doria.fi/handle/10024/2996
http://ethesis.helsinki.fi/julkaisu … oik/yksit/pg/heikkinen/tekijano.pdf
 
Nopeasti silmäillen näyttää että työhön on paneuduttu huolella. Pekka on jo kymmenen vuotta sitten pystynyt näkemään monia niitä asioita jotka nyt on jokaisen nähtävissä.
 
Yllättävää kuitenki on, että tutkijalla ei vaikuta olleen käsitystä siitä ongelmasta joka nyt näyttää uhkaavan koko tunnetun tekijänoikeuden oikeutusta, sitä miten taataan järjestäytymisasteesta riippumatta tekijöille heille kuuluva oikeus.
 
Aikaa on kulunut vain 10 vuotta ja näin on maailma muuttunut.
 
Maalikko sanoisi, että nyt ei ehkä olisi enää aikaa pitää kovin pitkiä tuumaustaukoja - ainakaan niin, että fokus on epäolennisissa asioissa.
Laittoman lähteen tunnistaa halvasta hinnasta. -Antti Kotilainen- / Tietokoneella musiikin kuuntelu on extraa. Kannattaa harkita tavallisen cd-soittimen hankkimista. -Tommi KyyrÄ-
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 59 10 11 12 13
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)