Aihe: Kunnon tuomio tekijänoikeusrikoksista
1 2 3 4 510 11 12 13 14 15
nirzin
16.12.2011 19:17:12 (muokattu 16.12.2011 21:19:20)
1990-luvun puolivälissä 2 gigan kovalevy maksoi semmoiset 6000 mk. Nyt saa 1000 gigaa sadalla eurolla. Tallennustilan hinta on tippunut 5000:nteen osan. Mutta kun tuossa 5000:s-osa-hinnassa on mukana hyvitysmaksu, niin onhan siitä pakko hirveästi urputtaa. Kun se on ideologisesti niin väärin!
 
Tässä on kyllä sen luokan First World Problem -tyyppinen juttu, että ei mitään rajaa.
itsy
16.12.2011 19:39:20
Palaan röyhkeästi musiikkilatailun pariin, sillä bongasin parin sivun takaa tarttumisen arvoisen kommentin:
 
tender.insanity: Ihan sama, miten estät hellojen pöllimisen. Jos hellasi ovat ylihintaista ja paskaa laatua, niin ei kukaan edes vaivaudu niitä pöllimään.
 
Näinhän se menisi joo, mutta tämä kommenti on jotenkin täysin epärelevantti musiikkipiratismin kanssa. Tahot, jotka valittavat piratismin aiheuttamista tulonmenetyksistä, tuottavat usein maailmanlaajuisesti pidettyä musiikkia, jota ladataan miltei poikkeuksetta eniten (sekä myydään aika paljon myös).
Sad but table
Old Joe
16.12.2011 20:51:02
Itchy: Palaan röyhkeästi musiikkilatailun pariin, sillä bongasin parin sivun takaa tarttumisen arvoisen kommentin:
 

 
Näinhän se menisi joo, mutta tämä kommenti on jotenkin täysin epärelevantti musiikkipiratismin kanssa. Tahot, jotka valittavat piratismin aiheuttamista tulonmenetyksistä, tuottavat usein maailmanlaajuisesti pidettyä musiikkia, jota ladataan miltei poikkeuksetta eniten (sekä myydään aika paljon myös).

 
Noinko? Turhaahan se on, kun kuolevat kuitenkin yli annostukseen ennen kuin tilitykset ehtivät perille.
Kyllä minä tiedän etten tiedä, mutta et sinä sitä tiedä.
Ygäby
16.12.2011 21:02:11
nirzin: 1990-luvun puolivälissä 2 gigan kovalevy maksoi semmoiset 6000 mk. Nyt saa 1000 gigaa sadalla eurolla. Tallennustilan hinta on tippunut 5000:nteen osan. Mutta kun tuossa 5000:s-osa-hinnassa on mukana hyvitysmaksu, niin onhan siitä pakko hirveästi urputtaa. Kun se on ideologisesti niin väärin!
 
Tässä on kyllä sen luokan First Word Problem -tyyppinen juttu, että ei mitään rajaa.

 
Koska näitä asioita voi käsitellä aivan suorassa suhteessa.
rintapek
16.12.2011 21:06:21
 
 
McNulty:
Nyt kun olemme riittävästi syyllistäneet piraatteja ja laitonta latailua musiikkibisneksen tappioista ja surkeista levymyynneistä, niin minä ottaisin esille kyllä toisen, huomattavan merkittävän syyn myös levymyynnin laskulle. Oletteko valmiita? Se tulee tässä:...
 
Siitä lähtien, kun videopelit alkoivat myymään esim. jenkeissä 3 miljardin sijasta lähes 18 miljardia vuodessa, niin levymyynti on samalla kaavalla laskenut.
 
Tämä ei ole 1:1 rinnastettavissa, mutta siitä huomaa sen faktan, että tällä hetkellä kulutusviihteessä on todella rajua kilpailua ja kuluttajien kukkaroille on enemmän ottajia...

 
Toi on kaikki kauheen totta. Mut se on sitä tervettä kilpailua. Kuluttaja ihan itte saa päättää, et ostaako hän levyn, leffan vai pelin. Vai meneekö linnanmäelle vai käyttääkö noi rahat maksalaatikkoon.
 
Ei tos tiedonsiirrossa jakelu o mikään ongelma. Laskutus sit on. Miten sä laskutat 10c, jos rahansiirron kulut on 5E?
 
Se, että tekniikka ton omankädenoikeudella tapahtuvan jakelun mahdollistaa ei o muuta ko ikivanha tekosyy. Mulla roikkuu koko ajan mukanani teknisesti toimiva raiskausväline. En vain käytä sitä tuohon tarkoitukseen, koska tiedän että se on väärin. Warettajien ideologialla asia pitäis laillistaa, koska se on teknisesti helppoa ja vaikea estää ja valvoa.
One kind of music only - the good kind
Aalimupina
16.12.2011 21:53:11
esprit de corps: Tämä on kyllä ihan totta, ei siinä. Mutta edelleen, vaikka nyt unohdetaan verovaroista tuettu taide, niin niin sanottu ongelma on kai se, että täällä tuetaan minun mielestäni ihan liikaa sellaisia taiteilijoita, joiden tuottama materiaali on ihan käsittämättömän luokatonta. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että taidetta ei pitäisi tukea ollenkaan. Mutta jos joku käy jonkin koulun, mikä antaa muodollisen pätevyyden siihen, että voi kutsua itseään taiteilijaksi, ei tarkoita sitä, että pystyy tekemään sellaisia teoksia, jotka oikeasti koskettaisivat ihmisiä.
 
Sanon tähän yhden esimerkin, tämä on kärjistetty tottakai, ja yksittäinen, mutta yritän sanoa mitä tarkoitan. Jos tunnet kysesisen taiteilijan (tai jos joku lukija tuntee), niin pahoittelut, mutta minusta oli melkoinen pohjanoteeraus taas. Kävin Jyväskylässä muutama vuosi sitten jossain suhteellisen pienessä galleriassa katsomassa oikeastaan tuntemattoman taiteilijan näyttelyä, mikä koostui siitä, että kolmessa huoneessa oli maalattu auringonlaskuja suodatinpusseihin sun muihin. Tuli mieleen, että jos tätä on tuettu yhtään mistään, niin hukkaan on mennyt sekin raha ja menisi tuokin kaveri ihan oikeisiin töihin.

 
Mä olen ihan samaa mieltä siitä, että paskaa taidetta tuetaan liikaa. Se taas, että kuka sen määrittelee onkin vaikeampi juttu. Tämä on siis subjektiivinen mielipiteeni. Nykyään monet säätiöt antavat merkittävästi enemmän monivuotisia taiteilija-apurahoja taiteellista tohtorintutkintoa tekeville kuin pelkkää taiteeillista työskentelyä varten hakeville. Omasta subjektiivisestä näkökulmastani nämä taiteelliset tohtorintutkinnot ovat eivät ole olleet kovinkaan kummoisia taiteen- tai taidonnäytteitä. Jotkut ovat suoraan sanottuna olleet aivan ala-arvoista skeidaa. Jostain syystä täällä Suomessa tykätään kaikenlaisista titteleistä, sillä ei taasen ole tippaakaan väliä, että millaista taidetta tuotetaan, kunhan nimike on uskottava. Olen myös nähnyt hyviäkin tohtoristutkintoja, mutta olen myös käynyt monella hyvällä keikalla.
 
Ongelmana on tässä se, että kuka määrittelee sen hyvän taiteen. Perussuomalaiset haluaisivat määritellä, mitä on hyvä taide. Mä voisin kanssa määritellä, mutta eipä sekään olisi oikeudenmukaista muiden kuin minun mielestäni ;D. Tasapainoiluahan noiden kulttuuriapurahojen jakaminen on. Vaikia kysymys kaiken kaikkiaan.
 
Tää on kyllä ihan totta, toisaalta voidaan taas kysyä, pitääkö oopperoita ja näytelmiä olla tarjolla koko ajan ja toisekseen, taitaa suurin osa oopperoissa ja sinfoniaorkestereita kuuntelemassa käyvistä asiakkaista olla kuitenkin ylempää keskiluokkaa tai keskiluokkaa. En tarkoita tällä, että ne ovat rikkaiden hupia, mutta kaikki tuntemani alempaan keskiluokkaan kuuluvat henkilöt perhetaustasta riippumatta eivät kyllä käy edes teatterissa kuin korkeintaan firman pikkujoulumakalla. Voi tosin olla, etten ole saanut kovin kattavaa otosta.
 
Ooppera ja teatteri ovat kuitenkin niin pitkäjänteistä puuhaa, että niiden varmaan pitää pyöriä koko ajan, jotta hommassa on jotain järkeä. Vähän sama jos päätoimiset opettajat ja lehtorit irtisanoittaisiin aina kesäksi, eihän ne silloin mitään duunia tee. Tämä siis koskee laitosteattereita. Osa teattereista vissiin toimii ihan freelance-pohjaltakin.
 
Eivät oopperaliput niin kalliita ole. Muistaakseni sinne pääsee jo n. 20€:lla kalliimmat liput ovatkin sitten 100€ luokkaa. Mutta kyllähän porukka maksaa rock-konsertistakin samanmoisia summia. Musiikkitaloon pääsee kuuntelemaan sinfoniaorkesteria 25€:lla. Eivät nuo summat mitenkään tähtitieteellisiä ole mielestäni.
 
Alempi keskiluokka on hieman sivistymätöntä ;D. Ei millään pahalla, olen itsekin duunariperheestä. Vanhempani eivät käy teatterissa (ehkä kerran viidessä vuodessa), oopperasta puhumattakaan. Kyse ei varmaankaan ole siitä, etteivät he pitäisi teatterista, teatterit ovat vain kohtuullisen kaukana kotikonnuillani. Ei sitä viitti teatteriin lähteä, kun TV:stäkin tulee suurta draamaa mm. Salatut elämät. Helsingin tilanteesta en osaa sanoa, kun suurin osa ihmisistä, jotka tunnen ovat jonkin sortin daideilijoida.
Aalimupina
16.12.2011 21:56:43 (muokattu 16.12.2011 22:43:31)
tender.insanity: Oppineisuutesi oikein loistaa ensimmäisestä sanastasi. Mitä "munsta" tarkoittaa?
 
Urpo. Se on murretta. Kenen oppineisuus se tässä mahtaakaan loistaa.
 
Katsohan, sun ihannoimassa Sveitsissä on korkein yleisradiolupamaksu: "Joissakin maissa maksetaan sekä televisio- että radiolupaa, joissakin vain televisiolupaa. Maksujen summa vaihtelee 12 eurosta 310 euroon vuodessa. Kallein lupamaksu on Sveitsissä, edullisimmillaan yleisradion palvelut ovat Romaniassa, Portugalissa ja Puolassa."
Aalimupina
16.12.2011 22:02:42
nirzin: 1990-luvun puolivälissä 2 gigan kovalevy maksoi semmoiset 6000 mk. Nyt saa 1000 gigaa sadalla eurolla. Tallennustilan hinta on tippunut 5000:nteen osan. Mutta kun tuossa 5000:s-osa-hinnassa on mukana hyvitysmaksu, niin onhan siitä pakko hirveästi urputtaa. Kun se on ideologisesti niin väärin!
 
Tässä on kyllä sen luokan First World Problem -tyyppinen juttu, että ei mitään rajaa.

 
Mä olen vähän samalla kannalla. Sitten kun ei ole oikeasti mitään murheen aihetta, vaikkapa ruuan saanti, niin sitten ruvetaan urputtamaan tällaisista asioista ;D
Topa-
16.12.2011 22:36:08 (muokattu 16.12.2011 22:37:52)
nirzin: 1990-luvun puolivälissä 2 gigan kovalevy maksoi semmoiset 6000 mk. Nyt saa 1000 gigaa sadalla eurolla. Tallennustilan hinta on tippunut 5000:nteen osan. Mutta kun tuossa 5000:s-osa-hinnassa on mukana hyvitysmaksu, niin onhan siitä pakko hirveästi urputtaa. Kun se on ideologisesti niin väärin!
 
Oikeasti, aika huono vertaus. Ysärin alussa tämän koko oli n. 12kt http://www.youtube.com/watch?v=37XY28YDju4 . Windowsilla pikakuvake vie saman verran tilaa. Ja suurin vastustaja tuota hyvitysmaksua vastaan on ollut elektroniikkamyyjät. Niiltä menee massit, jos suomessa ei voida myydä samaan hintaan tavaraa kun muualla eu-alueella -> porukka ostaa ulkomailta.
 
McNultylle voisin ojentaa pokaalin, ainoat oikesti asialliset postaukset tässä topicissa kun on ilmeisesti perehtynyt aiheeseen enemmänkin.
 
T: warettaja (ready for the shitstorm)
Terry Pantheras
16.12.2011 22:51:55
Aalimupina: Eivät oopperaliput niin kalliita ole. Muistaakseni sinne pääsee jo n. 20€:lla kalliimmat liput ovatkin sitten 100€ luokkaa. Mutta kyllähän porukka maksaa rock-konsertistakin samanmoisia summia. Musiikkitaloon pääsee kuuntelemaan sinfoniaorkesteria 25€:lla. Eivät nuo summat mitenkään tähtitieteellisiä ole mielestäni.
 
Se tässä on jotenkin paradoksaalista, että jäähallikonsertista suostutaan maksamaan melkein mukisematta lähes 100€, kun taas pienen bändin klubikeikasta seitsemänkin euroa on joillekin liikaa. Sussiunakkoon jos vielä narikkakin päälle...
MASTEROID ~~ stoner doom metal ~~ BANDCAMP

Kahta en vaihda: Soldano, Guild & Celestion G12-80 Rola
Aalimupina
16.12.2011 22:54:37
Topa-: Oikeasti, aika huono vertaus. Ysärin alussa tämän koko oli n. 12kt http://www.youtube.com/watch?v=37XY28YDju4 . Windowsilla pikakuvake vie saman verran tilaa. Ja suurin vastustaja tuota hyvitysmaksua vastaan on ollut elektroniikkamyyjät. Niiltä menee massit, jos suomessa ei voida myydä samaan hintaan tavaraa kun muualla eu-alueella -> porukka ostaa ulkomailta.
 
Kun levyjen kapasiteetti on noussut, niin ohjelmoijien ei tarvitse enää ohjelmoida niin hyvin. On hämmentävää miten hienoja pelejä parille Amigan korpulle saatiin tungettua. Nykyään ykinvaltiasfirmat (esim. adobe) eivät ohjelmoi kunnolla tuotteitaan, joka ikinen päivitys on helkkarin buginen ja vaatii melkeinpä uuden raudan ostamisen. Ei tarvitse optimoida mitään, koska ainahan ihmiset voivat ostaa tehokkaamman koneen. Tämä nyt ei varsinaisesti liity aiheeseen, kunhan tuli mieleeni. Katsoin C64-dokkarin pari viikkoa sitten. Sitten tuli todella nostalginen olo ja ikävä vanhaa Amigaani...
 
McNultylle voisin ojentaa pokaalin, ainoat oikesti asialliset postaukset tässä topicissa kun on ilmeisesti perehtynyt aiheeseen enemmänkin.
 
T: warettaja (ready for the shitstorm)

 
Kerroppa nyt ihmeessä miksi waretat? Oletko köyhä paska? Vai muuten vaan moraaliton rikollinen? ;D
blaekie
16.12.2011 23:01:43 (muokattu 16.12.2011 23:03:26)
 
 
Aalimupina: .... Alempi keskiluokka on hieman sivistymätöntä ;D. Ei millään pahalla, olen itsekin duunariperheestä. Vanhempani eivät käy teatterissa (ehkä kerran viidessä vuodessa), oopperasta puhumattakaan. Kyse ei varmaankaan ole siitä, etteivät he pitäisi teatterista, teatterit ovat vain kohtuullisen kaukana kotikonnuillani. Ei sitä viitti teatteriin lähteä, kun TV:stäkin tulee suurta draamaa mm. Salatut elämät. Helsingin tilanteesta en osaa sanoa, kun suurin osa ihmisistä, jotka tunnen ovat jonkin sortin daideilijoida.
 
(Oikeasti tää threadi on mennyt jo aika surkuhupaisaksi kaiken kaikkiaan, ja mietin pari kertaa että viittiikö edes osallistua keskusteluun. :-)
Mutta tähän kommenttiin oli pakko puuttua. Onko teatterissa tai oopperassa käynti itsessään jonkinlainen sivistyksen mittari ehkä?. Ainakin monessa esityksessä missä itse tullut käytyä (johon muuten "duunariäitini", on minut aikoinaan opettanut), teattereissa on aika perustavaa laatua olevaa tilannekomikkaa, ja sähellystä tarjolla, sitä samaa normi"paskaa" mitä TV-sketsi viihteessä, ja ei eroa noilta osin juurikaan toisistaan. Joskus hyvää ja joskus erittäin hyvää, ja joskus tosi paskaa. Tämä siis jos ei olla niissä aivan synkimmissä esityksissä mukana.
BTW: Aikamoisen alta lipan laitat muuten omia vanhempiasi näin julkisesti, Ei kannata kärsiä itse liikaa alemmuudentunnetta, jos vanhemmat katsoo salattuja eläimiä. Se kertoo vain omasta kypsymättömyydestä.
 
Mitä YLE:n tarjontaan tulee, ihmetyttää kommentti vain nuorista, ja niiden katselutarpeista (kuka lienee heittikään?) , onhan maassa lienee muunkin ikäistä väkeä, jolla omat tarpeensa. Tosi TV on on sitä pahinta skeidaa, mitä nykyään TV:stä tulee, mutta näillä mennään.
 
EDIT:typos
Nii onkii ... vai oliko sittenkään .. ja jos onkii , nii entäs sitten ...
Ygäby
16.12.2011 23:01:54
Aalimupina: Kun levyjen kapasiteetti on noussut, niin ohjelmoijien ei tarvitse enää ohjelmoida niin hyvin. On hämmentävää miten hienoja pelejä parille Amigan korpulle saatiin tungettua. Nykyään ykinvaltiasfirmat (esim. adobe) eivät ohjelmoi kunnolla tuotteitaan, joka ikinen päivitys on helkkarin buginen ja vaatii melkeinpä uuden raudan ostamisen. Ei tarvitse optimoida mitään, koska ainahan ihmiset voivat ostaa tehokkaamman koneen. Tämä nyt ei varsinaisesti liity aiheeseen, kunhan tuli mieleeni. Katsoin C64-dokkarin pari viikkoa sitten. Sitten tuli todella nostalginen olo ja ikävä vanhaa Amigaani...
 
Ja kun vastaan tulee loistavasti optimoitu peli, esim. suhteellisen tuore Skyrim, joka onnistuu olemaan lähes yhtä kevyt, kuin 5 vuotta vanhempi edeltäjänsä, on ilo ja kunnia tukea pelintekijää. Tosin pakkohan näistä peleistä on tehdä entistä näyttävämpiä, ja siten raskaampia, mm. juuri laitteistomyynnin takia.
Topa-
16.12.2011 23:18:30 (muokattu 16.12.2011 23:21:49)
Aalimupina: Kerroppa nyt ihmeessä miksi waretat? Oletko köyhä paska? Vai muuten vaan moraaliton rikollinen? ;D
 
Ehkä vähän molempia. Vinyyliä tulee ostettua aina kun on rahaa, Spotifykin maksettuna. Oikeastaan Spotifyn tulon aikaan lataus väheni joksikin aikaa melko radikaalisti, mutta jatku taas kun muutama levy-yhtiö poisti musiikkinsa sieltä (että olipa taas järkevää).
 
Suurin syy kuitenkin on halu löytää hyvää musiikkia. En voi edes kuvitella kuinka monta bändiä olisi jäänyt kuulematta, jos en olisi ladannut levyä. Nykyään julkaistaan niin paljon paskaa, että jos sokkona ostaisin kaikki levyt niin olisin tuhlannut vähistä rahoista 99% siihen paskaan. Aina sanotaan, että pienemmät bändit kärsii. Multa ois jääny ostamatta muutama omakustannevinyyli, jos en olisi ensin löytänyt joltain Indie-musiikki trackerilta bändin levyä. Nämä artistit kun vähemmän promoavat omia tuotoksiaan, saatikka toimittaisivat levyä lähimpään äxään, mikä on ainoa oikea levykauppa tässä kaupungissa.
 
Moraali asiaan. Alotin waretuksen tokaluokalla(n. vuonna 2000), joten siihen on tottunut ja olen osaksi kasvanu ware-scenen mukana. Monilla musatrackereillä ne aktiivisimmat käyttäjät ovat niitä jotka ostavat eniten levyjä. Toki näillä n. 150 000 käyttäjän sivustoilla suurin osa ei ole koskaan ostanut yhtään levyä.
 
Tää postaus oli turhaa paskaa niinkuin muutkin tässä. Yritin vain jotenkin saada epäselvää "rikollisen" näkökulmaa tähän asiaan. Tähän tulee varmaan vastauksia tyyliin "huono argumentoitia, varas! Puollustat vaan omia toimiasi!" Niin kyllä teen, mutta en näe siinä niin suurta pahaa, että asiasta voitaisiin tuomita pitkään velkavankeuteen.
 
Ja edelleen: turha taistella yksityisiä warettajia vastaan, kun ihan oikeat rikolliset ovat niitä jotka pyörittävät ns. sceneä, mihin kuuluvat ryhmät cräckäävät pelit sekä softat ja julkaisevat leffat ennakkoon.
rintapek
16.12.2011 23:35:28
 
 
Aalimupina: Katsoin C64-dokkarin pari viikkoa sitten. Sitten tuli todella nostalginen olo ja ikävä ...
 
Toi on tavallaan kauheen totta. Tohon maailmanaikaan tekniikka ei sallinu ihan kaikkea, joten ideanikkaroinnissa piti käyttää mielikuvitusta.
 
Nyt kun tekniikka sallii kaiken, niin ei ne ideat o tosta parantunu. Grafiikka ja äänet kylläkin.
 
Hyvää käsikirjoitusta ei vieläkään korvaa mikään. Toteutus on työkaluista riippuvainen juttu.
One kind of music only - the good kind
itsy
16.12.2011 23:41:54 (muokattu 16.12.2011 23:42:55)
Elokuvapiratismista tulee räikeimpänä esimerkkinä mieleen Fin-tv.com, joka tarjoaa saitillaan streamejä elokuviin, joihin mitä ilmeisimmin ei ole oikeuksia. Lukeman mukaan ovat myös joskus lainanneet elokuva-arvioita Leffatykki.comista. Tästä saitista taitaa olla rikostutkimus vetämässä.
 
Toimivat nykyään nimikkeen nordic-tv alla, missä velottavat 5 euroa kuukaudessa VIP-jäsenyydestä, jonka turvin pääsee katselemaan varsin uusiakin elokuvia.
 
Eikä ylläpitäjä osaa edes yhdys sanoja.
Sad but table
Topa-
16.12.2011 23:43:26
Itchy: Toimivat nykyään nimikkeen nordic-tv alla, missä velottavat 5 euroa kuukaudessa VIP-jäsenyydestä, jonka turvin pääsee katselemaan varsin uusiakin elokuvia.
 
Toi sivustohan on puhdasta bisnestä. Uppaavat ne leffat ilmaisille sivustoille ja perivät itse rahaa.
itsy
16.12.2011 23:49:20
Topa-: Toi sivustohan on puhdasta bisnestä. Uppaavat ne leffat ilmaisille sivustoille ja perivät itse rahaa.
 
Näin näkyisi. En oikein osaa uskoa, että myöskään jotkut Torrent-sivustot eivät tienaa rahaa myymästään mainostilasta ja vaikkapa t-paidoista, joiden tuotot menevät kertomansa mukaan serverien ylläpitoon. Ja ihmiset maksavat näistä mieluummin kuin itse sisällöntuottajille. Hämmentävää.
Sad but table
Topa-
16.12.2011 23:53:41 (muokattu 16.12.2011 23:54:04)
Itchy: Näin näkyisi. En oikein osaa uskoa, että myöskään jotkut Torrent-sivustot eivät tienaa rahaa myymästään mainostilasta ja vaikkapa t-paidoista, joiden tuotot menevät kertomansa mukaan serverien ylläpitoon. Ja ihmiset maksavat näistä mieluummin kuin itse sisällöntuottajille. Hämmentävää.
 
Jossain tapauksissa hyvin mahdollista. TPB paitatulot menevät ruotsin piraattipuolueelle. Ja privaatti-sivustoilla lahjoitukset maksetaan yleensä suoraan serveriä vuokraavalle firmalle.
rintapek
16.12.2011 23:58:48
 
 
Itchy: Näin näkyisi. ... Hämmentävää.
 
Ei tos o mitn hämmentävää. Toi on pirabisneksen periaate. Kaikki muut saa tienata sisällöllä haluamallaan tavalla. Sisällön tekijän pitää tyytyä siihen, et se on varmasti kauheen hyvää mainosta.
One kind of music only - the good kind
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)