Aihe: Sinun "OmaListasi" (Soundi)
1 2
psj
06.02.2005 11:58:03
1. Weezer - Koko tuotanto
 
Hienoa powerpoppia eikä Weezerillä ole mielestäni yhtään huonoa biisiä.
 
2. Nirvana - In Utero
 
Tämä on minulle tärkein Nirvana-levy. Pidän paljon enemmän tämän levyn soundeista kuin Nevermindin. Hienoja biisejä ja tunnelma on yhtä aikaa masentava ja piristävä.
 
3. Black Sabbath - Master of reality
 
Tämän albumin kautta tutustuin Black Sabbathiin ja siitä lähtien olen ollut fani. Biisimateriaali on tasavahvaa ja tunnelma on mukavan synkkä.
 
4. Carcass - Swansong
 
Tämän levyn ostin vasta pari kuukautta sitten ja iski todella kovaa. Uskomattomia riffejä ja sooloja, myös rumputyöskentely on mahtavaa. Groovavaa ja rytmikästä menoa, rankkuutta unohtamatta.
 
5. Faith no More - King for a day.....fool for a lifetime
 
Tämän levyn kautta tutustuin Faith no moreen ja kuulostaa joka kuuntelukerralla paremmalta. Yksinkertaisesti täynnä toinen toistaan hienompia biisejä.
 
6. Radiohead - Ok Computer
 
Loistobiisejä ja hienoa soitantaa. Thom Yorken laulu ansaitsee erityismaininnan.
 
7. The Offspring - Smash
 
Ensimmäinen ostamani punklevy, jotkut eivät tosin pidä offspringiä "oikeana" punkkina mutta sama sille. Loistolevy jolla on Offspringin parhaat biisit, muita levyjä kuitenkaan väheksymättä.
 
8. Megadeth - Rust in peace
 
Megadethin ehdottomasti paras levy. Jo pelkästään levyn avaavan Holy Wars....The Punishment duen takia. Tällä levyllä tulevat esille Megadethin parhaat puolet. Hienoja riffejä, sooloja ja uskomatonta rumputyöskentelyä.
 
9. The Beatles - Revolver
 
Ainoa Beatles-levy jonka omistan, mutta ei varmastikaan jää ainoaksi. Hienoja biisejä, muuta ei tarvita
 
10.Eternal tears of sorrow - A Virgin and a whore
 
Tämä levy sai minut aikanaan innostumaan vähän rankemmasta hevistä. Tämä levy sisältää uskomattomia melodioita ja sooloja.Erityisesti kosketinsoolot, jotka yleensä tämän tyyppisessä musiikissa ovat mielikuvituksetonta tilua, ovat todella hienoja.
ten
06.02.2005 12:15:30 (muokattu 06.02.2005 19:41:35)
1) Nirvana - Koko tuotanto
 
Nirvanan From the Muddy Banks of the Wiskah taisi olla ensimmäinen cd-levy, jonka ostin. Kotona sitten pelasin Duke Nukem 3D:tä ja taustalla kuuntelin tota levyä. Siitä ei sitten paluuta enää ollut!
 
2) Apulanta - Koko tuotanto
 
Näin joskus muinoin jossain Anitan Hirvosen vetämässä ohjelmassa Apulannan livenä. Soittivat tuolloin ...Silti onnellinen-kappaleen ja sen jälkeen on kaikki levyt hankittu!
 
3) Faith No More - King for a Day...
 
Vasta hiljan löysin koko bändin, mikä on sinäänsä kummallista, mutta hitto kun on vaan niin hyvää musiikkia!
 
4) Green Day - Dookie
 
Taisi olla toinen ikinä ostamani levy. Tämäkin soitettu puhki sekä stereoilla että kitaralla.
 
5) Devin Townsend / Strapping Young Lad - Koko tuotanto
 
Ehkä luovin ja monipuolisin artisti nykypäivänä. Ainakin hevin saralla!
 
6) Slipknot - s/t
 
Ensimmäistä kertaa kuulin jossain kaverin bileissä. Miellytti kovasti aggressiivisuudellaan ja näitäkin biisejä on joskus tullut soiteltua coverina. Johdatti minut julmille numetal-poluille. :)
 
7) Metallica - Master of Puppets / Black
 
"NE" Metallica-levyt minulle! Eipä kai tätä tarvitse sen kummemmin perustella!
 
8) System of a Down - Koko tuotanto
 
Systemin persoonallinen ja äkkiväärä musiikki teki todella vaikutuksen ja on myös vaikuttanut omien biisieni tyyliin.
 
9) Deftones - White Pony
 
Tähän olisi voinut laittaa vaikka koko tuotannon, mutta White Pony on mielestäni kuitenkin bändin paras levy tähän mennessä.
 
10) Disco Ensemble - Viper Ethics
 
Löysin bändin tämän levyn myötä ja tälläkin bändillä ollut suuri vaikutus omiin biiseihini.
Plussa on miinuksen negatiivinen puoli.
axl_rose
06.02.2005 12:17:47
1. Use Your Illusion (Guns n' Roses) - Gunnareiden toinen iso levytys kolahti jo siihen vaahtosammuttimeen joka ei vielä tiennyt mitään rockista ja luuli että Slash on kyseisen bändin rumpali. Paljon on edetty niistä päivistä lähtien, mutta UYI-levyt kuulostavat vieläkin hyvältä.
 
2. Love Over Gold (Dire Straits) - Ensimmäinen Straitsien levy, jonka kuuntelin kokonaisuudessaan läpi ruokaa laittaessa. Uskallan sanoa että LOG on parempi eeppisyydellään kuin edeltäjänsä Making Movies.
 
3. Izzy Stradlin and the Ju Ju Hounds (Izzy Stradlin and the Ju Ju Hounds) - Izzy oli ja on vieläkin ainoa Guns n' Rosesin jäsen joka on bändistä lähtemisen jälkeen levyttänyt mahtavaa musiikkia. Siinä missä Slash ja Duff tekivät keskinkertaisuuksia Izzy näytti kykynsä artistina.
 
4. Damn the Torpedos (Tom Petty & The Heartbreakers) - Vastikään rock n' roll hall of fameen nostettu klassikko. Erona muihin TP&HB:n parhaisiin albumeihin on se että DTT:n kaikki biisit ovat tärkeitä.
 
5. A Night at the Opera (Queen) - Levyllä näkyy ja kuuluu Queenin kyky yhdistää eri musiikkityyppejä yhtenäisiksi kokonaisuuksiksi mahtipontisilla sovituksilla.
 
6. Born in the U.S.A. (Bruce Springsteen) - Dancing in the Dark, I'm on Fire ja My Hometown. Jo nuo biisit yksinään varmistavat hyvän levyn.
 
7. Shangri-La (Mark Knopfler) - Mark näytti että 2000-luvun musiikki ei ole kokonaisuudessaan keskinkertaista. Levyllä on vuoroaan odottavia klassikoita kuten 5.15 a.m. ja Our Shangri-La.
 
8. Appetite for Destruction (Guns n' Roses) - Gunnareiden esikoisalbumi on alusta loppuun likaista ja rehellistä kertomusta LA:n elämästä. Täydellinen albumi inspiroimaan ihmistä tarttumaan kitaran varteen.
 
9. Hotel California (Eagles) - Aliarvostettu albumi. Nimikko biisi on kaikille tuttu mutta lätyllä on paljon enenmmänkin tarjottavaa.
 
10. Innuendo (Queen) - Sai kiinnostumaan Queenista. Bändiä dissataan usein pop-vaikutteista jotka tuli mukaan 80-luvulla mutta Queenin viimeinen albumi on purkkasaundeista huolimatta täyttä rautaa.
 
Luurankona kaapissa: Meikit, ketjut ja vyöt (Maija Vilkkumaa) Maija yhdistää Joan Jett -tyylistä naisrokkari-asennetta ja suomalaista rehellisyyttä. Hyvältä kuulostaa.
slipkorn
06.02.2005 12:25:01
1. The Offspring - Americana
Ensimmäinen bändi/levy, josta oikeasti tykkäsin.
 
2.Metallica - Reload
Myöskin ensimmäisiä bändejä/levyjä, joista tykkäsin. Tosin kuuntelin tätä melko nuorena, joten musiikista en tajunnut oikein mitään :).
 
3. Cypress Hill - Skulls & Bones
Ensimmäinen bändi, jonka olen itse "löytänyt".
 
4. Slipknot - Iowa
Ensimmäinen Slipknot-levyni. Tämä levy sai minut kuuntelemaan vähän rankempaa metallia.
 
5.Limp Bizkit - Significant Other
Tämä levy toi minut tavallaan "uudelleen" metallin maailmaan.
 
6. Slipknot - Selftitled
Tosiaan, kuten slipoilfan sanoi, edelleen yksi parhaista mättölevyistä.
 
7. Korn - Selftitled
Taisi olla ensimmäinen Korn-levyni. Tätä kuunnellessani mietin, että "mitäs helvettiä tämä nyt on?", mutta myöhemmin aloin ymmärtää, ja tästä tuli toinen lempibändini.
 
8. Korn - Issues
Sama kuin yläpuolella.
 
9. American Head Charge - The War of Art
Ensimmäsiä rankempia metallibändejä, joita kuuntelin.
 
10. Eminem - Marshall Mathers LP
Myöskin ensimmäisiä levyjä joita kuuntelin.
 
11. Hei, onko tuo luuranko? On.
 
Cypress Hill - Skulls & Bones
Plussat Pastilli?
Kulkunen
06.02.2005 13:23:46
Historiallisesti und kronologisesti.
 
1. Metallica - Metallica, The Black Album
 
Tästä kai se kaikki lähti. Seiskaluokalla tärähti, myöhemmin myös tietty vanhempi materiaali ja välillä jopa Load ja ReLoad, mutta tämä oli SE levy. Edelleenkin hankala löytää suuria puutteita levyltä. Pari väliinputoajabiisiä, mutta kokonaisuutena hieno levy. Tämän takia kai olen nykyään sellainen kuin olen.
 
2. Dream Theater - Awake
 
Ja ensimmäinen DT-albumi. Dream Theater oli sitten pitkään tärkein bändi. Itse pidän tästä enemmän kuin I&W:stä, joka tuntuu olevan yleisesti nro. 1 DT-albumi. Soundit, tunnelma ja biisit. Pari heikompaa tälläkin, tosin.
 
3. Slipknot - Slipknot (eli s/t)
 
Käännytti raskaampaan musiikkiin, sai minut hyväksymään karjunnan/örinän. Nopeat tuplabasarit tiputtivat ysiluokkalaisen pojan leuan lattiatasolle. Loppua kohti väsähtää, ehkä hieman pitkä kertakuuntelua ajatellen, mutta monta todella hyvää rallia.
 
4. System of a Down- Toxicity
 
Oli kovimmillaan samoihin aikoihin kuin Slipknot. Iski totuttelun jälkeen lujasti ja yhä tulee kuunneltua, ei ole pahemmin menettänyt tehoaan. Yksi 2000-luvun alun hienoimmista ja omaperäisimmistä levyistä.
 
5. Tool - Lateralus
 
No, tämä sitten tuli ja vei maton alta. Kakkoseksi jäivät kaikki edelliset. Yksi ainoa notkahdus ja sekin vain koska loput levystä on silkkaa hienoutta. Pitkästä kestosta huolimatta ei kyllästytä hetkeksikään. Lähes kaikki kohdallaan.
 
6. Tool - Ænima
 
Se Toinen Tärkeä Tool-levy. Paha näitä kahta on pistää järjestykseen, Lateralus ehkä kuitenkin kokonaisuutena parempi ja sen myötä meni Tool-neitsyys. Eulogy tosin taitaa olla paras Tool-biisi omalla listallani.
 
7. Meshuggah - Chaosphere
 
Kaaosta isolla K:lla. Polyrytmejä, massiivisia riffejä ja energiaa usean levyn tarpeisiin. Yhtään huonoa biisiä ei levyltä löydy. Mitä muuta tästä voi sanoa? Mättölevyjen aatelia.
 
8. Opeth - Blackwater Park
 
Uskomaton levy. Ei ymmärrä. Dirge for November on ainoa, josta en niin paljon välitä, muu levy on parasta. Örinät ja puhdas laulu, melodiat ja disharmonia, kaikki täydellisessä tasapainossa. Still Life hyvänä kakkosena bändin tuotannossa. Tällä hetkellä tärkein bändi.
 
9. Strapping Young Lad - SYL
 
Ensikosketus Deviniin (heh). Ei päästä helpolla, iskee ainakin vielä tällä hetkellä kovemmin kuin City. Taaskaan ei taida yhtään huonoa biisiä löytyä. Korkeimmalle nousee Aftermath.
 
10. Diablo - Eternium
 
Listalle ei siis yhtään vanhaa levyä päätynyt ja tässä tuorein. En tiedä miten tämä ajan hammasta kestää, mutta en tainnut kuunnella viime vuonna mitään levyä yhtä paljon kuin tätä. Viimeisin todellinen tajunnanräjäyttäjälevy. Sopiva annos melodiaa, teknisyyttä ja runttausta pakattuna hienoon tasapainoon.
 
Luuranko kaapissa:
 
Kai se sitten on listaa silmälläpitäen Manic Street Preachersin This Is My Truth Tell Me Yours, jonka tosin olisin voinut ihan hyvin laittaa varsinaiselle listallekin. En kuitenkaan kuuntele pelkkää räimettä, vaikka paino on kallistunut sinne viime vuosina yhä vain enemmän ja enemmän (eilen kävin ostamassa Rotten Soundin Murderlive DVD:n ja illalla kävin TikTakin keikalla...). TIMTTMY on todella hyvä pop-rock -levy. Pari tyhjänpäiväistä, muuten mannaa. Kevyistä levyistäni kai se paras.
 
Bubbling under: Juno Reactor - Shango: Avasi silmäni konemusiikille. Song for Ancestors on Hyvä.
The downward spiral never ends.
Necromuru
06.02.2005 15:18:48 (muokattu 06.02.2005 18:37:26)
 
 
1. Red Hot Chili Peppers - Blood Sugar Sex Magick
 
Levy jonka ansiosta aloin oikestaan kuuntelemaan musiikkia.
Bändi toimii paremmin kuin koskaan. Mahtava groove joka biisissä.
 
2. Jimi Hendrix - Koko tuotanto
 
Kitaransoiton alkuvaiheessa niin merkittävä henkilö ettei voi jäädä mainitsematta.
 
3. Iron Maiden
 
Nuorena kitaransoittajana Maidenia tuli kuunneltua enemmän kuin kerran. Helsingin keikka kesällä -03 oli musiikillisen olemukseni käännekohta.
 
4. Steve Vai - Alien Love Secrets
 
Kun tutustuin Vain tuotantoon, olin varma että tämä kaveri osaisi soittaa mitä tahansa. Kitaransoitossa suurimpia esikuvia.
 
5. Stratovarius - Visions
 
Tästä ei melodinen hevi parane. Viiden taidokkaan muusikon tekemää taidokasta heviä. Ei yhtään huonoa biisiä. Sanokaa mitä sanotte mutta minulle Stratovarius on yksi parhaista suomalaisista yhtyeistä.
 
6. Stevie Ray Vaughan - Little Wing (kappale)

Kaikkien aikojen paras koveri ja yksi kaikkien aikojen parhaista kitarabiiseistä. Need I say more?
 
7. Viikate - Surut pois ja kukka rintaan.
Tältä levyltä opin paljon musiikin syvimmästä olemuksesta.
 
8. Deep Purple - Machine Head
Smoke on The Water, Highway Star ja Lazy. Kertonevat kaiken.
 
9. Mokoma - Tämän maailman ruhtinaan hovi
 
Tavattoman inteesivinen pläjäys taidokasta suomalaista heviä.
Ja hevi on parasta.
 
10. Led Zeppelin - Led Zeppelin II
 
Loistavien muusikkojen loistava levyllinen loistavia musiikkia on ansainnut paikkansa listalla.
 
Luuranko kaapissa:
Eläkeläiset.
Eläkeläisiä kuuntelin nuorempana paljon. Eri klassiko biiseistä kuten Smoke On The Water tehdyt koverit loivat minulle kaiketi jonkinlaisen pohjan jonka ansiosta minun oli hekpompi lähestyä oikeita versioita ja muuta rock musiikkia.
Älä unohda alennettua kvinttiä ja sen korostamista sointukierron päälle soitetussa soolossa. -Jucciz
Morris on acid
06.02.2005 16:38:50
No nyt krapulapäissään lähtis ehkä tämän näköinen lista. Eivät ole missään järjestyksessä. Kymmenen levyä, jotka ovat muuttaneet elämääni/musiikkimakuani johonkin suuntaan.
 
- The Doors : The Doors. Tähän orkesteriin hurahdin pahemman kerran jotain 8 v. sitten. Tuli kuunneltua suorastaan liikaa. Eka levyllä ei ole yhtään huonoa biisiä.
 
- Ismo Alanko Säätiö : Luonnossa. Niin miellyttävä soundimaailma ja hyviä biisejä, että tätä kuuntelee alusta loppuun hymyssä suin. Soittamisen riemua.
 
- Dingo : Kerjäläisten valtakunta. Järjettömän hyvä kasetti, kun se ilmestyi. Toimii näköjään sekä tarha- että aikuisiälläkin.
 
- Guns n’ Roses : Appetite for destruction. Tarvinneeko edes perustella.
 
- Metallica : Master of puppets. Katso edellinen.
 
- Office Building : To see only shadows. Janne Laurila on varmaan tämän maan paras biisinikkari. Tällä levyllä on niin maanläheinen ja riipaiseva tunnelma, että siinä murtuu karskimpikin mies.
 
- Impaled Nazarene : Tol cormpt norz norz norz. Black metal –vaihe oli itselläni päällä useamman vuoden, ja tästä kiekosta se hyvin pitkälle lähti liikkeelle.

- Radiohead : OK computer. Vähä helevetin hyviä biisejä.
 
- Kotiteollisuus : Kuolleen kukan nimi. Aiemmin inhosin suomenkielistä metallia. Nykyään soitan sitä itsekin. Tällä saralla mahtava levy.
 
- Deicide : Deicide. Näitä death metal –kulmakiviä. Saa sympatiat puolelleen Jeesus –kommenteissaan : ”Died for me, well that’s too bad, I don’t believe”.
elbowski
06.02.2005 18:43:07
1. The Darkness: Permission To Land
 
Rok! Kiinnostuin bändistä joskus n. 2(jotain) vuotta sitten ennenkuin olivat breikanneet big time, kuultuani Get Your Hands Off My Womanin jossain, eikä innostus ole vieläkään loppunut. Maailman paras bändi, yksinkertaisesti
 
2. Pantera: Official Live - 101 Proof
 
Olin kuunnellut Panteraa aktiivisesti jo ennen tätäkin mutta tämä todella käynnisti innostukseni ja nostatti Panteran yhdeksi rakkaimmista bändeistäni.
 
3. Iron Maiden: Number Of The Beast
 
Ensimmäinen todellinen kitaramusiikkilevyni jonka äkkäsin kahden seuraavan kanssa joskus 4. luokalla, eli tästä (näistä) kiinnostukseni oikeaan musiikkiin alkoi.
 
4. AC/DC: High Voltage
 
^, siinä se on
 
5. Black Sabbath: Never Say Die
 
Tästä erikseen niin että jotenkin tämän levyn iloisuus(ko?) ja energisyys sai minut innostumaan Sabbathista.
 
6. System Of A Down: Steal This Album
 
Tämä uudisti musiikkimakuni täysin n. 2 vuotta sitten. Kaikki, riffit, laulajan ääni ja erikoiset biisit herättivät mielenkiintoni. Vieläkin yksi rakkaimmistani.
 
7. The Allman Brothers Band - Hittin' The Note
 
Tämä sai minut innostumaan tosissaan Country-rockista, kaikilla kitarasooloillaan ja mahtavilla lauluillaan. Täydellistä.
 
8. Mötley Crüe - Shout At The Devil
 
Tämä sai minut aikoinaan hurahtamaan todenteolla kasariheviin.
 
9. Guns N' Roses: Appetite For Destruction
 
Ensimmäisen kerran kuulin ja samantien rakastuin. Mahtavaa. Ei muuta.
 
10. Motörhead: March Ör Die
 
Joskus aikoinaan kuulin MTV:llä biisin Aint No Nice Guy. No siitä sitten samantien ottamaan selvää ja levyä kuuntelemaan. Yksi rakkaimmistani.
 
11. Luurangot kaapin alla ;)
 
TikTak: Ympyrää
 
Mahtavaa tyttörokkia. En muuten kauheasti popahtavampaa musiikkia mutta tämä on jotain mahtavaa.
 
Bryan Adams: Best Of
 
Tuomitsin herran joskus Heaven-biisin takia ja kyllä kadutti kun tämän levyn kuulin. Eipä muuta.
''no missä mä oon kauhee GAS'' -Putte
Ei kai se vaan ollut... Pastilli??? | IMIK #25
Julmettu
06.02.2005 19:16:06 (muokattu 06.02.2005 19:18:52)
1. OBITUARY- CAUSE OF DEATH
Tämä levy tutustutti minut kauan sitten hevin maailmaa. Voisi sanoa ensi kosketukseksi. Ja on se edelleen kova. Aloitin näemmä parhaista ;D
 
2. KOTITEOLLISUUS- EEVAN PERINTÖ
Tajusin tämän levyn myötä, että myös Suomessa osataan tehdä musiikkia. Oli jo silloin helmi, helmi edelleen. Mielestäni kaikkien aikojen 3. paras suomalaislevy. Parhautta siis.
 
3. DEATH- SPIRITUAL HEALING
Ensimmäinen levy aikanaan, josta aloin todella tulkita sanomaan. Ja tällä levyllä se sattui olemaan erityisen vankka.
 
4. MOKOMA- TÄMÄN MAAILMAN RUHTINAAN HOVI
Mielestäni paras suomalainen levy mitä koskaan on tehty. Yksinkertaisesti paras. Levy on minun makuuni täydellinen, aivan kuin levy olisi osoitettu minulle. Heh.
 
5. SLAYER- SEASONS IN THE ABYSS
Ensi kosketus tähän metal-bändien aateliaan tapahtui tämän levyn kautta. Sykähdytti pahoin ja tykästyin villisti. Kuinka voisi paremmin aloittaa Slayerin kuuntelun, kuin kuuntelemalla War Ensamblessa olevia Lombardon filejä. Silloiselle rumpalille teki aika hyvvää... Mahtava levy. Kenties Slayerin paras (IMO).
 
6. TIMO RAUTIAINEN & TRIO NISKALAUKAUS- ITKU PITKÄSTÄ ILOSTA
Tämä on levy, jolta en ole tähän päivään löytänyt yhtään huonoa kappaletta. Ansaitsee paikkansa Suomen kaikkien aikojen 2. parhaana levynä, minun listallani. Erinomainen kokonaisuus, kaikki raidat loistavia.
 
7. CARCASS- NECROTISM- DESCANTING THE INSALUBRIOUS
Tämä levy ansaitsee paikkansa minun listallani jo pelkästään Corporal Jigsore Quandary- kappaleen alun basari tulituksen takia. Kuulin ensimmäisen kerran 6-vuotiaana. Silloin tuo jytkytys paloi mieleen pysyvästi. Obituaryn kanssa ensikosketuksia heviin.
 
8. TOOL- LATERALUS
Laajensi musiikillista näkemystäni. Suuresti. Tutustuin tämän kautta todelliseen progeen ja Tool jätti syvät arvet tähän lihaan. Mahtava levy.
 
9. PANTERA- VULGAR DISPLAY OF POWER
Riffikone Abbotin todellinen taidonnäyte. Kiitos siitä. Tykitys kappale toisen perään ja sekös tätä poikaa miellyttää!
 
10. NINE INCH NAILS- THE FRAGILE
Todellinen proge-rockin opus. Putkeen kuunneltuna aivan uskomattoman hieno teos. Vakuutti jo ilmestyessään loistavalta teokselta, ja vuodet vain lisäävät arvoa. Pitää sisällään oman henkilökohtaisen lempikappaleen.
 
Luuranko?
Niitä tuolla levylistassa saattaa pari olla. Tosin ei ne mitään luurankoja ole. Hassuja levyjä vain. (Ei, en tarkoita Metallican Re-Loadia! Se o hyvä levy!)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)