Aihe: Coverit ja tekijänoikeus
1 2
JCM
28.11.2008 18:24:33
 
 
Kiitoksia kaikille vastanneille! Tuohon perus "Käytä hakua" heittoon sanoisin taas, että mun mielestä tämä m.netin hakukone on melkosen kehno. Tuntuu, ettei sillä koskaan löydä jos ei käytä kaikkia mahollisia synonyymejä. Kokeilin kyllä siis hakea juttua tästä. Tuo musiikkibisnes -palsta mulla oli jääny asetusten vuoksi pimentoon, joten siitä pahoittelut, etten huomannu sitä selata ensin.
 
Ennen käytä hakua heittoa tuli linkkiä aihetta käsittelevään ketjuun.
 
Hakua väläyttelin vasta kun tuosta linkistäkin tuli avautumista.
Waldemar O Toy
29.11.2008 03:06:00
Ennen käytä hakua heittoa tuli linkkiä aihetta käsittelevään ketjuun.
 
Hakua väläyttelin vasta kun tuosta linkistäkin tuli avautumista.

 
Sori. Kunhan kitisin.
"Syömisessä parasta on syömisen jälkeinen masennus."
arppah8
29.11.2008 04:10:33
 
 
Tulipa melkein aiheeseen liittyen ajatus mieleen, Teostolta kysymällä tietysti saisi sen oikean vastauksen mutta heitetäänpä ajatus tänne.
 
Jos bändi X tekee levyn jolla käyttää jo olemassa olevien kappaleiden sanoja mutta muuttaa sävelkulun täysin toiseksi eli omanpään mukaan siis omaksi sävellyksekseen. Onnistuisikohan saamaan levytyslupaa...

 
Tää on varmaan tapauskohtaista ja menee osaltaan coveroinnin piikkiin kanssa. Erään taannoisen bändini laulaja/säveltäjä/sanoittaja tekaisi Kolmannen naisen Maailma on tyly-biisin tekstin ympärille ihan oman sävellyksen, mutta lupaa käyttämiseen ei herunut. Ehkä Hanhiniemi ei pitänyt tuplabasarihevistä?
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30.
humppahanuristi
16.12.2008 15:15:15
 
 
Tää on varmaan tapauskohtaista ja menee osaltaan coveroinnin piikkiin kanssa. Erään taannoisen bändini laulaja/säveltäjä/sanoittaja tekaisi Kolmannen naisen Maailma on tyly-biisin tekstin ympärille ihan oman sävellyksen, mutta lupaa käyttämiseen ei herunut. Ehkä Hanhiniemi ei pitänyt tuplabasarihevistä?
 
Joo, siis Teostolta kysäisin ja lupa-asiat hoidetaan Teoston kautta keskitetysti mutta tuossa tapauksessa eli sävelletään sanoitus uusiksi, voi tulla ongelmia luvan saannissa kustantajan puolesta. Eli jos jotain tekee, niin ehken hyvät perustelut olisi olla.
Humpasta rautalankaan...
G O
03.01.2010 13:26:21
Jos meillä on ilmaiskeikka esimerkiksi nuorisotalolla ja vedetään 2 coveria ja 2omaa biisiä.
Niin joutuuko siitä maksamaan ?
Xingu
03.01.2010 15:35:53
G O: Jos meillä on ilmaiskeikka esimerkiksi nuorisotalolla ja vedetään 2 coveria ja 2omaa biisiä.
Niin joutuuko siitä maksamaan ?

 
Järjestimme entisen bändini kanssa monesti konsertteja paikallisella nuorisotalolla, jossa meidän lisäksemme esiintyi pari muuta paikallista bändiä. Sisäänpääsymaksua emme ottaneet, koska tilan saimme ilmaiseksi käyttöömme ja PA+valot tulivat talon puolesta. Lisäksi jokainen yhtye esitti ainakin yhden coverin, ja otettumme Teostosta asiasta selvää, mitään teostomaksua ei otettu koska konsertti oli ilmainen, ts. emme tehneet rahaa toisten sävellyksillä. Parin viikon päästä tuli kuitenkin Teostolta soitto jossa meiltä vaadittiin korvausta musiikkiteosten luvattomasta julkisesta esityksestä. Olimme ihan ymmällämme koska meille oli aikaisemmin sanottu että mitään maksuja ei tarvitse maksaa koska keikka on ilmainen. Ärsyyntyneenä maksoimme sen 85 euroa jota siitä muistaakseni summaksi tuli.
Outoa on sekin että aiemmin, kun konsertti on ollut maksullinen, teostomaksu on ollut siinä n. 25-30 e. Ei siitä niiden maksupolitiikasta oikein ole selvää saanut.
"Jollei viime hetkiä olisi, mitään ei tulisi tehtyä."
bfoc
03.01.2010 16:07:28
Nyt henkilöille oppitunti informatiikasta:
 
Mistähän löydän tietoa siitä miten tekijänoikeuksia makestaan covereista. Hmm. Olikkseny Teosto - katsotaan:
 
-> www.teosto.fi
 
Jaajuu. Missähäntäällä vosi moista inffoa löytyä:
 
Jaa päälinkissä "Opas kuluttajalle" onkin alalinkit:
Milloin tarvitset luvan?
Milloin lupaa ei tarvita?
 
Ja kaikki tämä löytyy 30 sekunnissa sen sijaan että täällä kyselee fiilistietoa ihmisiltä. Samalla logiikalla voi löytää esim sen ESP MHGFXXXD-kitaran mikkien tyypit, Toyotan listahinnat, Orangen bassonupin kaappikytkennät summuut.
 
Siis faktaa kannattaa etsiä aina sieltä asioista vastaavan organisaation sivulta. Täällä voi lässyttää sitten kaikkea keskusteluntynkää, esim onko oikein että sitä pidetään julkisena esittämisenä kun soitan Stairway to Heaveinin kukkopillillä ja muniharpulla ja täräytän sen www-sivulleni (jonne kaikilla on rajaton pääsy) kuunneltavaksi...
sutiojrikellA
Lumico
09.10.2014 19:50:27
Pahoittelen, jos menee asian vierestä, tai on jo vastattu, mutta miten on tekijänoikeus /esitysluvat, jos esim. lataisi Youtubeen omaa laulua ja kitaraa, mutta kappaleena olisi esim. joku maailmalla tunnettu vanha ikivihreä biisi?
juhakuus
02.08.2015 22:15:09 (muokattu 02.08.2015 22:16:09)
Morjes.. Nostan vanhaa aihetta, mutta en löytänyt googlettamalla vastausta kysymykseeni. Miten menee teosto/lupa-asiat jos teen omia sanoituksia muiden kappaleisiin ja esitän niitä keikoillani?
 
Esimerkiksi Palefacen Helsinki-Shangri-la kappaleesta tein omalle paikkakunnalle sopivan Kauhajoki-Shangri-la kappaleen. Kappalehan on alunperin:
Sävel: Trad. / Tapio Rautavaaran kappaleesta Mannakorven mailla
Sanat: Paleface
 
Ja oma sanoitukseni hieman mukailee Palefacen versiota. Pitääkö mun kysyä lupa joltain, jos teen ns. "pilasanoitukset" jonkun kappaleeseen?
 
Tähän on ollut vaikea löytää vastausta.. Saanko julkaista keikkatallenteita esim youtubessa?
Funkånaut
02.08.2015 22:22:13
 
 
Jos vaihdat sanat, niin ongelmaa ei pitäisi tulla koska alkuperäinen biisi on kuitenkin kuuluisan Trad.in tekemä. Vaikka muistuttaisikin jonkun toisen sanoja, kunhan ne erottaa uusiksi.
Otan täyden vastuun siitä mitä sanon ja kirjoitan. En siitä mitä sinä ymmärrät.
Janus
02.08.2015 23:36:50 (muokattu 02.08.2015 23:37:55)
Funkånaut: Jos vaihdat sanat, niin ongelmaa ei pitäisi tulla koska alkuperäinen biisi on kuitenkin kuuluisan Trad.in tekemä. Vaikka muistuttaisikin jonkun toisen sanoja, kunhan ne erottaa uusiksi.
 
Vaikka biisi olisikin "Trad." ja jossain levynkannessa tms. sellaiseksi kirjattu, se ei välttämättä kerro koko totuutta, sillä Palefacella saattaa olla uuteen versioon tekijänoikeus uusien lyriikoiden lisäksi myös sovittajana tai "osasäveltäjänä" (trad.-biisien uusien sovituksien osuuksien jaosta päättää Teoston ohjelmistotoimikunta, samoin trad.-sanoitusten muokkaamisesta "uusiksi" teksteiksi sävellyksiin, jos muokkaus/editointi on ollut merkittävää alkuperäiseen nähden).
 
Eli ei kannata ainakaan tuotannoltaan kopioida Palefacen träkkiä yksi yhteen. "Paikannimi-Shangri-La" tuntuisi äkkiseltään (näin maalaisjärjellä, en ole TO-asianajaja) menevän läpi biisinnimenä ja viittauksena ilman plagiointia - Palefaceltakin löytyy mm. kappale nimeltä "Riisto Räppääjä" samaiselta albumilta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)