Aihe: Spotify
1 2 3 4 578 79 80 81 82122 123 124 125 126
Johnny Buzz
15.11.2009 18:00:52
 
 
Mika Kangas: Spotifyn ideaa ollaan laajentamassa elokuviin:
 
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/article347291.ece

 
Taisinkin tässä ketjussa aikaisemmin jo tällaisen palvelun tuloa jo ennustaa. Hyvältä vaikuttaa kyllä tuokin.
Soulstab 10 v. juhlakeikka pe 13.11. @ Alakerta, Nosturi. Klo 21 -> w/ Rollcage. Tervetuloa! www.soulstab.com www.myspace.com/soulstab
Mika Kangas
15.11.2009 19:28:39
Vaikuttaa liian utopistiselta että Voddlerissa joutuisi katsomaan ainoastaan yhden mainoksen ennen elokuvaa.Kyllähän mainosrahoitteisilla televisiokanavillakin ohjelmat keskeytetään mainosten ajaksi ja veikkaan Voddlerissa samaa.Mutta eipä toi ilmaispalvelussa haittaa.Tosin eipä allekirjoittanut tuolta luultavasti kauheasti leffoja tule katselemaan jos sitä ensimmäistäkään.
Johnny Buzz
15.11.2009 20:04:42
 
 
Mika Kangas: Vaikuttaa liian utopistiselta että Voddlerissa joutuisi katsomaan ainoastaan yhden mainoksen ennen elokuvaa.Kyllähän mainosrahoitteisilla televisiokanavillakin ohjelmat keskeytetään mainosten ajaksi ja veikkaan Voddlerissa samaa.Mutta eipä toi ilmaispalvelussa haittaa.Tosin eipä allekirjoittanut tuolta luultavasti kauheasti leffoja tule katselemaan jos sitä ensimmäistäkään.
 
Eipä tossa jutussa ainakaan puhuta mitään vain yhden mainoksen näkemisestä. Eiköhän niitä tule useampia ja myös mainoskatkoja leffan edetessä.
Soulstab 10 v. juhlakeikka pe 13.11. @ Alakerta, Nosturi. Klo 21 -> w/ Rollcage. Tervetuloa! www.soulstab.com www.myspace.com/soulstab
Estranged
15.11.2009 20:33:38
Johnny Buzz: Eipä tossa jutussa ainakaan puhuta mitään vain yhden mainoksen näkemisestä. Eiköhän niitä tule useampia ja myös mainoskatkoja leffan edetessä.
 
Aijaa? Minusta siinä lukee aika selvästi, että Tavallinen Voddler-käyttäjä katsoo ennen elokuvaa yhden mainoksen.
"I only know two kinds of people; those who obey me and those who die." -Chuck Norris | Carvin-huone
Suihkubad
15.11.2009 21:07:34
Ai saatana! Kuuntelin Miles Davisin Blue in Green kappaletta ja oli kohtuullisen rentoutunut olo. Mutta sitten kuuluu Vesku Loirin "NIIIN HYVÄÄ PUUUTA; NIIIN HYVÄÄ PUUTA SE ON!!!!"
Ahh....The name is Bootsy,baby.
Velli
15.11.2009 21:23:33
Suihkubad: Ai saatana! Kuuntelin Miles Davisin Blue in Green kappaletta ja oli kohtuullisen rentoutunut olo. Mutta sitten kuuluu Vesku Loirin "NIIIN HYVÄÄ PUUUTA; NIIIN HYVÄÄ PUUTA SE ON!!!!"
 
Eli Premium lähti tilaukseen?
Johnny Buzz
15.11.2009 22:29:16
 
 
Estranged: Aijaa? Minusta siinä lukee aika selvästi, että
 
Niinpä näkyy olevan. Jotenkin kyllä uskon, että ei se tule tohon yhteen mainokseen jäämään, kun palvelu laajenee beta-vaiheen ulkopuolelle. Videomainonnalle on kuitenkin aikas paljon kysyntää netissä, mutta kunnon platformeja ei oikein vielä ole.
Soulstab 10 v. juhlakeikka pe 13.11. @ Alakerta, Nosturi. Klo 21 -> w/ Rollcage. Tervetuloa! www.soulstab.com www.myspace.com/soulstab
Skebaristi
16.11.2009 00:50:11
 
 
Suihkubad: Ai saatana! Kuuntelin Miles Davisin Blue in Green kappaletta ja oli kohtuullisen rentoutunut olo. Mutta sitten kuuluu Vesku Loirin "NIIIN HYVÄÄ PUUUTA; NIIIN HYVÄÄ PUUTA SE ON!!!!"
 
Sama juttu ollut itellä moneen kertaan. Just ollu kuuntelemassa ihan fiilikisissä esim jotain The cinematic orchestraa, niin eiköhän sieltä sitten tule joku fakin' juha tapio, joka pilaa kaiken. Vois ostaa melkeinpä tuon premiumin.
jopasoli
16.11.2009 08:29:13
Skebaristi: Sama juttu ollut itellä moneen kertaan. Just ollu kuuntelemassa ihan fiilikisissä esim jotain The cinematic orchestraa, niin eiköhän sieltä sitten tule joku fakin' juha tapio, joka pilaa kaiken. Vois ostaa melkeinpä tuon premiumin.
 
Kyllä. Varsinkin jos kuuntelee kokonaista levyä, eikä tee samalla mitään muuta Siis kuuntelee pelkkää musiikkia. Silloin mainokset on pahin vitsaus. Premium olisi loistava, ei vain taida budjetissa olla koloa tällä hetkellä kun oon köyhä lukiolainen. En tiiä olisko tämä parempi sijoituskohde kuin esim. kalja. Mut joo, onhan noita oppinut jo vähän ingooraamaan puolen vuoden aikana.
joo'o
Jokapaikanapina
16.11.2009 10:06:49
Itseeni ei mainokset oo kyllä häirinny. Spotify on mulle enemmänkin väline uusien artistien tutustumiseen tai levyyn tutustumiseen jolloin niiltä soitetaan n. 5 biisii. Kaikki "fiilistely" tapahtuu omilla levyillä
-Cale
16.11.2009 16:13:26
Noita mainoksiahan tulee ihan jatkuvasti, yhden biisin ehtii kuuntelemaan ja taas. Ja joo joo tiedetään, maksamalla niistä pääsee. Muuten ihan kohtalainen palvelu tämä spotify.
Jokapaikanapina
16.11.2009 16:16:39
-Cale: Noita mainoksiahan tulee ihan jatkuvasti, yhden biisin ehtii kuuntelemaan ja taas. Ja joo joo tiedetään, maksamalla niistä pääsee. Muuten ihan kohtalainen palvelu tämä spotify.
 
Tää on taas niitä eroja, nyt kuunnellu 13 biisii ilman mainosta.
-Cale
16.11.2009 16:31:34
Jokapaikanapina: Tää on taas niitä eroja, nyt kuunnellu 13 biisii ilman mainosta.
 
Välillä on kyllä noinkin. Perin kummallista toimintaa...
Exhausted
16.11.2009 16:43:09 (muokattu 16.11.2009 16:43:33)
 
 
Voi olla, ettei nyt ole aktiivisia kampanjoja niin paljoa. En ole tosin itse tänään kuunnellut, joten en voi sanoa.
 
Olen edelleen ristiriitaisissa fiiliksissä siitä, pitäisikö se premium ostaa vai ei. Periaatteessa rahasta se ei olisi edes kiinni. Mietin vain, sijoitanko senkin kympin kuussa sitten levyihin ja keikkoihin jos artistit tienaavat niistäkin paremmin kuin Spotifyn rojalteista. Toisaalta premiumin ostaminen ja sitä kautta toisille esimerkin näyttäminen saattaisi edesauttaa rojaltipuolen kehittymistä. Lisähämmennystä aiheuttaa palvelun ajoittainen epävakaisuus (jumiutumiset, katkokset). Mainoksetkin häiritsevät lähinnä vain jotain hyvää albumikokonaisuutta kuunnellessa, ellei mainos itsessään ole erittäin ärsyttävä (vrt. Amy MacDonald).
jopasoli
16.11.2009 16:45:35
Exhausted: Voi olla, ettei nyt ole aktiivisia kampanjoja niin paljoa. En ole tosin itse tänään kuunnellut, joten en voi sanoa.
 
Olen edelleen ristiriitaisissa fiiliksissä siitä, pitäisikö se premium ostaa vai ei. Periaatteessa rahasta se ei olisi edes kiinni. Mietin vain, sijoitanko senkin kympin kuussa sitten levyihin ja keikkoihin jos artistit tienaavat niistäkin paremmin kuin Spotifyn rojalteista. Toisaalta premiumin ostaminen ja sitä kautta toisille esimerkin näyttäminen saattaisi edesauttaa rojaltipuolen kehittymistä. Lisähämmennystä aiheuttaa palvelun ajoittainen epävakaisuus (jumiutumiset, katkokset). Mainoksetkin häiritsevät lähinnä vain jotain hyvää albumikokonaisuutta kuunnellessa, ellei mainos itsessään ole erittäin ärsyttävä (vrt. Amy MacDonald).

 
Kannattaa myös miettiä sitä, josko niillä artisteilla olisi jo tarpeeksi rahaa. Meinaan, jos tyydyt Spotifyyn ja sen moraaliin, saat kuunnella ihan törkeen paljon enemmän musaa.
joo'o
Quru
16.11.2009 16:59:07
Sallisivat vaan muutkin maksutavat kuin luottokortin niin sijoittaisin osan opintotuesta kulttuuritoimintaan...
Antti1: Ehkä olen väärin ymmärretty nero, kuten Steven Seagal.
Topa-
16.11.2009 17:07:09
Tiedättekö mikä on Pe*seestä? Tuo v*tun kirosanojen sensurointi spotifyssä. Eazy-e:n kaikista biiseistä on muthafuckat ja niggat poistettu, mitä h*lvettiä?
 
Tässä pari taidonnäytettä:
http://open.spotify.com/track/2HoSQsY3QuAiFJF7xFeTXD
http://open.spotify.com/track/0lmiT7KoVbbPGxaIN43Gst
http://open.spotify.com/track/0x0iglsMd6hcp2KApEQ6ys
Borlag
16.11.2009 17:07:52
 
 
Quru: Sallisivat vaan muutkin maksutavat kuin luottokortin niin sijoittaisin osan opintotuesta kulttuuritoimintaan...
 
Siellä on myös paypal, eli electron toimii kunhan avaat sen verkkomaksu ominaisuuden verkkopankistasi.
Mika Kangas
16.11.2009 17:22:37
Topa-: Tiedättekö mikä on Pe*seestä? Tuo v*tun kirosanojen sensurointi spotifyssä. Eazy-e:n kaikista biiseistä on muthafuckat ja niggat poistettu, mitä h*lvettiä?
 
Voi olla levy-yhtiön juttujakin että on laitettu siistityt versiot.Ainakin Green Dayn Working Class Herossa oli toi fucking-sana.Samaten muistaakseni Gunnareiden biiseissä.
Topa-
16.11.2009 17:25:21
Mika Kangas: Voi olla levy-yhtiön juttujakin että on laitettu siistityt versiot.Ainakin Green Dayn Working Class Herossa oli toi fucking-sana.Samaten muistaakseni Gunnareiden biiseissä.
 
Juum, niin varmaan onkin, mutta silti aika häiritsevää. Varsinki gangsta rapissä...
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)