Aihe: Virhevastuulaki
1
kunnasja
19.03.2003 12:46:32
Huomio kaikki, joilla soitin tai jokin muu käyttöesine on hajonnut juuri takuuajan jälkeen!!
 
Kuluttajansuoja sisältää kohdan "laillinen virhevastuu". Tuotteen (esim soittimen) voidaan oikein käytettynä, normaaliolosuhteissa, olettaa kestävän tietyn ajan. Esimerkiksi symbaalien kestoikä voisi olla koti/treenikäytössä 5+ vuotta.
 
Mikäli tuote tänä aikana hajoaa, selvästi valmistusvian vuoksi, myyjä (maahantuoja tai kauppias) on velvollinen vaihtamaan tuotteen, vaikka takuuaika olisikin umpeutunut. Huom. hajoamisen taustalla on oltava valmistusvika, eikä tavaran väärinkäyttö - jos kaverisi paiskaa kitarasi maahan säpäleiksi, asia kuuluu vakuutusyhtiölle (tai saunan taakse..)
 
Tämä tarkoittaa, että jos uutena hankkimasi tuote hajoaa sen 6kk takuuajan jälkeen, ei kannata heittää kirvestä kaivoon, vaan ottaa yhteys myyjään. Mikäli vastakaiku on nihkeää, kannattaa asiassa kääntyä paikkakuntasi kuluttajaneuvojan puoleen. Jos vaatimuksesi on asiallinen, kuluttajaneuvoja voi ottaa puolestasi yhteyttä myyjään. Tämä voi tietysti närkästyttää myyjän, ja varsinkin jos on hyvät välit kantaputiikkiin, on ehkä ystävällisempää mainita kuluttajaneuvoja sivulauseessa ennen kuin ryhtyy toimeen..
 
Paitsi soittimien, virhevastuulaki on voimassa esimerkiksi kodinkoneiden tai kodinelektroniikan kohdalla.
 
Avainsanat: Virhevastuulaki, valmistusvika, umpeutunut takuuaika, kuluttajaneuvoja.
Fiery sunset, the clouds are no longer gray - Burning crimson that soothes all my pain - The sun is burning down - Visit: http://www.helionprog.com
Jami
19.03.2003 12:53:25
 
 
Tehdasvirhe tuotteessa on aina virhe josta myyjä on vastuussa. Takuuajoista riippumatta.
 
Juridisesti takuu on vain todistusvelvollisuutta varten.
 
Takuuajan sisällä ostajan ei tarvitse todistaa vian olevan tehdasvirhe. Jos myyjä ei halua korvata niin hänen täytyy todistaa että kyse ei ole tehdasvirheestä tuotteessa vaan väärästä käytöstä.
 
Takuuajan umpeuduttua tehdasvirhe on myyjän yhä korvattava mutta todistusvastuu virheen laadusta on ostajalla. Ostajan täytyy pystyä todistamaan että kyseessä on tehdasvirhe eikä väärä käyttö.
 
Takuuaika pitää olla täsmällinen. Elinikäinen takuu tarkoittaa vain sitä että kun kone hajoaa ja sen vie takaisin liikkeeseen niin myyjä toteaa että se oli sen elinikä. Ikuinen takuukin on laiton. Pitää olla selkeä määräaika.
 
Tuotesuojalaki takaa melkoisen hyvät oikeudet ostajalle. Saa olla helevetin tyhmä ostaja ja silti myyjä maksaa viulut. Että pitäkäähän puolenne.
SURf
19.03.2003 12:58:29
Tämä tarkoittaa, että jos uutena hankkimasi tuote hajoaa sen 6kk takuuajan jälkeen, ei kannata heittää kirvestä kaivoon, vaan ottaa yhteys myyjään.
 
Ei todellakaan, koska takuuta pitäisi nykykäsityksen mukaan myöntää tuotteesta riippumatta kaksi vuotta vähintään. Muussa tapauksessa ei voida takuusta puhua, vaan puhutaan kuluttajan oikeuksien rajoittamisesta.
 
Tämän takiahan monet suuret monikansalliset Suomesta lähtöisin olevat matkapuhelinalan yritykset työllistävät kuluttajasuoja-asiamiestä eniten tällä hetkellä. Heidän näkemyksensä asiasta poikkeaa siinä määrin paljon tästä kahden vuoden minimisäännöstä.
 
Aina vaan valittamaan ja oikeutta vaatimaan jos tuote on virheellinen.
Jos tavuun kuuluvaa vokaalia seuraa yksi tai useampia konsonantteja, joita vielä seuraa vokaali, tavuraja sijoittuu välittömästi ennen viimeistä konsonanttia.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)