Aihe: levystä voi polttaa vain yhden kopion!?!
1
Pitkavirta
28.05.2004 15:44:48 (muokattu 28.05.2004 21:13:53)
..niin miten toi homma toimii? koitettiin polttaa kaverille yhtä HIMin levyä, ja siitä sai poltettua vaan yhden kopion. Eihän alkuperäiseen levyyn pitäis tallentua mitään informaatiota kopioinnin yhteydessä? Vai oonks mä vaan homeessa?
 
EDIT: kyl mä nyt vaan taidan olla ihan kuutiksella.
Torniojaws
28.05.2004 15:59:57
 
 
Ei niissä mitään tuommosia estoja ole. Lain mukaan ostetusta tuotteesta saa tehdä yksityiseen käyttöön kohtuullisen määrän kopioita. Kohtuullisella tarkoitetaan sellaista 3 - 5 kpl.
A boon I ask thee, mighty shade, within this circle I have made, make me a werewolf strong and bold, the terror alike of young and old.
ReBeat
28.05.2004 16:23:00
 
 
Jos te koititte samalla koneella tehdä toista kopiota, niin äkkiä ajatellen voi olla niin, että poltto-ohjelma on tallentanut koneelle tiedon ensimmäisestä poltosta. Jos softa on uusin mahdollinen niin voi olla, että levyllä on suojaus jota softa tukee ja tämä estää siis toisen kopion tekemisen. Format C: ja käyttis uusiks niin varmaan saa toisenkin kopion :) En minä niistä oikeasti tiedä.
Tekemällä ei synny musiikkia.
Schnowotski
28.05.2004 16:46:38
Mitä siinä tarkalleen ottaen tapahtuu kun yrität tehhä sitä toista kopiota? Oletko käynnistänyt jo koneen uusiksi?
Verkon viimeinen reikä repesi, viimeisen puun aamulla kaadoin ja ruosteisella vesurilla pajut hakkasin
Pitkavirta
28.05.2004 21:12:33
Mitä siinä tarkalleen ottaen tapahtuu kun yrität tehhä sitä toista kopiota? Oletko käynnistänyt jo koneen uusiksi?
 
En muista, siis tämä tapahtu joskus aikoinaan.. alko vaan kaivertaa mieltä.
Niin siis meidän kone ei ollu sitä ceedeetä nähnykkään, tiedettiin vaan että siitä on kopioitu jo kerran, tehtiin kokoelmaa ja se ei antanu meidän kopioida siltä levyltä. voihan se olla et se oli kopiosuojattu, eikä kukaan muukaan sitten ollut siitä kopioinu sittenkään...? Eipä tuo maailmaa kaatanu...! :)
 
Emmätiiä tää nyt oli vaan tällänen..
Chrissie
28.05.2004 21:38:05
Emmätiiä tää nyt oli vaan tällänen..
 
No hei, aina kannattaa kysyä, jos jokin jää vaivaamaan mieltä. Mikäs sen ilkeämpää kuin jokin mikä vaivaa :)
Ei musiikkia ilman hiljaisuutta.
skebajaba
28.05.2004 22:24:20
muutenkin hauskaa kun polttanu nerolla autoon levyistä kopiota ja sanoo että "levy on kopio suojattu, haluatko jatkaa kopiontia?" siihen vaan kyllä ja ei se mitään ihmeempiä siihen tuumi.
-mikä olisikaan v****maisempaa kuin epävireinen tinnitus?-
Vemmy
29.05.2004 11:00:54
Itse asiassa silloin kun ensimmäiset kotikäyttöön tarkoitetut polttavat CD-soittimet tulivat markkinoille (siis nimenomaan musiikin kuunteluun ja kopiointiin tarkoitetut), niissä oli järjestelmä, joka tallensi ensimmäiseen digitaaliseen kopioon ns. estobitin, jolloin kopiosta ei voinut enää tehdä digitaalista kopiota. Tämähän ei nyt taas liittynyt mitenkään aiheeseen, vaan kuuluu osastoon "HiFi:n historia"... =)
Mielipiteeni ovat omiani. Tai sitten lainattuja.
askomiko
29.05.2004 21:14:32
Sama härveli on minidiscissä.
Myytävänä superhieno-hevikitara ja superhieno-twängi-JazzCaster.
Kitarakamakaavio -inspired by AFIL :)
Stapdio
30.05.2004 17:54:53
Oisko niin että teidän koneen asema ei osaa lukea sitä mutta sen toisen osasi.
toinen mahdollisuus on "viuh plät piipaapiipaa"
Prowler
01.06.2004 20:39:19
Kokeileppa polttaa toinen kopio siitä kopiosta. En kyllä tiedä toimiiko mut tuli vaan mieleen..
As all great art is made from suffering So are we Good in nature, but evil by our own free will Incestuously created by the will to kill
Cathi777
02.06.2004 10:41:25
 
 
Kokeileppa polttaa toinen kopio siitä kopiosta. En kyllä tiedä toimiiko mut tuli vaan mieleen..
 
Sama mullakin tuli mieleen, että voihan siitä kopiosta polttaa sitten, vaikka kuinka monta kopiota jos siis välttämättä sellaista toimintaa haluaa harrastaa.
Veri on vettä sakeampaa
Hakki
02.06.2004 11:03:39
muutenkin hauskaa kun polttanu nerolla autoon levyistä kopiota ja sanoo että "levy on kopio suojattu, haluatko jatkaa kopiontia?" siihen vaan kyllä ja ei se mitään ihmeempiä siihen tuumi.
 
Nero nyt sanoo jokaiseen lättyyn mitä ikinä on tehty, että "this disc is copyrighted".
 
Aiheesta: voi hyvin olla että asema ei vaan suostunut lukemaan ko. levyä tai käytössä on ollut jokin vanha kopiosuojasu tms. Painettuihin cd-levyihin kirjoittamiseen ei riitä minkään maailman polttavan cd-aseman lasersäteen teho vaikka yrittäisi.
Anagram
02.06.2004 12:14:47
Vaikka kävi mielessä että en kirjoita tätä mutta anti mennä. Onhan nämä kaikki ohjeet löydettävissä muutamalta tuhannelta www sivulta...
 
Puhtaus on puoli ruokaa. Onko se sourcelevy varmasti puhdas ja naarmuton? Pesu miedossa fairy-vedessä on joskus minulla auttanut.
 
Onko levyllä kopiointisuojaus ohjelma? Käynnistä kompuutteri, paina 'shift' pohjaan estääksesi levyllä olevan suojaohjelman käynnistyminen. Levy sisään, 'shift' pohjassa kunnes levy on tunnistettu ja kokeile sitten kopiontia. Eiköhän se Himmeli ole suojattu. BMG on hanakka suojaamaan levynsä.
 
Jos edellinen ei auta niin sitten heitetään astetta kovempi softa peliin: http://www.exactaudiocopy.de/ Ilmainen rippausohjelma joka haistattelee pitkät kopiointisuojauksille ja ei ole arka naarmuille. Yhden CD-levyn olen tällä kuunteluun pelastanut. Asenusvaiheessa vastaantulevissa kysymyksissä kannattaa painottaa kopiointivarmuutta nopeuden kustannuksella. Rippaa biisit kovalevylle ja kokeile sitten polttaa ne audiolevyksi nerolla disc-at-once asetuksilla niin ei tule taukoja. Lisäksi asenna kovolle uusin lame kääntämään ripit mp3'siksi http://mitiok.cjb.net/ Muuta EAC'n asetuksista että käytät ulkoista kääntäjää (lame.exe) niin hommeli sujuu ilman turhia välivaiheita. Helpottaa jos haluat kuunnella musiikkia myös tietsikalla. Kopioidessaan konvertoi ripit suoraa ämppäreiksi. Tiedoston nimetkin EAC hakee netistä niin halutessasi valmiiksi.
 
Mitä!? Vielä levy vittuilee? Siitten kääritään hihat ja annetaan oikein isän kädestä.
- Maistuiskos Alcohol 120%?
- Ei kiitos näin aamupäivästä.
Mutta tämä alkomaholi repii levyltä KAIKEN, tälle ohjelmalla ne DVD-levyt ja konsolipelitkin kopioidaan. http://www.alcohol-software.com/
 
Näillä pärjää. Alcohol 120% en suosittele jos olet pikkaisenkin epävarma osaamisestasi. Muiden käyttöön riittää peruskoulu englanti ja maalaisjärki.
 
Tähän voisin vielä loppukaneetiksi todeta että nuo kopionesto-ohjelmat saadaan AINA murrettua. Ennemmin tai myöhemmin. Yhtään piraattia ei jää tekemättä suojauksen takia. Yhtään levyä ei jää suojauksen takia vuotamatta nettiin. Suurinta vahinkoa ne tuottavat sille ihmisryhmälle jota ei kannattaisi suututtaa. Niille jotka ostavat omat levynsä rahalla.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)