Aihe: Tilaaminen EU-alueelta, kun valuutta ei ole euro
1
Aivokalvo
16.07.2007 17:53:07 (muokattu 16.07.2007 17:54:03)
Tälle aiheelle taitaa olla jo omat ketjunsa, mutta luotakoon vielä yksi.
 
Olisin tilaamassa Digital Village-nimisesta Lontoolaisesta kaupasta (http://www.dv247.com/) erästä softainstrumenttia (kauppahinta yht n.500e) , ja seuraaviin kysymyksiin ei myyjä sähköpostitse osannut sieltä vastata:
 
-onko ostaja vastuussa arvonlisäveron maksamisesta? Maksetaanko arvonlisävero sekä Suomeen että Britanniaan? Esimerkiksi Thomann lisää Suomen alvit valmiiksi kauppahintoihin.
 
-syntyykö ongelmia, mikäli punnan kurssi heilahtaa epäsuotuisammaksi maksun ja verotuksen välillä?
 
Muitakin vinkkejä tilaamiseen saa antaa, kiitos.
"Lähellä reunaa, varrella virran"
lxi
16.07.2007 18:31:10
Käyttämälläsi valuutalla ei ole merkitystä. Sivuston hinnoissa on ALV jo mukana (hintojen perässä lukee "inc vat") ja tuolla hinnalla se sinulle myydään.
The fact that no one understands you doesn't make you an artist. | kuunneltua | Projekti: Levyhyllyn järjestelmällinen läpikäynti
-septimisti-
16.07.2007 18:31:23 (muokattu 16.07.2007 18:34:02)
-onko ostaja vastuussa arvonlisäveron maksamisesta? Maksetaanko arvonlisävero sekä Suomeen että Britanniaan? Esimerkiksi Thomann lisää Suomen alvit valmiiksi kauppahintoihin.
 
Ei ole, jos olet yksityishenkilö etkä esmes OY tai muu vastaava, jolloin veroasiat monimutkaistuvat. Pääsääntöisesti arvonlisävero määräytyy myyjän kotomaan perusteella. Tuplana sitä veroa ei makseta. Poikkeuksen tekevät yritykset, joiden liikevaihto ylittää tietyt rajat. Tällöin arvonlisävero maksetaan siihen maahan, jonne tilaus lähetetään, mutta tällöinkään kuluttajan ei tarvitse verosta ja sen maksamisesta huolehtia.
Avattu huone kaikille tampereen m.nettiläisille. Liity ihmeessä Linkki. Copa América!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)