Aihe: Mackie SRM450 laatu, bassotoisto sinällään ja subb? muut merkit?
1
acid
16.11.2007 16:55:07
Moro!
 
Kysyisin kun kiikarissa on Mackien SRM450 aktiivit, mahdollisesti joko
Mackien yhdellä 1501 aktiivisubbarilla tai sillä 2x 18" subbarilla (tosin painaa 70kg! järkyttävä paino?, liekö kellään sellaista hankittuna, käyttökokemuksia??) NIIN, onko tuollaisesta setistä kokemusta ja onko Mackien tuotteissa ollut laatueroja, jostain näinkin luin.
 
Lähinnä tuo aktiivipönttöjen bassopuoli tietysti kiinnostaa, miten
niissä itsessään riittää alapään toisto ja subbarien soundikuva ko. Mackien 450:sten
kanssa. Olen hakenut liikettä missä olis kyseiset kamppeet myös kuunneltavissa helposti, mutta en ole löytänyt.
 
Jos jollain on ehdottaa paremmalla alapäätoistolla olevat aktiivikaiuttimet samasta hintaryhmästä (600-700e/kpl), niin heitä ajatusta. Lisäksi jos teillä on tiedossa
alle tonnin loistohintalaatusuhteinen aktiivisubbari, niin kiitos tiedosta.
 
Mites EV:n 700e:n pintaan olevat "mittatikut"?? onko esim. niissä parempi bassotoisto? no korvia on erilaisia, mutta saahan sitä kysyä..
 
Trubaduurihommaan menee monikin 600 ja risat/kpl. maksava kaiutinsetti, mutta
jos lähdetään ajamaan tanakkaa rytmimusiikkia tanssin taustalle, niin
laatuerot alkaa nopeasti näkymään, otaksun.
 
Nimenomaan PA:n monikäyttöisyys olisi valttia erityyppisen musiikin toistoon.
kuinka paljon esim. vaikuttaa kotelon materiaali ja paino soundiin, voiko kevyehköstä "muovi"kotelosta lähteä hyvälläkään tekniikalla hyvää sointia?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)