Eli mietin sopivaa ja _kohtuuhintaista_ äänentoistoratkaisua omaan ~10m^2 huoneeseeni. Tällä hetkellä JVC:n RX-416V vahvistin, 4 x Audiowell:n A-90 kajareita (100W), ja joku epämääräinen keskikaiutin kytkelmä. Vahvistimeen _ei_ saa subwooferia.
Eli tässä mitä haen:
- Hyvä bassotoisto
- Melko kompakti koko
- Liitännät: CD-soitin, tietokone, c-kasetti-soitin ja LP-soitin. Tosin nuo kaikki menevät erillisen jakajan kautta tarvittaessa (omistan jo ulkoisen RIAA-korjaimen)
- ! Langaton kaukosäädin vähintään äänenvoimakkuudelle !
- _Ainakin_ alle 500€, jos mitenkään mahdollista.
Käyttötarkoitus siis musiikille, elokuville jne..
Tämä nykyinen asettelua vie tilaa turhan paljon. Olen katsellut Logitechin Z-5500 5.1 järjestelmää ja se vaikuttaisi hyvältä, mutta noihin on vähän vaikea luottaa (
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=10838 ).. Kommentteja?
Thomannilta taas katselin 2.1-monitorijärjestelmiä ja nekin menisivät osa hyvin tuohon hintaluokkaan, mutta niissä ei käsittääkseni ole kaukosäätimiä ja se onkin vähän ongelma.
Eli onko tämä nyt ihan turhaa haaveilua vai löytyykö jotain tarpeeni täyttävää ratkaisua? Jos ei tuohon hintahaarukkaan, niin laittakaa sellaisia ehdotuksia, että pitää vähän säästääkin.