Uutiset
Tällä sivulla olevia vanhoja uutisia lukemalla voit katsoa Muusikoiden.netin historiaan. Uutiset ovat listattuna uusimmassa vanhimpaan. Viimeisimmät uutiset ovat nähtävissä myös etusivulle.
26.02.2014 - Andy Stott ja Demdike Stare Ääniwallin Test Pressing -iltaan
Helsingin Vallilassa sijaitsevan Ääniwalli-klubin järjestyksessään 11. Test Pressing -ilta saa kovan luokan ulkomaisia vieraita, kun lavalle nousevat Modern Love -levymerkille kiinnitetyt brittiläiset elektronisen musiikin artistit Andy Stott ja Demdike Stare. Tapahtuman ohjelmiston täydentävät kotimaiset RPK, Lil’ Tony ja Time Out Soundsystem.
Minimalistisesta ja dub-vaikutteisesta teknosta tunnettu Andy Stott on manchesterilainen tuottaja ja dj. Viimeistään vuoden 2012 ”Luxury Problems” -albumillaan yhdeksi synkkätunnelmaisen elektronisen musiikin kuumimmista nimistä noussut artisti on julkaissut keskeiset levytyksensä pyörittämänsä Modern Love -labelin kautta. Myös Andrea-salanimestään tunnetun Andy Stottin suurempaa läpimurtoa on odotettu jo pidemmän aikaa, ja esimerkiksi toimittaja Oskari Onninen ennusti NRGM-verkkolehdessä, että Stott tulee tekemään saman teknolle kuin minkä Burial teki dubstepille.
Illan toinen ulkomaalainen esiintyjävieras on Andy Stottin tapaan Modern Lovelle levyttävä Demdike Stare. Sean Cantyn ja Miles Whittakerin muodostama duo luo musiikkinsa mitä erikoisemmista sampleista, kuten tehostenauhoista, kauhuelokuvien soundtrackeista ja äänitearkistojen aarteista. Kaksikon keikka viime kesän Kuudes Aisti -festivaaleilla nousi tapahtuman puhutuimpien esiintymisten joukkoon.
La 29.3.2014 Helsinki, Ääniwalli, Test Pressing #11
LIPUT:
Ei ennakkomyynti – liput Ääniwallin ovelta tapahtumailtana klo 21.00 alkaen
- 8 EUR (klo 21.00-23.00)
- 15 EUR (klo 23.00 eteenpäin)
www.modern-love.co.uk
www.facebook.com/pages/Andy-Stott/262174253793725
www.facebook.com/demdikestare
www.facebook.com/Aaniwalli
www.fullsteam.fi
Vuoden 2014 uutiset
› Uutisarkisto (yhteensä 2290 uutista)