Keikka: Désirée Saarela

Päivämäärä:Tiistai 04.11.2025
 
Esiintyjä:Désirée Saarela
 
Paikka:Espoo, Sellosali
Lisätietoja:Désirée Saarela on suomenruotsalainen laulaja-lauluntekijä ja kansanlaulaja, joka tulkitsee laulujaan tukeutuen vahvasti kansanmusiikilliseen ilmaisuun. Tekstit, kertomukset ja niistä välittyvä tunne ovat keskiössä hänen musiikissaan. Ympäristö, ihmiset, ihmissuhteet, metsä, meri, avarat maisemat inspiroivat Désiréetä ja tästä kaikesta syntyy lauluja. Kokemukset useista muutoista kaupungin ja maaseudun välillä ovat värittäneet Désiréen elämää ja jättäneet myös jälkensä hänen tekemiinsä lauluihin ja teksteihin.

Uunituore albumi ja konserttikokonaisuus Annanland (Toinen maa) on Saarelan yhdeksäs albumi. Se on ammentanut kuvataiteilijoista ja heidän ajatuksistaan – mm. sekä Vincent van Gogh että Tove Jansson on toiminut inspiraationa levyn sävellyksille.

Konsertti saa myös visuaalisen asun jännittävän yhteistyön kautta – ruotsalainen taiteilija ja screen artisti Malin Skinnar on luonut animoituja taustakuvia kaikkia lauluja varten live-esiintymistä ajatellen.

Lavalla:
Désirée Saarela, laulu, kitara, cavaquinho

Kieli: suomi, laulut ruotsiksi ja englanniksi
Kahvio avoinna, Sellosalin ovet avataan klo 13.
Konsertti klo 14.00–15.00

Liput 10 ¤ + tilausmaksu (alk. 1,50 ¤ + 0,65% tilauksesta), lippu.fi
Internet:https://www.espoo.fi/f … espooevents:aglpfnyfai

Keikkakuva (#136855)

Tarkasta aina keikan todenperäisyys esiintyjän ja/tai esiintymispaikan kotisivuilta. Muusikoiden.net ei vastaa keikkojen oikeellisuudesta.