Jäsenkuvaus: Runolento (#233575)

Rekisteröitynyt:18.06.2023
Viimeksi kirjautunut:30.08.2023
Viimeksi aktiivinen:30.08.2023 16:26   (1vuotta, 354vrk, 3h, ja 55min sitten)

Paikkakunta:Vantaa
 
Kuvaus:On tullut aika myöntää, mikä mut todella saa syttymään.
Oon hiljentäny itteeni jo liian pitkään. Nyt on aika siirtää huijarisyndrooma syrjään.

Lapsena laitoin metsän raikumaan ja rakensin takapihalle eurolavoista estradin, jolla vedin pitkää settilistaa tutuista biiseistä, jotka olin sanoittanut uudelleen. Vaikka bändi ja yleisö puuttui, niin stara oli syntynyt.

Vietin satoja ellen tuhansia tunteja laulaen Singstareja.
Koulun laulukokeissa vedin reteesti Teräsbetonia, jonka kaikki biisit osaan laulaa yhä ulkomuistista.

Elämäni parasta aikaa oli duuni karaokevetäjänä lähiökuppilassa, jossa yhä lähes 10 vuotta myöhemmin mut vastaanotetaan (harvoilla vierailuillani) aina lämmöllä ja rakkaudella. Karaoke on mun rakkain harrastus ja saan siitä ihan himmeet kiksit - selvinpäin. Esiintyessä biisi usein lähtee viemään mua ja tuntuu, että mä en vaan yksinkertaisesti pysty laulamaan väärin. Laulu virtaa musta ulos ja mä oon yhtä musiikin ja yleisön kanssa.

Tykkään monipuolisuudesta ja vaihtelusta, mut suosikkigenre on kuitenki suomirokki. Mieluisinta ja äänelle sopivinta laulettavaa on Apulanta. Mun suosikkibiisi on esikuvani Patti Smithin Because the Night.

Oon saanut palautetta, että mun pitäis ryhtyä "oikeeksi" laulajaksi. Kuulemma karaokessa menee lahjat hukkaan.
Oon alkanut jopa uskoa tähän... Uskoa itseeni.
Mä elän musiikista ja mun unelma on tulla bändin laulajaksi. Haluan esiintyä tuhatpäisille yleisöille. Haluun kirjottaa omia biisejä. Laulaa ja parantaa maailmaa.

En oo koskaan laulanu kunnolla bändin kanssa, joten itseluottamuksella lähetään testaamaan. Jos homma ei toimi, niin onpahan ainaki kokeiltu ja ainahan mulla on karaoke... :D
En oo koskaan saanut varsinaista koulutusta laulamiseen, mut oon itekseni treenannut tekniikoita. Musiikin teoria on kuitenki mulle melko vierasta.
Mä uskon kuitenkin, että mulla on tarkka sävelkorva, varsin vakuuttava ääniala ja värikäs ääni. Ja tyypillisesti vähättelen itseäni. Sen haluaisin karistaa kokonaan.

Voiko kulmakuppilan karaokekuningattaresta tulla bändin laulaja?

Mun nimi on Senja ja oon kohta kolmekymppinen runoilija (ig@runolento)
Viihdyn paljon yksin omien ajatusteni kanssa, mutta kun oon ihmisten seurassa oon lämmin ja läsnäoleva social butterfly.

Tarviin lisää musiikkia mun elämään ja oon valmis oppimaan!
 
Allekirjoitus: