Aihe: Bluetone-vahvistimet
1 2 3 4 5181 182 183 184 185215 216 217 218 219
Juzpe
25.04.2017 13:01:54 (muokattu 25.04.2017 13:03:26)
 
 
samir94: Ahaa, lähteekö tuolla ulostehomäärällä kui iso paine sitten kun tuon vahvarin laittaa kovemmalle?
 
Testivideolla VVR auki ja volume 8/10 niin kyllä se ihan pölisee jopa epäherkkien WGS ET65:en läpi melko lujaa. Toki puhtailla soundeilla volumetaso on miedompi kuten ehkä videoltakin huomaa. Videon ääniraitaa ei ole millään lailla kompressoitu ja yritin valita mahdollisimman luonnollisesti käyttäytyvän mikin, joten volume-erot soundien välillä välittyy melko luonnollisina.
Töissä "Minusta kitaristilla ei tarvitse olla rytmitajua, sehän on koko kitaran soittamisen tarkoituskin. Mutta ei siitä haittaakaan ole." - Krice
harryk
25.04.2017 13:02:22
 
 
samir94: Ahaa, lähteekö tuolla ulostehomäärällä kui iso paine sitten kun tuon vahvarin laittaa kovemmalle?
 
Se äänenpaine riippuu osittain kaiutinelementin herkkyydestä. Herkällä kajarilla tuosta lähtee ääntä enemmänkin. Toki mitään Fender-puhdasta se ei sitten enää ole.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
Laulava Kylätohtori
25.04.2017 15:26:33
Juzpe: Lead Jr. kävi kylässä
 
https://youtu.be/KfG3eOAKAmE

 
Lead Jr on muuten pirun kova vahvari. Itsekin omistin joskus, mutta myin, koska ACDC II tuli kotivahvariksi.
 
Omassa versiossa oli etuasteputki vaihdettu ja ainakin se puhdistui kitaran volasta todella hienosti. Hämmästyin, kuinka hienosti totteli volumea ja kuinka iso soundi siinä muutenkin oli...
More is less.
samir94
26.04.2017 03:56:07
Juzpe: Testivideolla VVR auki ja volume 8/10 niin kyllä se ihan pölisee jopa epäherkkien WGS ET65:en läpi melko lujaa. Toki puhtailla soundeilla volumetaso on miedompi kuten ehkä videoltakin huomaa. Videon ääniraitaa ei ole millään lailla kompressoitu ja yritin valita mahdollisimman luonnollisesti käyttäytyvän mikin, joten volume-erot soundien välillä välittyy melko luonnollisina.
 
harryk: Se äänenpaine riippuu osittain kaiutinelementin herkkyydestä. Herkällä kajarilla tuosta lähtee ääntä enemmänkin. Toki mitään Fender-puhdasta se ei sitten enää ole.
 
No siinä tapauksessa, tuossa videolla tuo jr kuulostaa kuitenkin pirun hyvältä ja tiukalta vahvarilta. Mietin vaan sitä, että onko järkeä välttämättä ottaa edes 20-40w vahvistinta jos suurimmaks osaks soittelee ja äänittää himassa? Bändiä ei ole ja jos livenä soittaisin niin haluaisin mikittää vahvistimen kuitenkin niin sekään ei muodostuisi varmaan ongelmaksi?
 
Saako tuollaisen 2 kanavaisen oceanin sitten tuollaisena mini-versiona?
harryk
26.04.2017 08:45:29
 
 
samir94: No siinä tapauksessa, tuossa videolla tuo jr kuulostaa kuitenkin pirun hyvältä ja tiukalta vahvarilta. Mietin vaan sitä, että onko järkeä välttämättä ottaa edes 20-40w vahvistinta jos suurimmaks osaks soittelee ja äänittää himassa? Bändiä ei ole ja jos livenä soittaisin niin haluaisin mikittää vahvistimen kuitenkin niin sekään ei muodostuisi varmaan ongelmaksi?
 
Saako tuollaisen 2 kanavaisen oceanin sitten tuollaisena mini-versiona?

 
Teemme periaatteessa melkein mitä asiakkaat haluavat. Oceanin crunch-kanava perustuu Fried Eyeen ja Clean-/Lead-kanava Odysseukseen. Molemmissa tapauksissa suurin osa särösaundeista tehdään etuasteessa. Lead Jr:n puhdas saundi ei ole kovin ihmeellinen, kuten vahvarin nimikin jo kertoo. Itse laittaisin vähintään 2xoctal-pääteasteen, jossa voi käyttää kaikkia yleisimpiä octal-pääteputkia. Tällöin ulostuloteho vaihtelee n. 20 W ja 40 W välillä. Voimme toki tehdä vahvistimen, jossa on kaksi erillistä pääteastetta, pieni ja iso. Teimme kerran tällaisen version yhdelle asiakkaalle. Pienestä päätteestä signaali voidaan ohjata kaiuttimelle tai keinokuorman ja line outin kautta myös isommalle pääteasteelle.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
PIM
26.04.2017 10:34:01
Kiitos Juzpelle mainiosta myyntivideosta. Eli tämä nimenomainen Lead Jr. on myynnissä 500 € hintapyynnillä. Koti/(koti)studio käytössähän tämä on omimillaan, mutta nykyään tulee soiteltua muutenkin niin paljon, ettei enää kotona jaksa innostua joten turha tätä on pidempään seisottaa olohuoneen nurkassa tyhjänpanttina, jos jollain muulla sattuisi olemaan enemmän käyttöä.
Kamaahan on sopivasti, tilaa vaan liian vähän.
Juzpe
26.04.2017 14:22:25
 
 
harryk: Lead Jr:n puhdas saundi ei ole kovin ihmeellinen, kuten vahvarin nimikin jo kertoo.
 
Älä ny viitti. Ihan asianmukaista cleania siitä sai minusta aikaiseksi varsinkin kun ottaa huomioon, että toteutuksessa fokus on ollut "marshall on steroids"-särösoundissa yksikanavaisena. Lienee videosessiosta jotain audiomateriaalia (joka ei päätynyt tuohon myyntivideokötösteelle) jossa sain aikaan ihan perusmallista maalais & länkkäri-tyylistä hyvin vähän kompressoitua puhdasta soundia. Audiomallisia näytteitä on saatavilla viikonloppuna, kunhan saan pätkittyä ne.
 
Toki pätkällä on käytetty melko tuhdin kuuloista ja tiukoille särösoundeille mielestäni erityisen hyvin toimivaa WGS ET65 12" elementein varustettua kaappia. Lisäksi tuo Les Paul jota käytin on myös säädetty ja mikit on valittu erottelevaa ja tiukkaa särösoundia silmälläpitäen, eikä siinä ole esim. treble-bleed kytkentää lainkaan, jolloin vahvistimen puhdistaminen volumepotikalla varsinkin kaulamikkiä käytettäessä muuttaa kitaran käyttäytymistä melko radikaalisti lisäten löysyyttä ja "brummia" bassopäähän. Sekin on toki hallittavissa siten, että käyttää soittaessaan vain neljää ohuinta kieltä hieman korkeammista asemista. Siinä tosin poistuu mahdollisuus käyttää isoja avosointuja.
 
Yksikelaisilla mikrofoneilla taas tuo Lead Jr puhdistui (kuten videoltakin huomaa) oikein mallikkaasti säilyttäen kirkkauden ja purevuuden mainiosti.
Töissä "Minusta kitaristilla ei tarvitse olla rytmitajua, sehän on koko kitaran soittamisen tarkoituskin. Mutta ei siitä haittaakaan ole." - Krice
JaaGeRMaisTeR
26.04.2017 15:10:10
PIM: Kiitos Juzpelle mainiosta myyntivideosta. Eli tämä nimenomainen Lead Jr. on myynnissä 500 € hintapyynnillä. Koti/(koti)studio käytössähän tämä on omimillaan, mutta nykyään tulee soiteltua muutenkin niin paljon, ettei enää kotona jaksa innostua joten turha tätä on pidempään seisottaa olohuoneen nurkassa tyhjänpanttina, jos jollain muulla sattuisi olemaan enemmän käyttöä.
 
Mahtaako olla sama kierto lead jr joka on käynyt itelläkin?
Kappale on kuin tulkitsijansa. Yleensä vähän vajaa.
JaaGeRMaisTeR
26.04.2017 20:40:37 (muokattu 26.04.2017 20:43:37)
Juzpe: Olikse sulle liian hyvä? :D
 
Ei. Jollei olisi mennyt torille, niin varmaan olisin laittanut polttopuiksi. Siihen malliin nousi tuon kanssa tuo v****uskäyrä.
 
E: :D Hymiö jotta ihmiset huomaa, pienen pilkkeen silmäkulmassa.
Kappale on kuin tulkitsijansa. Yleensä vähän vajaa.
harryk
27.04.2017 09:03:33
 
 
JaaGeRMaisTeR: Ei. Jollei olisi mennyt torille, niin varmaan olisin laittanut polttopuiksi. Siihen malliin nousi tuon kanssa tuo v****uskäyrä.
 
E: :D Hymiö jotta ihmiset huomaa, pienen pilkkeen silmäkulmassa.

 
Tällaisessa tapauksessa kannattaa ottaa yhteyttä meihin laitteen valmistajana, koska siinä voi olla jotain vikaa, esim. huono putki/putkia, mikä pilaa saundit. Olemme tehneet tuota vahvistinmallia aika monta kappaletta, eikä tällaista negatiivista palautetta ennen tätä siitä ole tullut ainakaan meidän korviimme asti.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
JaaGeRMaisTeR
27.04.2017 11:26:41
harryk: Tällaisessa tapauksessa kannattaa ottaa yhteyttä meihin laitteen valmistajana, koska siinä voi olla jotain vikaa, esim. huono putki/putkia, mikä pilaa saundit. Olemme tehneet tuota vahvistinmallia aika monta kappaletta, eikä tällaista negatiivista palautetta ennen tätä siitä ole tullut ainakaan meidän korviimme asti.
 
Kyllä me juteltiinkin pariin kertaan ja putketkin ostin. Se vain kun ei toimi, niin ei toimi. Makuja monia ja meikäläisen korvaan Tiny terror jonka myin edeltä pois olisi ajanut saman asian hiukan paremmin.
 
Onnea ja menestystä. Enemmän vain omaa tuotantoa ja vähemmän kloonaamista.
Kappale on kuin tulkitsijansa. Yleensä vähän vajaa.
TTV
27.04.2017 11:53:59
JaaGeRMaisTeR:
Onnea ja menestystä. Enemmän vain omaa tuotantoa ja vähemmän kloonaamista.

 
Heh, Bluetonen kaikki mallit ovat omaa tuotantoa eikä yksikään niistä ole 1:1 klooni. Perinteisten peruskytkentöjen muokkaamisella on kaikkien valmistajien mallit tehty :-) Bluetone tarjoaa käsittääkseni ainoana maailmassa mm. WLAN pohjaisen päätteen biasoinnin, eli innovatiivisuus keskittyy sinne, missä todellista uutuutta ja lisäarvoa asiakkaalle on saavutettavissa. Onhan tuo Bluetonen mallisto jo itsessään erittäin saundikirjava ja laaja, verrataan sitä ihan mihin valmistajaan tahansa...
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Juzpe
28.04.2017 15:17:10 (muokattu 28.04.2017 15:33:22)
 
 
Yleisiä huomioita tähän tukkoisuus/ mutaisuus-asiaan liittyen:
 
Kaikki testaamani highgain 12AX7-pohjaisella (eli sellaisella joka ei sisällä diodiklippausta kuten JCM 2000, JCM 900, Marsu 2550....) etuasteella varustetut styrkkarit ovat tähän mennessä käyttäytyneet niin, että gain-hanan ollessa noin 5-7/10, kitaran mikeistä riippuen, saavutetaan paras särösoundi. Mikäli jostain syystä haluaa lisää säröä, on se syytä toteuttaa boosteripedaalia käyttäen. Yksikään äänitemiksaaja, bändikaveri tai äänimies ei toistaiseksi ole katsonut aiheelliseksi huomauttaa huonosta kitarasoundista, joten uskoisin tehneeni joitain asioita oikein.
Töissä "Minusta kitaristilla ei tarvitse olla rytmitajua, sehän on koko kitaran soittamisen tarkoituskin. Mutta ei siitä haittaakaan ole." - Krice
steelduck
28.04.2017 16:22:45
 
 
Juzpe: Yleisiä huomioita tähän tukkoisuus/ mutaisuus-asiaan liittyen:
 
Kaikki testaamani highgain 12AX7-pohjaisella (eli sellaisella joka ei sisällä diodiklippausta kuten JCM 2000, JCM 900, Marsu 2550....) etuasteella varustetut styrkkarit ovat tähän mennessä käyttäytyneet niin, että gain-hanan ollessa noin 5-7/10, kitaran mikeistä riippuen, saavutetaan paras särösoundi....

 
Saman huomion olen tehnyt.. joskin oma kokemus rajoittuu JCM800, Bluetonet ja Mark V:hen. Siellä ns. klo kahdessa tai kolmessa on ne parhaat ja dynaamisimmat soundit.
 
Mikit vaikuttavat tähän myös todella paljon. Nyt on löytynyt aika mainio "kasari-komppi-särö", kun laittaa FriedEye:n gainin ja master noin klo kahteen (fat ON, bite ja boost OFF), ja sitten Jaska's Texas Rangerista sopivasti boostia tallamikkinä BKP:n Holy Diver.
 
Ihan parhautta.
samir94
01.05.2017 20:53:40
Nonii pistin Ocean 2+2 tilaukseen.
 
Speksit muuten todella samat kun ihan perus mallissa, mutta ODS etuasteesta otettu overdrive palikka pois, koska en tarvinnut sitä. Myöskin jätin Reverbin pois, ettei mene rakenne liian ahtaaksi ja otin tuon ABC-biasointijärjestelmän mukaan.
steelduck
01.05.2017 21:54:39 (muokattu 01.05.2017 21:55:09)
 
 
samir94: Nonii pistin Ocean 2+2 tilaukseen.
 
Speksit muuten todella samat kun ihan perus mallissa, mutta ODS etuasteesta otettu overdrive palikka pois, koska en tarvinnut sitä. Myöskin jätin Reverbin pois, ettei mene rakenne liian ahtaaksi ja otin tuon ABC-biasointijärjestelmän mukaan.

 
Se reverb on kyllä hemmetin hyvä... ;) Ei ole enää pahemmin tullut Strymonia käytetyä tuon jälkeen.
TTV
01.05.2017 22:16:23 (muokattu 01.05.2017 22:21:52)
samir94: Nonii pistin Ocean 2+2 tilaukseen.
 
Speksit muuten todella samat kun ihan perus mallissa, mutta ODS etuasteesta otettu overdrive palikka pois, koska en tarvinnut sitä. Myöskin jätin Reverbin pois, ettei mene rakenne liian ahtaaksi ja otin tuon ABC-biasointijärjestelmän mukaan.

 
Hienot speksit.
 
Samaa OD-asteen pois jättämistä oon tässä ite ajatellut tuon Bugaboo2 puhtaaseen kanavaan; sille ei ole tarvetta ja kotelosta loppuu tila :-) Nuppiin tulisi näin ollen Bugaboo2 särökanava ja Odysseus puhtaaksi, mutta ilman OD:tä ja sen säätöjä. Pääteeseen Resonance ja Presence sekä säädettävä negatiivinen takaisinkytkentä, jolla tiukkuutta voi sovittaa putkien ja tyylin mukaan. Jalkakytkimelle särökanavan boost ja viimeisen säröasteen moodin vaihto, loopin aktivointi ja kanavanvaihto näin aluksi.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
samir94
02.05.2017 12:24:53
steelduck: Se reverb on kyllä hemmetin hyvä... ;) Ei ole enää pahemmin tullut Strymonia käytetyä tuon jälkeen.
 
Onhan se, tosin hommaan pari stomp boxia tuohon vahvistimen jatkoks muutenki nii otan sen reverbin siinä sitten samalla.
 
TTV: Hienot speksit.
 
Samaa OD-asteen pois jättämistä oon tässä ite ajatellut tuon Bugaboo2 puhtaaseen kanavaan; sille ei ole tarvetta ja kotelosta loppuu tila :-) Nuppiin tulisi näin ollen Bugaboo2 särökanava ja Odysseus puhtaaksi, mutta ilman OD:tä ja sen säätöjä. Pääteeseen Resonance ja Presence sekä säädettävä negatiivinen takaisinkytkentä, jolla tiukkuutta voi sovittaa putkien ja tyylin mukaan. Jalkakytkimelle särökanavan boost ja viimeisen säröasteen moodin vaihto, loopin aktivointi ja kanavanvaihto näin aluksi.

 
Juu turhaahan se OD palikka siinä odysseyksessa on jos sitä ei käytä. Säästyy tilaajalla rahaa ja valmistajalla vaivaa ku karsii turhat palikat pois.
Juzpe
02.05.2017 13:58:32
 
 
samir94: Nonii pistin Ocean 2+2 tilaukseen.
 
Speksit muuten todella samat kun ihan perus mallissa, mutta ODS etuasteesta otettu overdrive palikka pois, koska en tarvinnut sitä. Myöskin jätin Reverbin pois, ettei mene rakenne liian ahtaaksi ja otin tuon ABC-biasointijärjestelmän mukaan.

 
Mullehan on tulossa Ocean Custom suoralla neloskoneella, eli 4xKT-66 päätteellä. Mitään ei oo jätetty pois ja lisäherkkuakin on tulossa vielä normaalin lisäksi. :D ABC:tä ei tule tosin. Bluetonen lyhkäsellä tankilla toteutettu putkireverbi on ihan helvetin hyvä. Kannattaa kyl ottaa.
Töissä "Minusta kitaristilla ei tarvitse olla rytmitajua, sehän on koko kitaran soittamisen tarkoituskin. Mutta ei siitä haittaakaan ole." - Krice
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)