Aihe: Sooloskaba 601 äänestys
1
hasako
31.12.2022 22:38:56 (muokattu 31.12.2022 22:39:16)
Äänestysaikaa su 01.01.2023 klo 21 asti.

OSALLISTUMINEN:
- Laadi annetun taustan päälle solistinen osuus valitsemallasi instrumentilla
- Lataa tuotoksesi sopivaan paikkaan internetissä, esim maihnnousu, google drive, dropbox tai youtube
- Laita linkki tuotokseesi tähän ketjuun
- Älä rölötä ketjuun mitään muuta. Rölötystä varten on olemassa jälkipyykki-ketju:
https://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=58&t=231414

ÄÄNESTYS:
- kuka tahansa voi äänestää kerran per/kisa, mutta SKABAN ULKOPUOLISTEN ON KOMMENTOITAVA antamansa pisteet (vaatii kirjautumisen)
- äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on jaettavanaan pisteitä seuraavasti:
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä

Pisteet voi jakaa niin kuin kukin itse haluaa, kuitenkin niin, että yhdelle kilpailijalle voit antaa maksimissaan 3 pistettä.
- äänestys on voimassa noin 3 päivää
- itseään ei saa äänestää
- osallistuminen skabaan ei velvoita äänestämään, mutta mikäli osallistuja ei äänestä, hänen mahdollisesti saamiaan pisteitä ei lasketa

VOITTAJALLE:
Skaban voittaja valitsee seuraavan taustan ja vie seuraavan kisan läpi.
(Skaban aloitusthread, äänestysthread, voittajan ilmoittaminen sekä pikaviestin lähettäminen, jossa pyydetään aloittamaan seuraava skaba.)

Jos sama kilpailija voittaa kaksi kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.

Seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa noin viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat / raati hermostu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Osallistujat:
 
Haeroe: https://maihinnousu.net/s/32406
BigPapa: https://maihinnousu.net/s/32408
Vesa423: https://maihinnousu.net/s/32409
ZeusMalt: https://maihinnousu.net/s/32417
tjj2000: https://maihinnousu.net/s/32421
sonicliqueur: https://maihinnousu.net/s/32426
WanhaWetäjä: https://www.dropbox.com/s/a6k3v0scj … z/Sooloskaba%20601%20soolo.mov?dl=0
Jarkre: https://maihinnousu.net/s/32419
hasako: https://maihinnousu.net/s/32428
rautapieru: https://maihinnousu.net/s/32432
piper: https://maihinnousu.net/s/32434
dieter: https://maihinnousu.net/s/32436
tjj2000
01.01.2023 07:06:51
Haeroe, ZeusMalt, WanhaWetäjä, Jarkre, rautapieru ja Dieter: 1 p / artisti
 
muille kunniamaininnat
All I hear is Hellhounds...
Vesa423
01.01.2023 11:45:29
1p rautapieru: Komee soundi. Tyylikkäät kuviot hyvällä jaksotuksella ja rytmityksellä.
1p WanhaWetäjä: Tyylikkäitä monipuolisia kuvioita.
1p Haeroe: Hieno soundi. Napakasti jaksoteltuja kuvioita.
1p ZeusMalt: Pitkillä äänillä vedetyt melodialinjat hyviä. Muutenkin toimivaa hyvin rytmiteltyä meininkiä.
1p Jarkre: Alku toimivaa perusmeininkiä taustaan istuvalla soundilla. Sweeppikohdan jälkeinen villimpi osuus nosti pisteille. Vähän vaaran tuntua silti näpeissä pysyen.
1p piper: Hyvin käytetty kaikua ja delayta soolon rakentamiseen. Onnistunut vähän valtavirrasta erottuva veto.
BigPapa
01.01.2023 13:20:03
 
 
1p Jarkre
2p hasako
1p Piper
2p Dieter
 
Haeroe
Vesa423
tjj2000
ZeusMalt
sonicliqueur
WanhaWetäjä
Rautapieru
Haeroe
01.01.2023 14:06:29
 
 
Big Papa - ei kommentteja
 
Vesa - kitara jää vähän taustalle, mutta kuuluu sen verran, että tuttu V-saundi sieltä pilkistää. Joulukinkku on selkeesti muuttanut miesoletetun harmoniatajua. Tää on hyvä taas kerran.
 
Zeus - Hienoa fraseerausta heti alusta lähtien. Iron maidenihtävä -riffi toimii aina ja niin tässäkin. Hienoja pitkiä säveliä Em7:n päällä. Tykkään tästäkin.
 
tjj - saundi on melko kuiva (kaiuton / taitaa siinä jotain muuta olla). Soitto on kuitenkin tunnistettavaa, vaikka ei ole parasta tjj:tä. Toimivaa jamia on.
 
sonicliqueur - harmoniassa mennään sisällä ja ulkobendeillä hienosti vaaran tunteessa. Hieno fraseerausta. Henkka vetäis tällaisella taimituksella.
 
WW - jaahas, mitäs tästä taas sanoisi, jotta ei kuulostaisi vanhalta levyltä. Holdsworth meets Jeff Beck tästä tulee. Onpa taas niin hienoja säveliä, että ottaisin hatun pois päästä, jos sellainen päässä olisi. Kampeakin miesoletettu osaa käyttää, vaikka mää en siitä oikein perusta.
 
Jarkre - hienoja säveliä on täälläkin + fraseeraus on erijees. Parissa kohtaa mopo käy ojan reunalla, mutta taitava kuski hoitaa mopon takaisin tielle.
 
Hasako - Lukee tulee väliin, ja dilsa on pitkä kuin matka kuuhun ja takaisin. Hyvä groove, ja sehän on kaiken a ja o.
 
Rautis - Hienoja säveliä on täälläkin, vaikka pysytään enemmän kotilaatikostossa. Saundi putoo. Miesoletettu osaa soittaa meikäläisen korvalle sopivalla tavalla.
 
Piper - pehmeellä saundilla pääsee hienosti maaliin. Tempodilsa tekee hienon sävärin. Tässä on omaa hienoutta. Saundi kantaa ja tekee likaisen työn soittajan puolesta upeasti.
 
Dieter - vanhan liiton fuusiohenkilöitä on kuunneltu. Onpa hienoo fraseerausta tässäkin! Saundista tykkään.
 
Pisteytys on tällä kertaa, jos mahdollista, normaaliakin vaikeampaa. Skaba oli kovatasoisin aikoihin osittain johtuen herkullisesta taustasta.
Tuossa pääsi sisäiset kieroutumat irti, kun ei oikein voinut soittaa silleen normaalisti.
 
Piper - 3 pistettä / tykästyin niin tuohon dilsan käyttöön
Rautis - 2 pistettä / oli sieluun menevää tulkintaa taas kerran
WW - 1 piste / harmonioista saa aina lisäpisteitä
Minkä tahansa piisin voi soittaa miten tahansa.
rautapieru
01.01.2023 14:09:51 (muokattu 01.01.2023 14:15:00)
 
 
Haeroe: Siinä oli mielenkiintoisia ituja kuten haeroella yleensä muutenkin. Aika suht mukavan kuuloinen veto.
BigPapa: Tämä se vasta oli esoteerista maalailua. Alkupuoli suorastaan täydellinen.
Vesa423: Tutunoloisia faraaseja. Loppua kohti parani ja ihan lopussa oli jotain tosi miellyttävää.
ZeusMalt: Oikeita ääniä, mielenkiintoisia fraaseja hyvin jaoteltuna. Puukorva ei kuule vireongelmia. Miellyttäviä vibroja joissain kohdissa. Aika jees.
Tjj2000: Ujosti alkupuoli, sitten päästään omalle alueelle. Siulla oli hyvä video tuossa taannoin!
Sonicliquer: Alku hyvä, sitten käytiin ojassa. Tuli mieleen Guthrie Govan humalassa. Ei niinkuin ollenkaan mikään paha juttu.
WanhaWetäjä: Kammen käyttö se vaan onnistuu, eikä tuo soittelu muutenkaan ihan metsään ajaudu. Tän voisi kuvitella niinku johonkin jazz porukan jälkilavajameihin, mitä ikinä se tarkoittaakin?
Jarkre: Macgyver lemmenlaivalla. Tuo sweeppikohta alkaen 56s kohdalla lähti kulkemaan tosi mielenkiintoiseen suuntaan, mutta jotain kävi eikä jatko toiminut niinkuin olisi olettanut. Joo tiedän että sinä tiedät myös, mutta tulihan sanottua. Ainekset oli tosi mahtavaan vetoon!
Hasako: Hyvin leikkasi miksiin, hyviä fraaseja, sopivasti tilaa. Paras veto!
Piper: Vähän kuin Hasakolla, mutta mystisempi. Hienosti käytetty kaikua. Tosi hyvä!
Dieter: Tämähän oli varsin hyvä. Sopivasti erilainen. Aika superjees!
 
ZeusMalt 1p
WanhaWetäjä 1p
Jarkre 1p
Hasako 1p
Piper 1p
Dieter 1p
 
Aplodit ja hatunnosto pisteittä jääneille!
Taivasta tavoitteleva sylki putoaa omalle naamalle.
dieter
01.01.2023 16:07:22 (muokattu 01.01.2023 16:11:17)
Pikapisteet fiilispohjalta ikävä kyllä ilman kommentteja:
 
2p WW (videosta plussaa, arvostan!)
1p Haeroe
1p ZeusMalt
1p Rautapieru
1p Piper
 
Paljon hyviä ja persoonallisiakin vetoja mehukkaaseen taustaan! Kunniamaininta ja hyvät uudet vuodet myös pisteittä jääneille!
hasako
01.01.2023 17:15:02
Nämä säväytti nopeesti kuunneltuna
 
ZeusMalt 2p
Rautap. 2p
piper 2p
sonicliqueur
01.01.2023 17:21:24
1p rautapieru: Kivasti ulvoo.
1p Hasako: Tilulii pilkettä.
1p Jarkre: Osuu.
1p Vesa423: Kivan seikkailevaa.
1p piper: Miellyttävän pehmee saundi.
1p dieter: Toimivaa kikkailun makua.
ZeusMalt
01.01.2023 17:39:50
Mainioita vetoja!
Pisteet:
WW, rauta ja piper kaikille 2 pistettä.
piper
01.01.2023 19:23:02
2p WW
2p hasako
2p rautapieru
WanhaWetäjä
01.01.2023 19:27:20 (muokattu 01.01.2023 19:30:07)
 
 
Haeroe - Pilkkua nussien jos mennään niiin yks bendi/ääni menee vähän yli tossa alussa kuin myös loppupuolella, muutoin varsin sopivaa soittoa taustan hengessä, hyvä soundikin.+++
 
BP
 
Vesa423 - No tässä on alkupuolella hiukka tuota "väärä laatikko" fiilistä välillä joka menee enempi makuasioitten puolelle, korjaantuu kyllä loppua kohti, hyvä soundi tässäkin.++
 
ZeusMalt - No nyt on pareet tallennukset, hyvää soitantaa, paikoin sävellettyn oloista linjaa taustaan istuen, toimiva on soundikin.
 
tjj2000 - Mystinen soundi kerrassaan, ei ehkä ihan sellanen minkä ite tähän taustaan valitsisin. Taustaan istuvia peruskuvioita noin muuten.
 
sonicliqueur : Jaaha, laatikot vähän niin ja näin eli ei oikeen osu kohilleeen, onko tämä nyt sitä mielestäsi ei liian hyvää soittoa mitä mainostat, kuulostaa kyllä siltä, tuo kakkososa menee paremmin taustan harmonian mukaan. Hyvä räyhäkäs soundi kuitenkin.
 
Jarkre - Intro jätetty vapaaksi, hyvä idea, varsin sopivaa harmoniaa ja tarkkaa rytmitystä kaikuisalla soundilla, ehkä nuo ulossoittosviippaukset ovat vähän irrallisiia, mutta onhan tämä hyvä kokonaisuus.
 
hasako - Kivat delayt luureilla kuunnellen, usvainen särö toimii hyvin kuin myös pääsosin aika perinteiset harmoniat, rytmiikka myös eli hyvä veto.
 
rautapieru - Mukavasti erilaista rytmiikkkaa alkuosaan, hyvät tuplaskitatkin, hyvä soundi, onhan tämäkin hyvä.
 
piper - Erilainen lähestyminen, pääosin pentatonista kaikuilua, mikä notta ei toimisi näinkin. Ehkä tuo pyöriminen saman harmonian ympärillä hiukka vaivaa loppua kohti.
 
Dieter - Fuusioisempaa menoa ronskilla otteella, hyvät harmoniat kautta linjan, alkuosa ehkä kuitenkin se paras osa.
 
Monta aika tasavahvaa joita on paha laittaa paremmusjärjestykseen joten tylsästi näin:
 
ZeusMalt 1p
Jarkre 1p
hasako 1p
rautapieru 1p
piper 1p
Dieter 1p
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
Jarkre
01.01.2023 20:27:03
Hyviä vetoja kautta linjan.
 
1p Zeusmalt: Vähän tulee Steve Morsen soitto Dixie Dregs ajoilta tästä mieleen. Hyvä rytmiikka.
2p WanhaWetjäjä: Yleensä kitarasooloiluun kyllästyy parissa minuutissa mutta tällaista kitarointia voisi kuunnella tunnin putkeen.
1p hasako: Suvereenin vaivatonta soittoa huippu tatsilla.
1p rautapieru: Hiukan hajanainen alku mutta paranee loppua kohden. Tuo yksittäinen harmonisoitu kohta ( 38:00 ) erityisen hieno!
1p piper
 
Dieter +++ Tässä olisi toiminut paremmin enemmän sustainpitoisempi soundi. Hyvä veto joka tapauksessa.
hasako
01.01.2023 20:43:08
Pisteet:
 
Haeroe 3p
BigPapa 0p
Vesa423 1p
ZeusMalt 8p
tjj2000 0p
sonicliqueur 0p
WanhaWetäjä 12p
Jarkre 6p
hasako 8p
rautapieru 14p
piper 14p
dieter 6p
 
Toivottavasti tuli oikein, Eli rautapieru ja piper jakoivat voiton tasapistein.
Onnttelut molemmille ,sopikaa keskenänne seuraavan skaban vedosta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)