Aihe: Töks töks.
1
Sweeppaaja
19.03.2007 18:38:26
 
 
No p*rkele! taas jäi käsi matkanvarrelle..eli onkelmahan on se että tuo otelauta ei oikein meinaa luistaa enään. Olen soitellut tässä aktiivisesti noin 6kk kitaran saatuani(joka on siis käytetty) ja nyt on välillä jäänyt käsi jälkeen ja "jumiin" (tällähän ei ole mitään merkitystä taitojen kanssa tietenkään:)).
Eli millä tavalla tuota saisi luistavammaksi, pitäisikö pestä tuo jollain aineella ? Asun vähäsen "korvessa" tai täällä ei musiikkiliikettä ainakaan ole, ja kyytiäkään ei lähimpään sitiin ei ole saatavissa eli olisiko jotain vähän arkisempaa ainetta jolla tuon saisi luistavammaksi?
Karipiirto
19.03.2007 19:17:47
 
 
Siis hinnaako kaulan selkäpuoli niin kitkaisesti ettei käsi luista? Vai kieliinkö tarttuu?
Ehkäpä jos irroitat hiukan otetta eli hiukan ilmavampi ote tai tue peukalolla pelkästään sieltä selkäpuolelta niin saattais auttaa ellet sitten jo tee näin:-) Sitten en tiedä. Toivottavasti oli edes jotain apua:-)
Metalligenret ovat vain yhdentekevien bändien pätemisen tarvetta ja pohjimmiltaan kaikki se on vain heavy metallia.
SH1THEAD
19.03.2007 19:22:45
No tietenkin kaula kannattaa välillä puhdistaa, koska siihen kertyy hikeä ja kuollutta ihoa ajan myötä. Oletan että kaula on normaaliin tapaan lakattu, joten tavalliset pesuaineet rätin kanssa pyyhkien toimivat hyvin.
äsh :/
Sweeppaaja
19.03.2007 20:17:22
 
 
Joo kiitti. Puhistin molemmat puolet kaulasta ja homma luistaa taas.
papitsu
19.03.2007 21:09:00
Ja kannattaa aina pestä kädet ennen soittoa, ehkäisee tuota kaulan smägmääntymistä suuresti. Pesisin itsekkin jos jaksaisin.. 8)
PUNK OUT WITH YOUR CUNT OUT!
SammyH
20.03.2007 07:15:18
Ja kannattaa aina pestä kädet ennen soittoa, ehkäisee tuota kaulan smägmääntymistä suuresti. Pesisin itsekkin jos jaksaisin.. 8)
 
Karrikoidustihan tuo on totta ja jos vähän viilataan, niin kieletkin soi pidempään paremmin, kun ovatten puhtaat. Tulee pidemmän päälle halvemmaksi, kuin vaihtaa kieletkin joka toinen viikko =)
päänahka
20.03.2007 08:59:16
Ja heti soiton jälkeen, kun mähmä kielissä on vielä tuoretta, voi pyyhkiä kielet jollain sopivalla rätillä. Itse pyrin tämän tekemään käsien pesun lisäksi aina, eikä kieliin koskaan tulee sormissa tuntuvaa kerrosta jankkia.
Up and down, that's how energy stays alive.
JoKo
20.03.2007 10:55:19
Jotkut (kuten minä) tykkää hioa lakan pintaa vähän kaulasta hienolla teräsvillalla. Luistaa ja tuntuu smoothimmalta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)