Aihe: Apple, Mac OS ja iMuusikot
1 2 3 4 5106 107 108 109 110122 123 124 125 126
JPQ
16.07.2010 11:36:32 (muokattu 16.07.2010 11:38:41)
 
 
Johnny Buzz: Ton itse asiassa löysinkin, mutta tuohan on VST-instrumenttia. Ymmärsin, että niitä ei saisi toimimaan Logicissa? Vai onks siihen joku helppo tie?
 
Siis tämän synan latasin eilen: http://www.spacenoah.com/musicsoftw … re/freerolandjuno60vstemulation.htm

 
Tuo on myös audiounittina kun katsot tarkemmin tuo togu audio linen syna. siellä erillinen paketti sitä varten. vaikka sivun linkissä lukeekin vst hämää ehkä sinua.
ps. alla olevan linkin synaa katson itse kohta. näemmä just sama mutta vanhempi versio joka soundaa raaemmalle ja sitten toisekseen sisältää paremmat presetit mielestäni mutta pceellä mulla oli molemmat versiot asennettuna koska soundi oli tosi erilainen. ja presetit ei kait toimi ristiin.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Johnny Buzz
16.07.2010 11:41:46
 
 
JPQ: Tuo on myös audiounittina kun katsot tarkemmin tuo togu audio linen syna. siellä erillinen paketti sitä varten. vaikka sivun linkissä lukeekin vst hämää ehkä sinua.
ps. alla olevan linkin synaa katson itse kohta. näemmä just sama mutta vanhempi versio joka soundaa raaemmalle ja sitten toisekseen sisältää paremmat presetit mielestäni mutta pceellä mulla oli molemmat versiot asennettuna koska soundi oli tosi erilainen. ja presetit ei kait toimi ristiin.

 
Jesh, kiitokset tiedosta. En tosiaan ehtiny tsekkaa tota vielä tarkemmin.
Aki
16.07.2010 14:04:44
 
 
Johnny Buzz: Ton itse asiassa löysinkin, mutta tuohan on VST-instrumenttia.
 
Saa sen ladattua AU:nakin. Se on se alin latauslinkki jossa lukee "component". Plugarin nimeäminen on kieltämättä harhaanjohtavaa.
"Epäreilua tuomita koko paketti 99,9%:n perusteella." -Jucciz, 2008
Johnny Buzz
18.07.2010 23:08:23
 
 
Aki: Oisko edellisen linkin TAL U-No 62 (tai 60) lähellä Junoa?
 
http://kunz.corrupt.ch/?Products:VST_TAL-U-No-62

 
Täähän on ihan helevetin hyvä diggaan ja sain toimimaan. Kiitokset vinkistä!
JPQ
18.07.2010 23:49:48
 
 
Johnny Buzz: Täähän on ihan helevetin hyvä diggaan ja sain toimimaan. Kiitokset vinkistä!
 
ainakin täällä pc aikoina kun enempi olen käytellyt vakaakin ja kevyehkökin on mielikuvana. katso tyypin muutkin luomukset. nämä ainoat bluen,albinon ja logicin synien lisäksi mitä virtuaali analogisoftia virtuaali räkissäni on juuri nyt myöhemminkään ei varmaan lista kasva. ps. siis käyttöön päättyviä joku automat tms audiounit joka on olemassa ei vielä ole varmistanut jääkö se sinne...
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Johnny Buzz
19.07.2010 01:56:55
 
 
JPQ: ainakin täällä pc aikoina kun enempi olen käytellyt vakaakin ja kevyehkökin on mielikuvana. katso tyypin muutkin luomukset. nämä ainoat bluen,albinon ja logicin synien lisäksi mitä virtuaali analogisoftia virtuaali räkissäni on juuri nyt myöhemminkään ei varmaan lista kasva. ps. siis käyttöön päättyviä joku automat tms audiounit joka on olemassa ei vielä ole varmistanut jääkö se sinne...
 
Joo, latasin sieltä mm. TAL-Elek7ro-II:n ja TAL-BassLinen. Erinomaisia molemmat ja just sellasia soundeja, joita oon hakenu. Nyt aukes taas ihan uusia mahdollisuuksia tähän tekemiseen.
JPQ
19.07.2010 07:01:05 (muokattu 19.07.2010 08:05:30)
 
 
Johnny Buzz: Joo, latasin sieltä mm. TAL-Elek7ro-II:n ja TAL-BassLinen. Erinomaisia molemmat ja just sellasia soundeja, joita oon hakenu. Nyt aukes taas ihan uusia mahdollisuuksia tähän tekemiseen.
 
Mukavaa testaisin myös efektit vaikka logicissa onkin phaser/flanger akseli mitä pikaa kuuntelin hieman parempi kait kuin halvassa Sonarissa mikä mulla oli. Joten ihan samalla tavalla ehkä sytytä. ps. vois noillekin (logicin synille jos syntyy pistän jakoon) jos soundeja saan tehtyä pistää ne jakoon. ja siis paljoa kasva va osastolle (sampleosatolle enempi sillekin olennainen lienee noin 4 tuotetta...) ehkäpä tulossa noin yksi joskus ehkä.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
ganesha
22.07.2010 22:30:15
on vähän hankalakäyttöinen, koska arpeggiator toimii vain silloin, kun nauhoitat tai toistat projektia.
 
hmm...milloin muulloin sitä arpeggiaattoria tarvitsee? En tsiigannut linkkiäs, kun en Logicin omaa arpeggiaattoria ole vielä tarvinnut, mut Environmentin kautta sen pitäis olla ihan loogisesti kytkettävissä signaalitiehen, vaikka niin että se tulee ulkoisten MIDI-gearien ja tavallaan Logic-softan virtuaali-inputin väliin.
viina. hanuri. ja naiset.
Janie Jones
23.07.2010 10:32:04 (muokattu 25.07.2010 21:02:22)
 
 
Jos kenellä ei jo oo noita Acousticasin ilmaisia Bricasti M7 impulssiresponsseja, niin kannattaa hakea ne kun niitä vielä saa: http://rekkerd.org/acousticas-releases-bricasti-m7-irs/
 
Logicin Space Designeriin valmiiksi tehdyt tiedostot löytyy sitten tuolta:
http://redirectingat.com/?id=690X12 casti-m7-impulses-acousticas-2.html
 
Nää on (sanotaan ja väittäisin minäkin) parempia kuin Space Designerin omat, keskimäärin.
 
EDIT: Hauskaa kyllä myös Samplicitylta on juuri tullut ilmainen M7-setti: http://www.samplicity.com/wp-conten … pulse-responses/index.html#download
She said: "Eh, I know you, and you cannot sing", I said: "That's nothing, you should hear me play piano" (The Smiths)
JPQ
24.07.2010 15:43:16
 
 
Johnny Buzz: Joo, latasin sieltä mm. TAL-Elek7ro-II:n ja TAL-BassLinen. Erinomaisia molemmat ja just sellasia soundeja, joita oon hakenu. Nyt aukes taas ihan uusia mahdollisuuksia tähän tekemiseen.
 
yksi jota voisit katsoa vielä FreeAlpha täältä:
http://www.linplug.com/Download/download.htm
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
JPQ
28.07.2010 09:22:03 (muokattu 28.07.2010 09:27:30)
 
 
Älköön kukaan sanoko että yritä keskittyä musaan tekoon koska tämä kriittistä sen teon kannalta. Liikaa olen saanut lähiaikoina huomautusta keskity musan tekoon äläkä mieti tulevia hankintoja niitä tarvii asiaa sivuten miettiä jos täytyy ruveta etsimään vaihtoehtoa jos joku ei sovellukkaan itselle. joten pitää demoja jne kuunella (hermostus myös epätietoisena jos on kysymys joka vaivaa...) mutta nyt kysymykseen joka oikeasti tärkeä:
Eli onko logicin tunerin nuotit standardin midin mukaisia ? -2 on siis alin oktaavi tosin tuohan ei sitä näytä mutta alueella jota se näyttää omat kokeet sanoo kyllä otin softasynasta perus säveltä oktaavin alempia ääniä niin niissä käy just samoin. huomasin just että moni basso on samplen suhteen mapattu poikkeavasti eli tuon mittarin lukema näyttää toista kuin samplen midi ohjaukseen käytetty nuotti. ymmärrän kyllä että synabassoissa alempiakin ääniä joskus käytössä kun normaali bassosta lähtee nämä samplet jotka erityis kismittää sattumoisin on vaan oikean basson soundeja joten niitä tykkää käytellä vain alueella joka oikealla bassolla sujuva. et myös niin että jos nuotteja tekee jne saa soundit soimaan oikein yhteen tietänette mitä ajan takaa. eli haluttessa kaskkien soundien keski c nuotit ovat oikeasti sitä.
mutta teknisten (itsessäni olevien) rajoitusten takia en voi pelkästään korvalla analysoida tätä.
ja samplemoogissa jotkut leadit taas just päin vastoin. Minulla hahmotushäiriö joka kait selittää tämän. ja sitä paitsi onhan osittain epämusikaalisiakin jollain on rytmitaso,jollain sävelkorva jne.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Janie Jones
28.07.2010 10:53:22 (muokattu 28.07.2010 10:54:00)
 
 
Vastaiskohan tämä kysymykseen: http://documentation.apple.com/en/l … chapter=25%26section=6%26tasks=true
 
Sitten joissain plugareissa (ainakin ulkopuolisissa) on eri soundien suhteen vaihtelua siinä, onko rollin keski-c oikeasti äänenkorkeudeltaan mikä c.
 
Jos tämä oli kysymys.
She said: "Eh, I know you, and you cannot sing", I said: "That's nothing, you should hear me play piano" (The Smiths)
Janie Jones
28.07.2010 11:07:31
 
 
Muuten, asia, joka jokaisen Logicin käyttäjän on hyvä tietää, on toi "häntänapsu", joka kuuluu joskus ennen audioregionia. Ja ennen kaikkea miten sen voi bounssatessa ehkäistä:
http://www.logicprohelp.com/viewtopic.php?t=50030
http://www.logicprohelp.com/viewtopic.php?t=43306
 
Erityisen tärkeä on fuzzfilthin toinen viesti ensinmainitussa ketjussa. Itse asiassa se on niin informatiivinen, että lainattakoon sitä tähän:
 
"It happens precisely when Logic resumes processing audio for that track so what you hear is a leftover from your play prior to that.
 
It is a quite convoluted affair, else they would have fixed it long ago, I guess. Actually, it happens because one of Logic's strengths, so that's why they don't just kill it off. Logic's audio engine is only active when there is audio to process. So it kicks in a few ms prior to a Region and cuts out after the sound and any reverb or delay tails have died out. This way you get much more tracks out of the same CPU resources than a system with fixed voice assignments like Protools.
 
This is fine in and of itself, but when you stop playback while there is sound active, this sound somehow has to be flushed from the buffers prior to a new Play command. This is where Logic fails. Thus, this stuck sound comes out when the audio engine activates the next time, which is prior to your Region, and continue to do so until the buffer is actually empty, which can take a while with long effect tails.
To make things worse, this happens separately for every track, so on a Project with 33 tracks and 3rd party plugins (where this problem occurs mostly) activated, you get a separate click whenever the first Region on a track comes up.
One way to avoid it is to play an empty range (repeatedly or in Cycle if necessary) prior to doing the last Bounce, but this does not help when the firstRegion on a track is a while into the song.
Another way is to do the Bounce immediately after loading the Project, when the buffers are by definition empty."
 
Tämä selitti minulle paitsi sen, mistä popsu kuuluu ja miten siitä pääsee eroon, myös sen, miksi Logic todella on plugarien pyörityksessä tehokkaampi kuin esim. Pro Tools. Nyt ei tarvi väittää tätä vain omaksi vaikutelmaksi - asia todella on näin.
She said: "Eh, I know you, and you cannot sing", I said: "That's nothing, you should hear me play piano" (The Smiths)
JPQ
28.07.2010 13:18:33 (muokattu 28.07.2010 13:24:57)
 
 
Janie Jones: Vastaiskohan tämä kysymykseen: http://documentation.apple.com/en/l … chapter=25%26section=6%26tasks=true
 
Sitten joissain plugareissa (ainakin ulkopuolisissa) on eri soundien suhteen vaihtelua siinä, onko rollin keski-c oikeasti äänenkorkeudeltaan mikä c.
 
Jos tämä oli kysymys.

 
EI vastaa vaan eli käyttääkö tuneri samaa nuottisarjaa kuin synat ja näemmä nyky testien mukaan kyllä. otin "8-vireisen" (=eli soitettu nuotti on oskilaattorin taajuus tuo 8 liittyy niihin hammondin drawbaareihin esimerkiksi kait tulee urkupillien pituuksista jalkoina ? alunperin) aaltomuodon niin silloin tuo näyttää just samoin ja bassoissa usein heittää oktaavin jossain harvoissa muissa muuten. btw ärsyttävää kun tässä heitossa tuntuu oelvan jotain juttuja missä heittoa enempikin miroslavin patarumpukin alustavasti heittää puolisävel askeleejn joo korjattavissa mutta kun nämä puukorvat ei kykene suorilta näihin korjailuihin., no onneksi aika hyvion tuntuu tuo viritys mittari toimivan varsinkin kun ilmaisena mäkille ei taida löytyä ja ei yksi pikkusofta mitään jos maksaa mutta jos lista on pitkä niin äkkiä ne 20eurotkin kertaa softien määrä tekee paljon.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Janie Jones
28.07.2010 17:44:29
 
 
Jaha, no niin, en tiennyt mistä puhut. sori.
She said: "Eh, I know you, and you cannot sing", I said: "That's nothing, you should hear me play piano" (The Smiths)
JPQ
28.07.2010 22:00:13
 
 
Janie Jones: Jaha, no niin, en tiennyt mistä puhut. sori.
 
Ei se mitään ja sitä paitsi osin puhut tottakin ärsyttää tuo samplejen vaihtelu tuollain jos minä tekisin sampleja perus setti (jota voi käyttäjä säätää) sois niin että joka soitin soi todellisella korkeudella ei niin että bassot on matalammalla no jos olisi aina mutta joskus ei ole ja ihan saman kirjaston sisälläkin. ja muutkin soundit olisi näin.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Titares
06.08.2010 11:08:10 (muokattu 07.08.2010 11:11:41)
Titares
07.08.2010 11:11:26 (muokattu 07.08.2010 11:12:17)
Seuraava on minusta ehdottomasti paras iPad-soitin mitä olen tähän mennessä nähnyt!
 
http://gizmodo.com/5569878/morphwiz-turns-your-ipad-into-a-synthesizer
 
http://www.morphwiz.com/
Hipelius
07.08.2010 18:05:47
Titares: Seuraava on minusta ehdottomasti paras iPad-soitin mitä olen tähän mennessä nähnyt!
 
http://gizmodo.com/5569878/morphwiz-turns-your-ipad-into-a-synthesizer
 
http://www.morphwiz.com/

 
Mulla on toi iPhonelle. Mainio.
JPQ
08.08.2010 14:37:30
 
 
Hipelius: Mulla on toi iPhonelle. Mainio.
 
Ainakin taitavissa käsissä kuten demoissa tosiaan mainio.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)