Jäsenkuvaus: Absalom (#885)| Rekisteröitynyt: | 13.02.2002 | | Viim. kirjautunut: | 06.02.2012 | | Viim. aktiivinen: | 07.02.2012 00:27 (3vrk, 17h ja 56min sitten) | | | | Paikkakunta: | Helsinki | | | | Avatar: |  | | | | Kuvaus: | Koskettimia koskettelen lähinnä omaksi ilokseni sekä satunnaisesti tuurajana keikoilla. Ikuisena haavena kunnon Hammondi ja analoginen monosyna, mutta toistaiseksi soitellaan näillä:
Korgit:
-N364: hevi- ja humppamiesten perustyökalu kultaisella 90-luvulla, pomminkestävä rakenne. Keikkapeli, ei sen kummempaa.
-DW-8000: vuoden syna 1985, ana/digihybridi. Ikäisekseen monipuolinen peli, mielenkiintoisia saundeja helposti rakennettavissa. Suurin miinus koliseva koskettimisto.
-CX-3 (1979 malli): ensimmäisiä ja menestyneimpiä Hammondklooneja. Hyvä urkusaundi, joskaan ei kovin lähellä sitä oikeaa. Todella kestävän oloinen soitin, vaikka tämäkin yksilö on paljon elämää nähnyt: koskettimissa ei ole pienintäkään pätkimistä eikä potikoissa rahinaa.
Orgelit:
-Hammond VE 500 (iso kuva): Belgiassa 60-70-lukujen taitteessa valmistetut trankkuhammondit sisäänrakennetulla lesliellä ja jousikaiulla. Monipuoliset säädöt ja yllättävän hyvä saundi, vaikkei mekaanisia äänipyöriä olekaan.
-OWG 120 k suomiurut (pienempi kuva), tällä hetkellä varastossa odottamssa inspiraatiota. Koskettimien kontaktipinnat ainakin vaatisivat puhdistusta.
Muut:
-Alesis Micron: ostin hetken mielijohteesta, mutta näköjään kannatti. Jo pelkkien presettien kanssa vääntely on palkitsevaa. Omien rakentelukin sopivan suoraviivaista ja helppoa.
Koskettimien mausteena myös:
-Elkatone "leslie" (vaatisi fiksausta, hidas nopeus ei toimi)
-Laney KC25 kiipparicombo 25 W
-Digitech RPM-1 lesliesimulaattori putkietusella
-Electro Harmonix Holy Grail reverb
-Roland FV-50L volapedaali
-Roland DP6 sustain-pedaali
Näitä on tullut kuunneltua ja hyväksi todettua:
22 Pistepirkko *
AC/DC *
Audioslave
Black Sabbath *
Camel
Deep Purple
The Doors
Emerson, Lake & Palmer
Faith No More*
Genesis
Iron Maiden *
James Taylor Quartet
Jethro Tull
King Crimson
Kiss
Kraftwerk
Led Zeppelin
Vesa-Matti Loiri *
Marillion
Metallica *
Niacin
Nieminen & Litmanen *
Pink Floyd
Pekka Pohjola *
Procol Harum
Queen (* + Paul Rodgers)
Rainbow
Rolling Stones *
Rush *
Santana
Tasavallan Presidentti *
Jukka Tolonen *
Wigwam *
Yes *
* = nähty ja kuultu myös keikoilla
Kovat kiipparistit:
J.S. Bach
Tony Banks
Keith Emerson
Jukka Gustavson
Bo Hansson
Jon Lord
Ray Manzarek
Esa Kotilainen
Gregg Rolie
Jimmy Smith
Rick Wakeman
Klaus Wunderlich | | Allekirjoitus: | Jos joku Yes kuulostaa paskalta, niin sen voi kyllä sanoa... (Nimimerkki C:n kommentti) |
Tästä näet miten Absalom on äänestänyt Gallupissa.Arvio rahankäytöstä musiikkiharrastuksessa? Ei lasketa aloitusta...: Alle 50 euroa /kk Kuinka monta instrumenttia omistat?: 2-4 Mitä musiikki on sinulle?: Mukava harrastus Monipuolisuus: Vain yksi soitin taittuu Muusikoiden.net: Kuinka usein käyt sivuilla?: Muutaman kerran päivässä Muusikon juoma?: Kalja Muusikon ruoka?: Jokin muu.. Osaatko lukea nuotteja?: Kohtalaisesti Paras rockmusiikki tulee: 70-luvulta
|  |  | Omat kuvat Absalomin levyhylly (611)
|